jakie warzywa sadzić koło siebie

Jakie warzywa sadzić obok siebie? Zakładamy ogródek warzywny – odcinek drugi

Rośliny ogrodowe

Pogoda wreszcie nam sprzyja, przenosimy się z pracą do ogrodu. Wysiana rozsada nie może się już doczekać, kiedy trafi na grządki. Pora je wyszykować.

reklama

Ogródek warzywny: jakie warzywa sadzić koło siebie?

Dobieramy warzywa tak, by wzajemnie się wspierały. Rośliny z tej samej rodziny, o podobnych wymaganiach, sadzimy daleko od siebie. Nie będą podbierać sobie cennych składników z ziemi. Jest też szansa, że unikniemy inwazji szkodników.

Ogródek warzywny: jakich warzyw nie sadzić razem?

Co sadzić obok pomidorów? Na pewno nie bakłażany, które przywabiają stonkę, która przy okazji będzie podgryzać pomidory. Brokuły, brukselka, kalafior i kapusta też nie powinny rosnąć obok siebie. Gąsienice bielinka kapustnika żerują na tych wszystkich spokrewnionych ze sobą warzywach.

Tam, gdzie nie możemy zastosować tej reguły, przedzielamy grządki warzywne kwiatami, np. nagietkami i aksamitkami, których zapach działa odstraszająco na wiele szkodników. Podobnie woń kopru, który szybko rośnie i nie zabiera dostępu do światła, chociaż jest wysoki. Pozwólmy mu rosnąć, gdzie zechce. Wiele szkodników (zagrażających zwłaszcza warzywom korzeniowym) nie znosi zapachu czosnku, dlatego sadźmy go, gdzie się da. A przy okazji zbierzemy trochę własnego!

Ogródek warzywny: jakie jeszcze warzywa siać obok siebie?

Groch, bób i fasola współpracują z pożytecznymi bakteriami żyjącymi w ich brodawkach korzeniowych, wiążącymi azot i wzbogacającymi ziemię. Dlatego w strączkowym towarzystwie świetnie czują się warzywa, które potrzebują dużo azotu, np. dynie, kukurydza czy warzywa liściaste.

Wzorcowym przykładem są trzy siostry, czyli fasola, dynia i kukurydza. Kukurydza daje wsparcie fasoli, fasola wzbogaca ziemię w azot, którego potrzebuje dynia, a dynia ocienia liśćmi ziemię, zatrzymując rozwój chwastów, których wyjątkowo nie znosi kukurydza.

Dobrana para to również: marchew i cebula – wzajemnie odstraszają nękające je szkodniki.

Tekst: TEKST: ŁUKASZ SKOP, AUTOR BLOGA BEZ-OGRÓDEK FASCYNUJE GO ŻYCIE OGRODOWE OD PODSZEWKI – JAK ROŚLINY ROSNĄ, ZMIENIAJĄ SIĘ I ROZMAWIAJĄ ZE SOBĄ.
Zdjęcia: Gap Photos, Shutterstock, materiały prasowe

Zobacz także:

Zobacz również