Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022: jakie prace ogrodowe wykonać w maju?
Rośliny ogrodoweMaj to czas, gdy w ogrodzie sporo się dzieje. Jak zaplanować sobie pracę, by była zgodna z rytmem Księżyca i przyniosła najlepsze efekty? Pomoże ci w tym nasz kalendarz księżycowy!
Kalendarz księżycowy: 1-15.05 księżyca przybywa
W maju pogoda często jest na opak z Księżycem – teoretycznie najkorzystniejsza dla siewów i nasadzeń jest pierwsza połowa miesiąca. Dla ogórków, pomidorów, cukinii czy fasoli – wrażliwych na przymrozki w zimnych ogrodników (ich imieniny przypadają od 12 do 14 maja, a 15 zazwyczaj potrafi w nocy przymrozić zimna Zośka) – byłoby to spore ryzyko. Wprawdzie można trzymać w pogotowiu okrywy, bo gdyby zakiełkowały, mógłby ściąć je mróz, ale lepiej poczekać z sianiem do końca miesiąca, gdy pogoda się ustali. W pierwszej połowie maja bezpieczniej ogród porządkować, przygotowywać rabaty, robić cięcia, opryski i inne zabiegi pielęgnacyjne.
5-15 maja to najlepszy okres dla rozwoju nasion, flancowania rozsad i sadzenia nowych drzewek owocowych, krzewów, truskawek i roślin dekoracyjnych, trzeba jednak śledzić prognozy pogody. Prace ogrodowe najlepiej zacząć od warzyw liściowych – sadzimy więc sałaty, kapusty, kalafior i kalarepę. Siejemy endywie, sadzimy rozsady porów, dymki i cebuli. Nie zwlekamy także z siewem cukrowego grochu i tycznych oraz karłowych odmian fasoli.
Sadźmy kwitnące drzewa i krzewy o dekoracyjnych kwiatach czy iglaki i pnącza kupione w centrach ogrodniczych. W szklarniach i tunelach siejmy zioła, zwłaszcza aromatyczną bazylię. Przyprawy wieloletnie, jak szałwia, rozmaryn, tymianek i cząber sadzimy do pojemników. Czy jest odpowiedni czas na zakładanie nowych trawników, ostatecznie zdecyduje pogoda. Jeśli maj nie skąpi deszczu, trzeba się tym zająć. Zadbajmy też o okna i tarasy, obsadzając je kwiatami w donicach i skrzynkach.
Kalendarz księżycowy: 16.05 pełnia
Czas wolny dla roślin i dla ogrodnika. Ale uwaga! Majowa pełnia wypada bezpośrednio po zimnej Zośce. To niebezpieczne dla roślin kwitnących i wrażliwych na zimno. Przygotujmy okrywy z włókniny i spryskiwacze. Zamarzająca woda chroni rośliny przed uszkodzeniami! Pojedyncze sadzonki możemy nakryć obciętymi butelkami.
Kalendarz księżycowy: 17-29.05 księżyca ubywa
Do 18 maja można jeszcze siać i sadzić rośliny ogrodowe i przesadzać kwiaty. Trzeba jednak pamiętać, że dokładnie 17 Księżyc znajdzie się maksymalnie blisko Ziemi, aktywnie działając na rośliny. Bywa, że wtedy nasiona ruszają z kopyta, ale niekiedy wysiane w tym czasie (albo przedwcześnie), tworzą pędy kwiatostanowe lub zawiązują owoce źle przechowujące się po zbiorach. Warto więc planowane na ten moment siewy i nasadzenia przesunąć po 20.05, zwłaszcza warzyw korzeniowych, rzodkiewek, cebul, porów; poczekać powinny też cykorie sałatowe, ziemniaki, topinambur, rzepa. Główne prace teraz to spulchnianie rabat, pielenie, ściółkowanie. Przygotowane zagonki do czasu siewów i nasadzeń okrywajmy czarnymi agrowłókninami, by się nagrzewały i nie porastały chwastami.
Do 29.05 Księżyc wspiera zabiegi ochrony roślin, zwłaszcza opryski róż, rododendronów i drzew owocowych. Atakuje parch, może się rozwijać choroba powodująca zamieranie pędów na drzewach pestkowych, pojawią się pierwsze mszyce. Stosujmy naturalne środki przeciw szkodnikom glebowym: pędrakom, nicieniom. Skuteczna jest gnojówka z wrotyczu. Robimy ją sami (1 kg pociętych liści wrotyczu zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 2-3 tygodnie do fermentacji, codziennie mieszając) lub kupujemy gotowy – ekologiczny P-Drakol.
Kalendarz księżycowy: 30.05 nów
Prostujmy plecy przed sadzeniem pomidorów w gruncie i innych ciepłolubnych warzyw. W ogrodach nie pracujemy.
Kalendarz księżycowy: 31.05 księżyca przybywa
Od teraz do 10 czerwca Księżyc będzie sprzyjał sadzeniu i siewom ciepłolubnych warzyw (pomidorów, ogórków, bakłażanów, papryk, melonów, miechunki) i ziół oraz roślin dekoracyjnych. Rozpoczyna się sezon na piwonie i inne byliny sprzedawane w pojemnikach oraz na róże.
Czas wysiać trawy cytrynowe, posadzić poziomki na grządkach i założyć przydomowe ogródki ziołowe w pojemnikach. Pamiętajmy, że nic nie zastąpi smaku własnych ziół w potrawach, które podamy na przyjęcia w ogrodach i na tarasach.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock
Zobacz także: Zakładamy przydomowy warzywnik z nasion - 4 złote zasady