Jak przyzwyczaić psa do podróżowania samochodem? Jak go bezpiecznie przewozić? Jak przekonać go do przejażdżki autobusem lub tramwajem?

Psy miewają chorobę lokomocyjną i warto je przyzwyczajać do samochodu już od szczeniaka. Ważne, by dobrze im się kojarzył. Jak to zrobić?

Wyprowadzamy auto przed dom, na wyłączonym silniku otwieramy wszystkie drzwi, wkładamy do środka psie smakołyki albo zabawki. Możemy trochę poganiać się ze szczeniakiem, wbiegając do samochodu, chowając się w nim, za nim itp. Niech sam zdecyduje, kiedy wejdzie do środka i kiedy wyjdzie. Nie zatrzymujmy go na siłę!

Gdy piesek nauczy się już wchodzić do auta, zamykamy drzwi i włączamy silnik na minutę. I tyle. Następnym razem, jeśli widzimy, że się nie boi, wydłużamy ten czas.

Po jakimś czasie zaczynamy kilkuminutowe przejażdżki, np. do parku. Dzięki temu wycieczka zakończy się przyjemnością – spacerem lub zabawą z psami. Przed dłuższą podróżą warto powtarzać takie przejażdżki. Krótkie, ale częste ćwiczenia dają dobre rezultaty.

reklama


Jak przekonać psa do przejażdżki autobusem lub tramwajem?

Skutecznym treningiem będzie też wyprawa na pętlę autobusową czy tramwajową. Wsiadamy do pustego autobusu, który ma wyłączony silnik, robimy przechadzkę po nim i wysiadamy.

Następnym razem przejeżdżamy np. przystanek i wysiadamy. 
Pies przyzwyczaja się tak do balansowania i nowych sytuacji, jak np. towarzystwo innych pasażerów.

Jeśli zwierzak cierpi na chorobę lokomocyjną, lepiej przewozić go w transporterze, by nie patrzył na migający za oknem krajobraz.

Staramy się jechać spokojnie, bez gwałtownego hamowania, częstej zmiany tempa itp.


Pamiętajmy też, aby nie karmić psa przed podróżą!! Planując posiłek, weź pod uwagę, że będzie go trawił nawet 8 godzin. 

Psiaki mogą zażywać aviomarin, ale dawkę musi określić weterynarz.

Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog
www.psiaedukacja.pl 

fot.: shutterstock 

Zobacz również