rośliny do ogrodu

Pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi i szafirki w malowniczych kompozycjach

Rośliny ogrodowe

Wychodzą spod śniegu, więc mrozu się nie boją. Gdy zrobisz z nich bukiecik, przenoś go na noc w chłodne miejsce, a dłużej postoi.

przebiśniegi - gdzie sadzić

Przebiśniegi – uprawa

Przebiśniegi i śnieżyce są pod ochroną, na szczęście łatwo je uprawiać w ogrodzie. Kilka lat i masz biały dywan. Gdy pozwolisz, żeby się same rozmnażały, potrwa to nieco dłużej. Jeśli jednak zaraz po przekwitnięciu wykopiesz cebulki, podzielisz i od razu wsadzisz do ziemi – będzie szybciej.

Liście pierwszych cebulowych kwiatów powinny same zaniknąć, żeby roślina rosła silniejsza. Pozwól na to, poczekaj  z koszeniem trawnika.

Przebiśniegi – gdzie najlepiej rosną?

Jak znaleźć najlepsze miejsce dla pierwszych, wiosennych kwiatów? Wbrew pozorom przebiśniegi to bardzo delikatne kwiaty. Najlepiej się udają pod drzewami liściastymi, które wczesną wiosną nie mają jeszcze liści. Dlaczego właśnie tu? Chodzi o słońce, którego promienie padają na ziemię i ogrzewają cebulki.

Przebiśniegi – kompozycje

Do delikatnych białych przebiśniegów i śnieżyc pasują zimozielone gałązki bluszczu i kwitnącej wierzby. Zrób z nich wianuszki. 


Przebiśniegi, śnieżyca, szafirek – jak je odróżnić?

Śnieżyca ma kwiat jak biały dzwonek z zielonymi kropkami. Bazia, szafirek, kilka białych dzwonków. Bukieciki zawinięte w serwetkę wyciętą na wzór śnieżynki są pięknym upominkiem dla przyjaciela.

Zainspiruj się! Obejrzyj kwiatowe kompozycje z przebiśniegów i szafirków w galerii.

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Kira Brandt/House of Pictures
Stylizacja: Bente Halkjær/House of Pictures

Zobacz również