Grzybobranie, czyli jak zbierać grzyby

Niby wszyscy wiemy, jak zbierać grzyby, a jednak wciąż widujemy „grzybiarzy” z reklamówkami. Dlatego sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz na grzyby i poznaj zasady grzybobrania!

Są pewne zasady grzybobrania, których warto się trzymać:

KIEDY zbierać grzyby najlepiej zbierać po deszczach, w słoneczny dzień. Podczas suszy borowika nie uświadczysz.

GDZIE rosną grzyby – w lasach, w których rosną sosny, świerki, dęby i buki. Nie na terenach podmokłych, ale na piaszczystej ziemi, tam, gdzie jest uszkodzona ściółka, w bruzdach, na skraju leśnych dróg.

Szukając kapeluszy, rozejrzyj się po lesie, bo grzyby lubią się z różnymi drzewami. Podgrzybki znajdziesz w lasach sosnowych, liściastych oraz mieszanych. Borowików szukaj pod świerkami i sosnami, bukami i dębami. Pod topolami, brzozami i osikami kryją się koźlarze. Maślaki rosną w trawach i lasach iglastych, często pod modrzewiami.

RADA: Szukaj muchomorów! Bo w ich okolicy pewnie znajdziesz także borowiki.

DO CZEGO zbierać grzyby – wyłącznie do przewiewnych wiklinowych koszyków. Wrzucone do plastikowej torby lub wiadra zaczną się psuć zanim doniesiemy je do domu, a rozmnażające się w nich bakterie mogą okazać się trujące. W plastikowych torebkach grzyby bardzo szybko się zaparzają i pleśnieją.

reklama

JAK zbierać grzyby – wycinać, zrywać, a może wykręcać?

Młode, ale nie malutkie grzyby (łatwo pomylić je z trującymi), które dobrze znamy, można wycinać, zostawiając korzeń w ziemi. Pamiętaj, aby wycinać nożykiem tuż przy ziemi, żeby nie zniszczyć grzybni! Blaszkowe koniecznie wykręcać całe, by móc obejrzeć korzeń, wtedy nie pomylimy zielonej gąski (nie ma na nodze pierścienia) ze sromotnikiem (podstawa jego nogi przypomina bulwę i otacza ją odstająca biała kryza).

Stare zostawmy w lesie – po pierwsze nawet jadalne mogą zatruć, a po drugie będą rozsiewały zarodniki. Trujących (i tych, których nie znamy) po prostu nie ruszamy! Nie niszczmy ich, niech rosną, bo są bardzo ważne dla ekosystemu. 

RADA: Jeśli nie jesteś wytrawnym grzybiarzem, zbieraj raczej duże okazy. Łatwiej je rozpoznać, więc nie pomylisz ich z trujakami.

Ku przestrodze w kolejnym artykule pokazujemy największych trucicieli i jadalne odpowiedniki najczęściej z nimi mylone: Najbardziej trujące grzyby w Polsce.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również