kalendarz księżycowy kwiecień

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w kwietniu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać wiosenne prace ogrodowe. 

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-7.04 księżyca przybywa 

Początek kwietnia powinien upłynąć pod znakiem siewów i nasadzeń. Zaczynamy od prac na rabatach z warzywami korzeniowymi i z cebulą. Marchewka, pietruszka, buraki, pasternak, seler i rzodkiewka dobrze poczują się w wilgotnej glebie. Trzeba się spieszyć, bo tej zimowej wody może być w tym roku wyjątkowo mało.

Na 7.04 zapowiadają perygeum. Księżyc blisko Ziemi będzie przyspieszał rozwój roślin. To korzystne, gdy zamierzamy uprawiać kiełki i młode listki. Warzywa wysiewane pod koniec okresu mogą się gorzej przechowywać w czasie zimy. Na dekoracyjnych rabatach warto zaplanować sadzenie bulw i cebul kwitnących latem. W ich przypadku wiele zależy od pogody, więc jeśli uznamy, że dla lilii, dalii czy mieczyków jeszcze na dworze za zimno, to zawsze można je posadzić do dużych, czarnych donic, które z podrośniętymi kwiatami wkopiemy na rabatach. Do tego czasu trzeba je uprawiać w ciepłym, osłoniętym i dobrze nasłonecznionym miejscu, pamiętając o regularnym podlewaniu.

Na początku miesiąca Księżyc będzie sprzyjał przesadzaniu roślin ogrodowych i sadzeniu flanc z odkrytymi korzeniami. Nie przegapmy zatem dobrej okazji, by powiększyć zagonki truskawek, poziomek, malin, porzeczek, agrestu i drzewek owocowych. Pomyślmy o założeniu nowego lub wzbogaceniu o dodatkowe krzewy już istniejącego żywopłotu. Szczególnie polecamy tam gatunki kwitnące i owocujące: głog, ałyczę, tarninę, berberysy, dzikie róże.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 8.04 pełnia

Czas wolny od prac ogrodowych wypada w okresie początkowego rozkwitu wielu gatunków dzikich i ogrodowych krzewów. Rozpoczyna się również kwitnienie roślin owocowych, zatem trzymajmy w pogotowiu zraszacze, jeśli zapowiadają nocne przymrozki. 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 9-22.04 księżyca ubywa

Z chwilą zaróżowienia się pąków kwiatowych na drzewach owocowych rozpoczynamy opryski środkami ekologicznymi przeciwko chorobom grzybowym i szkodnikom roślin owocujących. Szczególnie pamiętamy o brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych, która powoduje nagłe zamieranie pędów wiśni, czereśni, moreli, brzoskwiń i migdałków. Z naturalnych preparatów tej chorobie zapobiegają gnojówki oraz wywary z liści i korzeni chrzanu.

Na 20.04 zapowiadają apogeum, czyli Księżyc będzie oddziaływał na ogrody słabiej niż zwykle. W tym dniu warto zaplanować wszelkie cięcia i inne zabiegi związane z „kaleczeniem” roślin.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 23.04 nów 

Odpoczywamy od pracy w ogrodzie. To czas na zakupy nasion, sadzonek, nawozów.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 24-30.04 księżyca przybywa

Jeśli pogoda dopisze, nadchodzi szczyt kwitnienia najbardziej dekoracyjnych drzew i krzewów. Pamiętajmy o nawożeniu roślin, również trawników. Rozpoczynamy też ścinanie pokrzyw do przygotowania gnojówki. Można nią podlewać rośliny, by szybciej rosły i opryskiwać dla wzmocnienia oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami. To czas przygotowywania kwiatowych nalewek, zbioru pierwszych szparagów i nowalijek. Te uprawiane w szklarniach, inspektach czy na wysokich grządkach powinny być w pełni rozwinięte.

Pod koniec kwietnia w ogrodach siejemy ogórki, fasolę, wysadzamy rozsady kwiatów jednorocznych, ale na wypadek późnych przymrozków trzymamy w pogotowiu agrowłókninę. Okrywamy nią wszystkie zasiewy i sadzonki wrażliwe na zimno.

Tekst: Witold Czuksanow

Zdjęcia: Shutterstock 

Zobacz również