weranda.pl werandaweekend.pl
Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w czerwcu?

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w czerwcu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać wiosenne prace ogrodowe.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-4.06 Księżyca przybywa

Na początku czerwca Księżyc sprzyja siewom i sadzeniu rozsad. Trzeba zdążyć z bazylią, werbeną cytrynową, tymiankiem, cząbrem i wszystkimi innymi ziołami, na które jeszcze czekają rabaty i pojemniki.

W ogrodach warzywnych to czas siewu karłowej fasoli szparagowej i groszku cukrowego, a także sadzenia dyni. Można wysiewać nasiona kopru, czarnej rzodkwi i sadzić endywię. W tych dniach w ogrodach dekoracyjnych zajmujemy się sadzeniem flanców kwiatów jednorocznych, zmieniamy również kwiatowe dekoracje w pojemnikach.

To dobry czas na sadzenie i przesadzanie roślin w pojemnikach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 5.06 pełnia

Odpoczywamy od pracy.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 6-20.06 księżyca ubywa

Zaczynamy od małej przerwy: 6 czerwca kończymy siewy i sadzenia, ale później czas sprzyja ogrodowym pracom pielęgnacyjnym. Jeśli liście tulipanów, hiacyntów, narcyzów, krokusów są zaschnięte, można wykopywać cebulki. Po wstępnym podsuszeniu i oczyszczeniu do jesieni przechowujemy je w zacienionym, suchym i przewiewnym miejscu. Wycinamy przekwitające kwiaty róż, różaneczników, azalii, lilaków. Zasilamy warzywa biohumusem lub gnojówkami roślinnymi.

Na trawniki wysiewamy przedostatnią w tym roku dawkę odżywek mineralnych. Pamiętajmy o zasilaniu nawozami tych jednorocznych kwiatów i bylin, które kwitną lub szykują się do rozwinięcia pąków. Robimy przerywki siewek kwiatów i warzyw. Nie zapominamy o zabiegach na choroby i szkodniki roślin ozdobnych i owocowych. Zwracamy uwagę na mszyce, przędziorki, plamy na liściach róż, parch. W czasie upałów może atakować mączniak – do walki z nim wykorzystujemy naturalne preparaty zrobione domowym sposobem z ziół, czosnku i mydła ogrodniczego.

W tunelach i na gruncie opryskujemy ogórki na mączniaka rzekomego i pomidory przeciwko zarazie. Podwiązujemy je do podpór, usuwamy boczne odrosty. Cięcia roślin owocowych i dekoracyjnych najlepiej zaplanować około 15.06. Przez cały czas zbieramy kwiaty czarnego bzu na nalewki i syrop, można też robić przetwory z truskawek (o ile sezon się rozpoczął) oraz rabarbaru. Suszymy zioła.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 21.06 nów

Odpoczywamy. Czas wolny od prac ogrodowych.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 22-30.06 księżyca przybywa

Czas na kolejny wysiew fasoli szparagowej, czarnej rzodkwi, pekińskiej kapusty. Na wysokich grządkach i w pojemnikach dosadzamy bazylię, trawy cytrynowe, do pojemników wysiewamy nasiona szparagów, rabarbaru i innych wieloletnich warzyw w celu przygotowania rozsad. To również czas siewu kwiatów dwuletnich i bylin, np. bratków, stokrotek, dzwonków, które ozdobią ogród najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Na 30.06 zapowiadają perygeum
Księżyc znajdzie się wtedy w minimalnej odległości od Ziemi.

 

Tekst: Witold Czuksanow

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również