Jak być dobrym turystą i nie zmęczyć się urlopem?

"Turysta" - to słowo budzi często nie do końca dobre skojrzanie. Co robić, żeby nie uprzykrzać się tubylcom i nie zmęczyć się urlopem?

1. Pierwsza sprawa to lekki bagaż. Im cięższy, tym więcej zużytego paliwa i kłopotu. Zabieraj tylko niezbędne rzeczy, ubrania, które szybko schną i nie wymagają prasowania.

2. Zamiast wielkich hoteli wybieraj prywatne kwatery, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska.

3. Unikaj samolotów i samochodów. Nie sugerujemy, żeby tłuc się z Polski na Kretę piechotą i wpław, ale kiedy już tam dolecisz, daj szansę rowerom, publicznym kolejom i autobusom. A poza tym dużo spaceruj, to najlepszy sposób na zwiedzanie.

4. Oszczędzaj wodę i energię. Tak samo jak w domu. Nie wymagaj, aby codziennie zmieniano ci ręczniki, gaś światło, wychodząc z pokoju.

5. Bądź bardziej podróżnikiem niż turystą. Poznawaj lokalne zwyczaje i w miarę możliwości przestrzegaj ich. Odwiedzaj miejsca mniej znane i nieopisane w przewodnikach. Wiele zabytków i pomników przyrody niszczeje przez masową turystykę.

6. Uważnie czytaj metki, dopytuj, skąd dana rzecz pochodzi, z czego i przez kogo została zrobiona. Zastanów się, czy chcesz ją mieć, jeśli kupując ją, sponsorujesz kłusownictwo, nielegalne karczowanie lasów czy zatrudnianie dzieci.

7. Dziką przyrodę podziwiaj… z daleka. Nie zbliżaj się do zwierząt, nie płosz ich ani w żadnym przypadku nie karm!

8. Zawsze noś ze sobą torbę na śmieci, niech w lesie czy na plaży zostaną po tobie jedynie odciski stóp.

9. Kupuj lokalne produkty. Odwiedzaj bazarki i małe sklepiki. Inwestuj w pamiątki zrobione przez miejscowych rzemieślników, a nie chińskie fabryki. Daj zarobić lokalnym biurom i przewodnikom.

Przydatne adresy:
noclegi www.airbnb.com
ekowakacje www.responsibletravel.com
ochrona przyrody www.wwf.org

Tekst: Weronika Kowalkowska
Zdjęcie: Pixabay

Zobacz również