Piękne rośliny przed twoim domem

Piękne rośliny przed twoim domem

Rośliny ogrodowe

Rośliny przed domem to jego wizytówka. Mogą być jego ozdobą albo wręcz przeciwnie. To na drzewa i krzewy rosnące przed twoim domem twoi goście będą zwracali uwagę w pierwszej kolejności. Dlatego ważne jest ich dobór i aranżacja. Oto kilka pomysłów jak stworzyć ładny zielony zakątek z roślin przed twoim domem.

reklama

Jakie krzewy posadzić przed domem

Projektując zieleń przed wejściem do domu weź pod uwagę wielkość ogrodu. Jeśli jest duży powinna znaleźć się w nim ścieżka prowadząca do domu i dostęp do śmietnika. Wybierając rośliny do ogrodu trzeba mieć na względzie funkcjonalność. Dlatego najlepiej zdecydować się na atrakcyjne rośliny, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji.

berberys
Berberys Thunberga

Najprostszym rozwiązaniem będzie kilka krzewów. Dobrze prezentuje się Berberys Thunberga, który jest mało wymagający i występuje w różnych wielkościach, można ją dobrać w zależności od powierzchni ogrodu, którą się dysponuje – jego liście jesienią wybarwiają się na czerwono lub pomarańczowo. Dobrze wygląda w zestawie z tawułą Japońską, która osiąga wysokość do 1 m. Kwitnie na różowo, ale jej główną atrakcją jest zmieniający się z zielonego na pomarańczowy kolor liści. 

Zielone krzewy przed domem

Innym rozwiązaniem jest obsadzenie ogrodu przed domem iglakami, takimi jak jałowiec lub kosodrzewina, które są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu, obchodzą się bez częstego podlewania. Sprawdzą się zwłaszcza jeśli zieleń ma stworzyć bardziej zwartą strukturę. Krzewy w przydomowym ogrodzie najlepiej obsypać białym żwirem lub korą. Zabieg taki zapobiegnie rośnięciu chwastów i zapobiegnie utracie wilgoci z gleby.

Wiecznie zielona kosodrzewina ze swoimi zielonymi gałązkami i szyszkami doda urokowi przestrzeni przed domem. Warta polecenia są odmiany: Gnom – mała o kulistym pokroju, Golden Glow – jej igły zimą z zielonych zamieniają się w złociste, czy Sunshine o dwubarwnych, żółto-zielonych lub pstrych igłach.

Rośliny na klomb przed domem

Ciekawym rozwiązaniem będą kolorowe rośliny, które stworzą kolorowy kwietnik. Pięknie wyglądają, ale potrzebują trochę więcej uwagi niż krzewy. Żelazny zestaw to: barwinek, lawenda i trawy, a do tego różnokolorowa jeżówka. 

Jakie jeszcze rośliny posadzić przed domem

Oprócz krzewów, iglaków i kwiatów warto pomyśleć o zasadzeniu drzewa liściastego. Świetnie sprawdzi się Judaszowiec kanadyjski. Jego maksymalna wysokość to 6 m. Z wiekiem korona staje się coraz bardziej rozłożysta. Wiosną zakwita różowymi kwiatami. Sumak, zwany „zemstą sąsiada” ma piękne rozłożyste liście przypominające palmę, w środku lata ozdoby dodają mu rdzawoczerwone stożkowe kwiaty. Klon zwyczajny Golden Globe wygląda jak miniaturka klonu, jego gałęzie tworzą kopulastą koronę. 

magnolia
Magnolia

Rośliny ozdobne przed domem

Uroku ogrodowi przed domem dodadzą drzewa owocowe, zwłaszcza ozdobne odmiany jabłoni: Jabłoń jagodowa o biało-różowych kwiatach i małych owocach, Jabłoń kwiecista, która owocuje żółtozielonymi jabłuszkami. Oraz piękna Jabłoń purpurowa zakwita ciemnymi kwiatami i ma czerwone pędy. 

Jakie drzewa posadzić przed domem

Piękna zwłaszcza wiosną będzie Wiśnia różowa. Osiąga wysokość 3-4 m. Może zakwitać na biało lub różowo, w zależności od odmiany. Jego korona opada kaskadami na dół. Dzięki takiemu drzewku w ogrodzie przy domu można odtworzyć bajeczny klimat japońskiej sakury. Jesienią drzewko zachwyca pomarańczowymi listkami. Prawdziwą królową przydomowego ogrodu będzie magnolia. Do ogrodu warto wybrać odmianę, która osiąga niższe rozmiary albo magnolię karłowatą.

Brzoza brodawkowata jest równie nieduża, bo rośnie max. na wysokość 6 m. Jej wiotkie gałązki dosięgają ziemi. Cieszy oko, gdyż jest jednym z pierwszych drzew, która wiosną wypuszcza zielone listki. Jest mało wymagająca jeśli chodzi o warunki uprawy.  

Buk pospolity rośnie powoli, ale żeby zasadzić go w ogrodzie potrzebna jest większa przestrzeń, bo drzewo dorasta do 20 m wysokości. Potrzebuje dobrych warunków: żyznej gleby i słonecznego miejsca. Jeśli lubisz buki i masz mały ogród, zdecyduj się na odmianę Purpurea Pendula o ciemnopurpurowych liściach. 

Na koniec Wierzba biała – drzewo o pięknej i rozłożystej koronie, przywodzi na myśl romantyczne ogrody w stylu angielskim. Ma długie i gęste listki, które rozwijają się razem z żółtymi kwiatami, tzw. kotkami. Ma średnie wymagania odnośnie uprawy. 

Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Pachnące kwiaty do ogrodu

Zobacz również