przydomowy ogrodek warzywny

Zakładamy ogródek warzywny – odcinek pierwszy

Porady

Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem, przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, jak założyć ogródek warzywny.

reklama

Plan ogródka warzywnego

Najpierw plan i zakupy. Na początek zrób listę warzyw (i kwiatów), które chcesz mieć w swoim przydomowym ogródku warzywnym. Poza nasionami z wyprawy do sklepu ogrodniczego dobrze przywieźć też czarną agrotkaninę. Jeśli przykryjesz nią ziemię, nagrzeje się w słoneczne dni i przyspieszy kiełkowanie chwastów. Wyrwiesz je, kiedy przyjdzie pora na sadzenie warzyw do gruntu (w kwietniu).

Ogródek warzywny: w czym wysiewać nasiona warzyw

Nie potrzebujesz do tego eleganckich doniczek ani specjalnych mnożarek. Ja najczęściej używam pojemników po dużych lodach albo tekturowych wytłoczek po jajkach. Można kupić specjalną ziemię do wysiewu nasion albo wybrać bardziej ekonomiczne rozwiązanie: wziąć zwykłą uniwersalną ziemię ogrodniczą, przesiać przez grube sito i wymieszać pół na pół z drobnym piaskiem. W pierwszych tygodniach wzrostu taka mieszanka jest dla rozsady idealna.

Ogródek warzywny: pikowanie sadzonek

Młode siewki początkowo mogą rosnąć bardzo gęsto. Do dalszej uprawy wybierzesz te najsilniejsze i największe. Ale reszty sadzonek nie spisuj na straty – zawsze znajdzie się przyjaciel, któremu wysiewy się nie udały. Kiedy roślinki mają pierwsze liście właściwe, podobne do dorosłych, czas na pikowanie, czyli rozsadę sadzonek do nowych, ale wciąż tymczasowych doniczek. Przytrzymuj je za liście, bo nawet jeśli jeden przypadkowo się urwie, wyrosną kolejne, a zgnieciona lub złamana wpół sadzonka zmarnieje. Przepikowana rozsada potrzebuje słońca. Postaw doniczki jak najbliżej okna.

Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bez-ogródek. Fascynuje go życie ogrodowe od podszewki – jak rośliny rosną, zmieniają się i porozumiewają ze sobą.
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe  

Zobacz też

Zobacz również