Jak opiekować się starym psem?

Psy starzeją się trochę jak ludzie – słuch szwankuje, kości bolą, siły nie te, cierpliwości mniej. Co robić, żeby psia jesień życia była jak najmniej uciążliwa?

Węch, wzrok i słuch zaczynają pomału niedomagać i pies traci czujność. Dlatego żeby go nie zaskakiwać, kiedy np. wchodzimy
do pokoju, w którym odpoczywa, ale nie śpi, możemy powiedzieć głośniej kilka słów albo włączyć światło.

Zdrowie. Jeśli senior ma problemy ze stawami, lepiej robić częstsze, ale krótsze spacery po równym terenie. Zadbajmy też
o ciepłe miejsce do wypoczynku i kubrak na zimowe spacery.

Zaburzenia snu. Jeżeli pies budzi się w nocy i niespokojnie drepcze po domu, może mieć to związek z demencją starczą. Pomogą mu lekarstwa.

Zmiany zachowania. Jeśli lęk czy agresja pojawiają się przy pielęgnacji, to być może dotyk powoduje ból. Sięgnijmy po preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Brak apetytu. Trzeba psa przebadać; jeśli okaże się, że chodzi o ból zębów, powinien jeść lekko rozmiękczoną karmę.

Miejsce do wypoczynku. Starość lubi spokój, dlatego ważne, by nie było w ciągu komunikacyjnym, ale tam, gdzie pies będzie miał oko na całą rodzinę.

Psi senior i dzieci. Zadbajmy, żeby nie wystawiały cierpliwości staruszka na próbę. Może nie chcieć ganiać się jak kiedyś.
Należy to szanować, zwłaszcza gdy okazuje niepokój.

Zajęcia rozwijające i praca węchowa. Łatwe zadania, np. szukanie smakołyków ukrytych w ogrodzie czy zabawa w chowanego w wolnym tempie, zapewnią pracę psiemu mózgowi, poprawią jego samopoczucie i samoocenę.

Zabawki typu kong, z których pies wylizuje np. pasztet, dają psu zajęcie, a samodzielna aktywność może zahamować rozwijanie się starczego nadprzywiązania czy lęku separacyjnego.

Kontakty z innymi psami. Na spacerach lepiej szukać towarzystwa psów, które nie będą nadaktywne, zbyt młode i dużo większe, by nie doszło do kolizji.

Zmiany – w życiu starszego psa mogą być potężnym źródłem stresu. Rutyna i utarte zwyczaje dają mu poczucie bezpieczeństwa.

Radzi JOANNA HAJDYŁA-JAROSZ, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl

Zobacz również