Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022: jakie prace ogrodowe wykonać we wrześniu?
PoradyWrzesień to czas domowych przetworów, win i nalewek, ale też jesiennych nasadzeń i porządków w ogrodzie. Podpowiadamy, jak zaplanować wszystkie prace zgodnie z fazami Księżyca.
Kalendarz księżycowy: 1-9.09 Księżyca przybywa
Pierwsze dni września zapowiadają się dynamicznie. Księżyc zbliża się do Ziemi i każdej doby tarcza będzie bardziej okazała. Zapowiadane na 7.09 perygeum, kiedy Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi, jest korzystnym czasem spóźnionych siewów sałaty, roszponki, rzodkiewki, rukoli czy szpinaku. Szybko powinny wykiełkować także wysiane w tym czasie zielone nawozy, zwłaszcza gorczyca.
Kiedy Księżyc będzie najniżej na horyzoncie, do 4.09, sadź drzewka i krzewy owocowe. Jeśli zdążysz, posadź również bulwy zimowitów, krokusy kwitnące jesienią i astry marcinki. Kto nie zdąży, musi poczekać do drugiej połowy miesiąca, bo od 5.09 lepiej zmienić zajęcia – bierzemy się do zbiorów i robienia przetworów. To, co zbierzesz przed pełnią, lepiej zamrozić niż kisić. Z robieniem win i domowych nalewek też lepiej poczekaj. Możesz natomiast wykopywać ziemniaki i zbierać wszystkie warzywa oraz owoce przeznaczone do szybkiego spożycia.
W ogrodach „dynamiczny” okres oznacza również wzmożoną aktywność różnych niechcianych gości. Zwracaj uwagę na chwasty, zwłaszcza te, które kwitną. Pamiętaj, aby je usuwać, zanim wysieją nasiona. Skuteczniejsze niż w innym czasie mogą się okazać zastawione teraz pułapki do odławiania kretów, nornic i innych gryzoni.
Nie zapomnij, by po 5.09 rozpocząć końcowe zbiory pomidorów oraz papryki. Nadchodzi powoli czas likwidacji letnich upraw. Wyrwij więc rośliny, które już nie owocują, i przygotowuj szklarnie, tunele oraz wysokie grządki do nadchodzącego sezonu jesiennego.
Kalendarz księżycowy: 10.09 pełnia
Przypada w środku dnia, gdy satelity nie będzie na niebie. Z astronomicznych obserwacji tym razem nici, ale możesz się wybrać do centrów ogrodniczych i poszukać cebulek kwiatowych narcyzów, tulipanów i hiacyntów.
Kalendarz księżycowy: 11-24.09 Księżyca ubywa
Do 16-17.09 czas prac pielęgnacyjnych. Przycinaj jabłonie i winorośl, by odsłonić owoce, które nabiorą cukrów i rumieńców. Walcz z chwastami, zabezpiecz glebę przed nową inwazją, rozsypując ściółki z kory, zrębków i wszelkiej biomasy, np. trawy z kosiarek. Chłodne noce wykorzystaj na ustawienie wabików na ślimaki i turkucie. Dla tych pierwszych usyp kupki ze świeżo ściętej mokrej trawy. Dla drugich – z obornika. Obydwa materiały nagrzewają się i nocami przyciągają szkodniki, które regularnie trzeba wybierać.
To dobry czas na kwaszenie kapusty i robienie przetworów z jabłek, śliwek i gruszek. Nie zapomnij o przygotowaniu malinowego soku. Po 17.09 rozpocznij jesienne sadzenie kwiatów dwuletnich i bylin, które zakwitną w przyszłym roku, oraz jesiennych zawilców i astrów. Zakończą one tegoroczny bylinowy sezon. Możesz w tym okresie rozpocząć sadzenie narcyzów, cesarskich koron, szachownic oraz krokusów kwitnących wiosną – zrób to do końca miesiąca. Nie przegap dobrej okazji do nasadzeń wszystkich dekoracyjnych drzewek i krzewów sprzedawanych w pojemnikach. Zaczyna się sezon szkółkarski, więc w sklepach pojawiają naprawdę interesujące okazy. Na 19.09 zapowiadane jest apogeum. Maksymalne oddalenie satelity zwykle wróży spokojny czas w ogrodach.
Kalendarz księżycowy: 25.09 nów
Masz dobę na odpoczynek od prac ogrodniczych.
Kalendarz księżycowy: 26-30.09 Księżyca przybywa
Czas jesiennych nasadzeń. Przemyśl nie tylko wprowadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych, ale również dekoracyjnych jabłoni, traw i takich późno kwitnących bylin jak słoneczniki. Zakładaj nowe żywopłoty i sadź pnącza. Puste rabaty koniecznie zagospodaruj i wysiej gorczycę. Ta roślina pięknie kwitnie, użyźnia glebę i ogranicza populacje larw żerujących na korzeniach. W szklarniach siej rzodkiewki, sałatę, roszponkę, sadź zimową dymkę i koniecznie jarmuż.
Tekst: Witold Czuksanow, zdjęcia: shutterstock
Zobacz także: Jesień w ogrodzie. Jakie kwiaty sadzić?