Czysty dizajn welldone

Jak pomagać "poprzez dizajn"? Doskonale wie to cieszyńska fundacja "Być Razem."

Świat huczy o skandalach z wielkimi firmami i nieletnimi albo fatalnie opłacanymi pracownikami w rolach głównych. W większości przypadków nie mamy zielonego pojęcia, kto i w jakich warunkach wyprodukował dany towar, a tym bardziej – na co poszły pieniądze, które za niego zapłaciliśmy. W przypadku produktów WellDone, wytwarzanych pod egidą cieszyńskiej fundacji „Być Razem”, nie ma wątpliwości.

reklama

Tu chodzi wyłącznie o dobry dizajn, ekologię oraz pomoc bliźnim. A dokładnie (cytat ze strony fundacji) o „aktywizację poprzez pracę i edukację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Zasada jest prosta: młodzi projektanci wymyślają proste, użyteczne i miłe dla oka przedmioty (chociażby drewniany organizer-miasteczko, inspirowany architekturą Cieszyna), które robią podopieczni fundacji. Oczywiście potem można je kupić w sklepie internetowym.

Trzeba przyznać, że pomaganie „przez dizajn” świetnie fundacji wychodzi: instytucja ma już za sobą owocną współpracę z warszawską ASP, Zamkiem Cieszyn czy izraelskim Holon Institute of Technology, a jej podopieczni wracają na rynek pracy, zdobywając doświadczenie w fundacyjnej ślusarni, warsztacie stolarskim lub pralni.


Więcej na: www.welldone.co

Zobacz również