Gdy cię spali słońce

Naturalne sposoby na poparzoną słońcem skórę mogą śmiało konkurować z kremami i maściami z apteki. Na dodatek mają tę zaletę, że zwykle masz je w domu.

Jeśli nie znajdziesz w lodówce maślanki, świetnie sprawdzą się ziemniaki, a konkretnie ich sok, który działa podobnie do atropiny, więc błyskawicznie łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Wystarczy talarki bądź papkę przyłożyć do poparzonego miejsca i na pół godziny przykryć gazą. Bogaty w przeciwutleniacze ogórek doskonale sprawdzi się na twarzy. Kładziesz plasterki na spalony słońcem nos; chłodzą, łagodzą i nawilżają skórę. Liście aloesu mają enzymy przyśpieszające gojenie. Działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wystarczy nasączyć gazę schłodzonym sokiem z aloesu i przyłożyć do oparzonej skóry na 15 minut.

reklama

Doskonale sprawdzi się kąpiel w letniej wodzie z kilkoma łyżkami mąki owsianej lub okład ze schłodzonego białka. Zamoczoną w białku gazę przyłóż do oparzonego miejsca i zdejmij po kwadransie. Ale uwaga! Białko traci cenne właściwości, jeśli znajdzie się w nim choć odrobina żółtka. Pierwszej pomocy udzieli też miód – wystarczy zrobić na kilka minut słodki opatrunek.

Teksty: Magdalena Czyż, Joanna Halena
Zdjęcia: Naturepl/BE&W, Stockfood/free, Shutterstock

Zobacz również