ogródek warzywny w lipcu

Sposób na urodzaj, plagę ślimaków i dłuższe życie kwiatów. Zakładamy ogródek warzywny – odcinek piąty

Porady

Początek lipca cieszy każdego ogrodnika – dojrzewają pierwsze pomidory, zakwita koper i plonują ogórki, które można już kisić w kamionkowych naczyniach. Cukinie i patisony zawiązują kolejne owoce, wydłużają się strąki fasoli szparagowej i groszku cukrowego. Lipcowy dobrobyt może się jednak szybko skończyć, jeśli nie będziesz z niego na bieżąco korzystać.

reklama

Ogródek warzywny – kiedy zbierać warzywa

Cukinie i patisony zbieraj średnio raz w tygodniu – pobudzisz wtedy rośliny do zawiązywania kolejnych owoców. Równie często zrywaj fasolę szparagową, kiedy tylko jej strąki urosną i dojrzeją. Pozostawione na krzaczkach szybko zaczną się starzeć, wstrzyma to też zawiązywanie się następnych.
 
Obowiązkowo sprawdź grządki z wczesnymi marchewkami i burakami ćwikłowymi. Niezbędna będzie letnia przerywka. Dzięki niej pozostawione w ziemi rośliny będą miały dość miejsca, aby wytworzyć dorodne korzenie. Marchewki przerwij, zostawiając między nimi pięciocentymetrowe odstępy, a między burakami – 15 cm.

Kiedy na krzakach pomidorów zaczerwienią się pierwsze owoce, zerwij wszystkie liście od dołu aż do pierwszego grona. Będą miały lepszy dostęp powietrza i słońca, co przyspieszy dojrzewanie i podniesie ich odporność na choroby grzybowe. Koniec miesiąca to czas na wykopanie czosnku posadzonego jesienią poprzedniego roku. Ten, który urósł z ząbków wetkniętych w ziemię wiosną, będzie gotowy do zbioru w sierpniu. 

Ogródek warzwyny – jak się pozbyć ślimaków

Nocami i w czasie wilgotnej pogody sieją spustoszenie, wygryzając w liściach szpecące dziury lub nawet zjadając je w całości. Plagi ślimaków można uniknąć, stosując sprawdzone i naturalne metody. Zacznij od zebrania wszystkich winowajców, których uda ci się znaleźć. Podnieś donice, odwróć leżące na ziemi deski – nagie ślimaki chowają się tam, gdzie jest ciągle wilgotno, bo w przeciwieństwie do swoich muszlowych kuzynów nie mogą inaczej ukryć się przed wyschnięciem.

Najbardziej gustują w roślinach ozdobnych, szczególnie takich, które mają duże i miękkie liście. Uwielbiają funkie i dalie. Jeśli chcesz je ochronić, posadź wokół nich nasturcje, krwawnik albo lawendę – ich zapach i smak jest dla ślimaków nieprzyjemny. Inny sposób to wysypanie czegoś szorstkiego, co zniechęci ślimaki do spacerów. Sprawdzą się skorupki jaj, uschnięte igły sosnowe lub świerkowe, pokruszone muszle, a nawet fusy z kawy. Wystarczy usypać z nich niskie wałki dookoła zagrożonych roślin.

Ostre krawędzie zatrzymają ślimaki, jednak najbardziej zdeterminowane osobniki mogą je przekroczyć, szczególnie w czasie deszczu. Spróbuj wtedy przygotować pułapkę. Z przekrojonego na pół grejpfruta wyciśnij sok i rozstaw w ogrodzie puste skórki odwrócone do góry dnem tak, aby ślimaki mogły się pod nie wśliznąć. Sprawdzaj pułapki każdego ranka. Pamiętaj, że największe szkody wyrządzają ślimaki bez muszli. Jeśli więc złapią się w nie np. winniczki lub wstężyki, puść je wolno.
 
reklama

Ogródek warzwyny – zioła śródziemnomorskie

Słoneczny balkon to wyzwanie dla wielu roślin. Ziemia w donicach szybko  wysycha, a promienie przypiekają liście. Tak samo jest na rabatkach przylegających do południowych ścian domu. Ale są gatunki, dla których takie warunki są wręcz idealne, to zioła śródziemnomorskie: lawenda, rozmaryn, szałwia i tymianek. Rozrastają się wolno, dlatego polubią swoje towarzystwo, kiedy posadzisz je w jednej skrzynce. Wystarczy im uniwersalna ziemia ogrodnicza wymieszana z drobnym żwirkiem (w proporcji 2:1), który ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody. Na dno donicy daj dwucentymetrową warstwę drenażu.
 
Jeśli chcesz je mieć w ogrodzie, wybierz dla nich miejsce suche i słoneczne. Będzie im dobrze na skalniaku, w kamiennej donicy lub na podwyższonej rabacie. Aromatyczne liście możesz zbierać przez cały sezon, a lawenda i tymianek zakwitną pachnącymi kwiatami, które zwabią pszczoły. Spośród tej ziołowej czwórki najbardziej wrażliwy na zimno jest rozmaryn – schowaj go na zimę. Pozostała trójka powinna przetrwać wiele lat w każdym nasłonecznionym zakątku.

Ogródek warzywny i mój sposób na kwiaty przez cały rok

Zdobią każdy ogród, ale okres ich świetności trwa krótko. Sezonowe kwiaty jednoroczne będą wyglądać pięknie przez wiele miesięcy, jeśli odpowiednio się nimi zajmiesz.

Latem też możesz siać!

Większość gatunków zakwita dopiero po pewnym czasie od wykiełkowania. Wysiej teraz typowo letnie – pachnącą maciejkę, ogórecznika lub maczki kalifornijskie, a zakwitną na początku jesieni, gdy zwykle nie ma już po nich śladu.

Mniej nasion – więcej kwiatów

Ich misja dobiega końca, gdy zostają zapylone i zaczynają wytwarzać nasiona. Rośliny nie trudzą się wtedy wydawaniem kolejnych pąków. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza rozwój kolejnych i jeszcze następnych – i tak do końca sezonu. Metoda zadziała m.in. na cynie, dalie, gazanie i onętki.

Dla zapracowanych

Jeśli szukasz tych, które kwitną zupełnie bezobsługowo przez całe lato, wybierz aksamitki, nagietki, ślazówki i balkonowe surfinie. Przetrwają aż do pierwszych przymrozków i nie musisz obrywać im starych kwiatów.

Urlop w chłodzie

Słoneczna pogoda sprzyja rozwijaniu się pąków, jednak wysoka temperatura skraca ich życie. Starzenie i przekwitanie możesz spowolnić, ustawiając doniczki, bukiety i inne ozdoby ogrodowe w jasnym, ale chłodnym miejscu. Do flakonu wrzuć kilka kostek lodu – nawet przywiędłe szybko odzyskają wigor!
 
Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bez-ogródek
Zdjęcia: Shutterstock
 
Zobacz także: Uprawa pomidorów – dlaczego warto mieć swoje nasiona?
Zobacz także: Topinambur – uprawa, właściwości, historia
 

Zobacz również