prace ogrodowe kwiecień, prace ogrodowe maj, kalosze, cebulki kwiatów, narzędzia ogrodnicze, co robić w ogrodzie na wiosnę

Prace ogrodowe na kwiecień i maj

Porady

Kwiecień i maj to idealny czas na prace ogrodowe, porządki i planowanie! Pamiętajmy jednak, że wiosna, mimo że pełna słońca, potrafi zaskoczyć. Do połowy maja, warto obserwować temperaturę. W kwietniu może jeszcze sypnąć śniegiem, a nocą pomrozić. Niebezpieczne są też późne przymrozki: „zimni ogrodnicy” 12, 13 i 14 maja oraz „zimna Zośka” 15 maja. W tych dniach wrażliwsze rośliny trzeba okrywać agrowłókniną lub doniczkami.

Oprócz tego kierujmy się kalendarzem księżycowym na kwiecień i na maj. Nasz ogród jest częścią natury, a ona poddaje się wpływowi Księżyca.

reklama
tulipany w ogrodzie, ogród na wiosnę, wiosenny ogród, kwiaty w ogrodzie, prace ogrodowe na wiosnę, prace ogrodowe w kwietniu, prace ogrodowe w maju, co robić w ogrodzie w kwietniu
Zdjęcie: Yoksel Zok/ Unsplash

Prace ogrodowe w kwietniu i w maju: kwiatki, kwiatuszki

Mimo to w kwietniu możemy już siać do gruntu odporne na chłody nasiona kwiatów jednorocznych: godecji, smagliczki, nagietka, ozdobnych słoneczników, wilców oraz zioła: miętę, tymianek. Miłośnikom pięknych zapachów polecamy maciejkę i groszek pachnący.

Dopiero od połowy maja siejemy gatunki ciepłolubne: fasolę wielokwiatową, aksamitki, nasturcję, portulakę, złociszek. Wtedy też wysadzamy do gruntu rozsadę roślin sezonowych: lobelię, szałwię, begonię, cynię, niecierpki, heliotrop, a także byliny bulwiaste: paciorecznik, begonie, dalie, mieczyki, krokosmie. To także pora, by przesadzić byliny kwitnące latem i jesienią, np. rozchodnik okazały, hosty czy astry jesienne. Karpy wykopujemy, przecinamy szpadlem i zostawiamy fragmenty z mocnymi korzeniami.

ogród na wiosnę, wiosenny ogród, kwiaty w ogrodzie, prace ogrodowe na wiosnę, prace ogrodowe w kwietniu, prace ogrodowe w maju, co robić w ogrodzie w kwietniu
Zdjęcie: Jonathan Kemper/ Unsplash
ogród na wiosnę, wiosenny ogród, kwiaty w ogrodzie, prace ogrodowe na wiosnę, prace ogrodowe w kwietniu, prace ogrodowe w maju, co robić w ogrodzie w kwietniu, narzędzia ogrodnicze, sekator, łopata ogrodowa
Zdjęcie: Dawid Rangel/ Unsplash

W kwietniu i maju królują w ogrodzie rośliny cebulowe. By za rok były równie okazałe, obcinajmy u nasady przekwitające główki tulipanów i narcyzów. Wtedy nie stracą energii na zawiązywanie nasion, tylko przekażą ją do tworzenia cebul. Dokarmiajmy je dodatkowo kompostem lub nawozami azotowymi, by wzmocniły swe podziemne części.

Prace ogrodowe w kwietniu i w maju: drzewa i krzewy ozdobne

Jeśli nie wypuściły liści – możemy je wykopywać z gruntu i przesadzać także w kwietniu. Zapewne wiele krzewów (w tym róże) przemarzło zimą, musimy je więc mocno przyciąć. Nie śpieszmy się jednak – zaczekajmy, aż pojawią się pąki. Wtedy będziemy mieć pewność, które pędy są martwe. Wycinamy je do miejsca, w którym pąk ustawiony jest na zewnątrz krzewu – wtedy młode pędy wyrosną w odpowiednim kierunku, a powietrze będzie lepiej je opływało, co pomaga zapobiegać chorobom grzybowym.

Obserwujmy lilaki, azalie i rododendrony. By nie zawiązały nasion, przekwitłe kwiatostany wyłamujmy – ostrożnie, by nie uszkodzić wyrastających pod nimi młodych liści. Troski wymagają też szlachetne, szczepione odmiany drzew i krzewów. Jak najbliżej nasady pnia wycinamy dzikie odrosty korzeniowe, bo szpecą, osłabiają roślinę i hamują jej wzrost.

szafirki, ogród na wiosnę, wiosenny ogród, kwiaty w ogrodzie, prace ogrodowe na wiosnę, prace ogrodowe w kwietniu, prace ogrodowe w maju, co robić w ogrodzie w kwietniu
Zdjęcie: Yoksel Zok/ Unsplash

Glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym (azalie, rododendrony, magnolie), pokrywamy warstwą (ok. 5 cm) kory z drzew iglastych lub zrębków drzewnych (rozdrobnione gałęzie i drewno). Utrzyma w glebie wilgoć i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem. Ściółką może być nawet skoszona trawa – powoli rozkładając się, dostarczy próchnicy.

Prace ogrodowe w kwietniu i w maju: Dokarmiamy nasze rośliny

Wszystkim roślinom ogrodowym musimy pomóc w wiosennym starcie – czyli dać nawóz, który wpływa na ich prawidłowy wzrost oraz zapewnia obfite kwitnienie i intensywne barwy.

Najlepsze są nawozy organiczne – dobrze odżywią rośliny, poprawią strukturę gleby i powiększą ilość pożytecznych mikroorganizmów. Godny polecenia jest zwłaszcza granulowany obornik, nawóz ptasi, kompost oraz popiół z ogniska lub kominka. Doskonałe nawozy „zielone” uzyskamy z roślin.

ślimak na kwiatku, ślimak w ogrodzie, co na ślimaki w ogrodzie, co na ślimaki, rumianek, ogród na wiosnę, wiosenny ogród, kwiaty w ogrodzie, prace ogrodowe na wiosnę, prace ogrodowe w kwietniu, prace ogrodowe w maju, co robić w ogrodzie w kwietniu
Zdjęcie: Crown/ Unsplash

W kwietniu, w miejscach przeznaczonych na nowe rabaty, wysiejmy bobik, łubin, facelię, koniczynę perską, owies, wykę siewną. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, trzeba je skosić i gdy już zwiędną – przekopać lekko z wierzchnią warstwą gleby.

Prace ogrodowe w kwietniu i w maju: szkodniki i choroby

Co kilka dni zaglądajmy pod liście roślin, przyglądajmy się młodym pędom. Jeśli znajdziemy jakieś szkodniki, np. mszyce czy przędziorki, jak najszybciej zacznijmy działać. I znów warto postawić na ekologię – oparte na naturalnych wyciągach preparaty Biochikol, Siarkol, Miedzian pomogą walczyć z chorobami grzybowymi i szkodnikami. Skuteczne są też opryski z naparów lub odwarów z piołunu, wrotyczu czy czosnku.

Kompost i mączki mineralne, np. bazaltowa, to rodzaj skarbca, z którego nawóz stopniowo jest rozpuszczany i uwalniany do gleby. Nie ma więc ryzyka przedawkowania składników. Mączkę można dodawać do kompostu (5–7 kg na 100 kg kompostu) lub rozsypywać bezpośrednio na glebę (ok. 15 kg na 100 m²). Opylanie roślin mączką bazaltową (robimy to rano, gdy liście są zwilżone rosą) ochroni przed chorobami i pomoże uporać się np. z mszycami. Do opylania stosujemy 1–2 kg na 100 m². Mączka rozsypana wokół rośliny powstrzyma ślimaki.

Prace ogrodowe w kwietniu i w maju: trawnik piękny cały sezon

Dla jego urody ważne jest rozluźnienie podłoża, co pobudzi trawy do krzewienia. Do wertykulacji, czyli usuwania mchów, obumarłej trawy oraz przecinania wierzchniej warstwy, przyda się wertykulator lub kosiarka z funkcją wertykulatora. Konieczna też będzie aeracja, czyli napowietrzanie gleby (nakłuwanie widłami, walcem z kolcami) i wypełnienie otworów piaskiem lub odkwaszonym torfem. Miejsca wyłysiałe obsiewamy regeneracyjną mieszanką traw. Trawnik nawozimy i dobrze podlewamy.

Tekst: Anna Słomczyńska
Fotografie: Martin Kníže @martz90 Unsplash, Gap Photos/ Medium, Gap Photos/ Flora Press, East News, shutterstock

Zobacz również