kwiaty suszki

Kwiatowe suszki – teraz wszystko kwitnie, więc to idealny moment, by je zrobić. Będą cieszyć przez cały rok!

Rośliny ogrodowe

Pięknie wyglądają w każdej chwili: i wtedy, gdy rozwijają płatki, i wtedy, gdy za oknem na ziemię spada pierwszy płatek śniegu. Z zasuszonych roślin można stworzyć prawdziwe cudeńka: radosne bukiety, ozdobne wianki, pachnące poduszki do szuflady i kolorowe potpourri w szklanych naczyniach. Właśnie zaczyna się najlepszy czas na zbieranie i suszenie kwiatów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

reklama

Kwiaty suszki – suche jak żywe

Do suszenia najlepsze są rośliny, których kwiaty mają sztywne płatki, zachowujące swój kształt podczas zasychania. Należą do nich kocanki ogrodowe, od dawna uprawiane na wiejskich wielobarwnych rabatach.

Potocznie nazywane są też słomiankami lub nieśmiertelnikiem, a obie te nazwy znacznie trafniej opisują ich charakterystyczne, szeleszczące w dotyku jak słoma kwiaty, które nawet po zasuszeniu wyglądają jak żywe. Są to wysokie kwiaty jednoroczne o prostych i słabo rozgałęzionych łodygach, przez co doskonale nadają się do suchych bukietów – tym bardziej, że mają mnóstwo różnokolorowych odmian.

Podobna do nich jest suchołuska, której kwiaty są albo białe, albo różowe. Wyrastają na delikatnych łodygach z drobnymi, niebieskawymi liśćmi. Suchołuski bez problemu radzą sobie z suszą i w ogródkach skalnych albo żwirowych wyglądają jak duże, wesołe stokrotki. Po zasuszeniu zachowują swoją delikatną urodę.

Równie łatwy do zasuszania jest suchokwiat roczny o purpurowofioletowych, gwiazdkowatych i niezwykle licznych kwiatach rozwijających się przez całe lato na niemal kulistych krzaczkach. Jego pojedyncze kwiaty mają krótkie, kilkunastocentymetrowe łodyżki, ale można z nich robić dekoracyjne bukieciki. Łudząco podobny do suchokwiatu jest kupidynek błękitny – z tą drobną różnicą, że kupidynek ma niezapominajkowe kwiaty i jest rośliną wieloletnią. Na rabatach tworzy lekkie chmurki, a w suchych bukietach dodaje niepowtarzalnego, jasnoniebieskiego koloru.

Nieśmiertelnik
Nieśmiertelnik
Kocanka Piaskowa
Kocanka Piaskowa

Wyjątkowymi kwiatami do bukietów (i do wymówienia!) są zatrwiany. Zatrwian wrębny jest równie popularnym i klasycznym suszkiem co kocanka ogrodowa, a jego drobne kwiaty zebrane są w dorodne wiechy. Mają różne, ale bardzo wyraziste kolory: przeważnie fioletowy, żółty lub różowy. Kwiaty wyrastają z przytulonej do ziemi rozety liści. Im więcej ich zetniemy do zasuszenia, tym więcej nowych kwiatów wyrośnie. Ale uwaga: wszystkie zatrwiany zbiera się do suszenia, kiedy ich kwiaty są całkowicie rozwinięte (patrz ma końcu tekstu).

Trochę delikatniejszy od zatrwiana wrębnego jest zatrwian tatarski, często wykorzystywany do kompozycji florystycznych, także do wianków. Ma śnieżnobiałe, gwiazdkowate drobne kwiaty i dobrze się prezentuje na skalniakach – lubi zresztą rosnąć w pełnym słońcu. Jest rośliną wieloletnią.

Narzędzia ogrodnicze znajdziesz na sklep.weranda.pl

Zupełnie niepodobny do dwóch poprzednich gatunków jest zatrwian Suworowa, ale i on dobrze się zasusza. Jego kłosowate, smukłe kwiatostany mają intensywnie różowy kolor, który utrzymuje się przez długi czas. Wszystkie zatrwiany można dość łatwo wyhodować z własnoręcznego wysiewu nasion. Należy przy tym pamiętać, że wyjątkowo nie lubią przesadzania, dlatego najlepiej wysiewać je od razu tam, gdzie mają rosnąć przez cały rok, oszczędzając im (i sobie) zmartwienia.

Kupidynek błękitny
Kupidynek błękitny
Suchokwiat
Suchokwiat

Kwiaty suszki o delikatnych płatkach 

Nie wszystkie kwiaty, które mają delikatne płatki, źle się zasuszają. Warto spróbować ususzyć chociażby kwitnące ostróżki ogrodowe lub ostróżeczki polne. Co prawda ich płatki pomarszczą się, a kwiaty stracą kształt, ale zachowają niezwykle intensywny i rzadki wśród kwiatów na suche bukiety błękitny i ciemnofioletowy kolor.

Podobnie suszą się kwiaty krokosza barwierskiego, które wyglądają jak duże główki zakończone płomiennorudą lub blond czuprynką płatków. Kolor ich płatków nie płowieje. Zupełną odwrotnością okazałego krokosza jest lekki łyszczec wiechowaty, nazywany gipsówką – znamy ją wszyscy jako klasyczny dodatek do bukietów. Chmurka drobnych, białych kwiatów wygląda atrakcyjnie zarówno na żywo, jak i po wysuszeniu.

Łyszczec dobrze rośnie w ziemi zasobnej w wapń i ma mięsisty korzeń podobny do chrzanu – coś, co trudno zgadnąć, oceniając po uroczej mgiełce kwiatów. Z kwiatów o intensywnym kolorze nawet po wysuszeniu należy jeszcze pamiętać o lawendzie. Zebrana w pełni rozkwitu i wysuszona bez dostępu światła zachowa swój intensywny kolor i doda każdej suchej kompozycji  intensywnego aromatu.

Suszarkę do ziół kupisz na sklep.weranda.pl

Kwiaty suszki jako atrakcyjne nasienniki

Nie tylko piękne kwiaty po zasuszeniu mogą być ozdobą trwałych kompozycji. Uroku dodadzą im także suche nasienniki, czyli torebki nasienne

Najlepszym ich przykładem są okazałe makówki, szczególnie maku lekarskiego. W ogrodach bez specjalnych pozwoleń można uprawiać ozdobne odmiany maku lekarskiego, np. te pełnokwiatowe. Najlepiej zbierać je wtedy, gdy zmienią kolor z zielonego na beżowobrązowy. Nie należy z tym zwlekać: suche makówki szybko szarzeją po deszczu.

Zatrwiany
Zatrwiany
Ostróżka
Ostróżka

Ozdobne mieszki nasienne podobne do makówek ma również czarnuszka: zarówno ozdobna czarnuszka damasceńska, jak i przyprawowa czarnuszka siewna, której kwiaty mają mniej płatków, lecz są podobne do dzikich bławatków. Po wysypaniu z mieszków czarnych nasion można ich użyć jako przyprawy.

Dodatkiem do suchych kompozycji będzie też zdobiąca ogród jesienią wieloletnia miechunka rozdęta, nazywana chińskim lampionem. Papierowy kielich otaczający kwaskowatą jadalną jagodę ma intensywnie pomarańczowy kolor, którego nie traci po wysuszeniu. Papierowe, nadmuchane „baloniki” wytwarza także jednoroczne pnącze, kardiospermum. Można je zafarbować na bardziej wyrazisty odcień lub zostawić w naturalnym beżowym kolorze.

Lekkie trawy na suche bukiety

Najlepszym uzupełnieniem kwiatowych kompozycji, także tych suchych, są lekkie trawy. Najczęściej do suchych bukietów i wianków wykorzystywane są miękkie i puszyste w dotyku kłosy dmuszka jajowatego lub podobne do nich kształtem kłosy 
mozgi kanaryjskiej
, zwanej zabawnie kanarem ozdobnym, siemieniem kanarkowym lub kanarkową trawą – bo jej nasiona często są składnikiem pokarmu dla ptaków ozdobnych: kanarków i papug.

Ciężkie, przewieszające się do ziemi kłosy mają włośnice: ber i zielona. Ta pierwsza ma zbity kłos, a druga bardziej puszysty. Lekkości suchym kompozycjom doda drżączka większa, która porusza się przy każdym ruchu powietrza (nawet po wyschnięciu!).

Wszystkie zboża, które też przecież zaliczamy do traw, doskonale wyglądają po zasuszeniu. Proso rózgowate ma wiechy zakończone drobnymi perełkowatymi nasionami, a proso zwyczajne tworzy malownicze fontanny. Kontrastowo dla prosa prezentują się zaś trzcinniki o sztywnych i wyprostowanych na baczność płowych kłosach, doskonałych do efektownych aranżacji, dla których czas zatrzymał się w miejscu. 

Miechunka
Miechunka
Krokosz
Krokosz

Jak zbierać kwiaty na suche bukiety

  • Kwiaty zbieramy w czasie suchej pogody, najlepiej w godzinach południowych i popołudniowych, po obeschnięciu porannej rosy. Ścięte w czasie deszczui po nim mogą łatwo zapleśnieć.
  • Do suszenia najlepiej ścinać kwiaty nie w pełni rozwinięte, ale w fazie otwierających się pąków – płatki rozchylą się w trakcie zasychania.
  • Trawy ozdobne zbierz po wykłoszeniu, ale przed zakwitnięciem (zanim zaczną pylić); w przeciwnym wypadku po zaschnięciu kłosy mogą się rozpaść.

NIE SUSZ NA SŁOŃCU
  

  •  Zbierz rośliny w nieduże pęczki, tak aby kwiaty nie były nadmiernie ściśnięte ani zdeformowane.
  •  Na każdy pęczek załóż gumkę recepturkę i zwiąż go sznurkiem, zostawiając pętelkę do zawieszenia.
  •  Powieś rośliny do góry nogami w ciemnym, ciepłym i przewiewnym miejscu, np. na strychu lub pod dachem tarasu. Kwiaty suszone na słońcu szybko wypłowieją.

Tekst: Łukasz Skop, autor bloga Bez-Ogródek, fascynuje go życie ogrodowe od podszewki – jak rośliny rosną, zmieniają się i rozmawiają ze sobą
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Jak suszyć kwiaty, żeby długo cieszyły oko?

Zobacz również