Alternatywa dla tradycyjnej choinki

Pomysłowa choinka! 10 inspiracji na choinkę bez kupowania drzewka świątecznego

Zwyczaje

Prawdziwa choinka to prawdziwe święta. Nic nie dorówna zieleni i zapachowi żywego drzewka. Ale czy warto poświęcać życie rośliny dla naszej radości, która trwa tak krótko? Zobacz nasze pomysły na zupełnie inne drzewka. Wymagają jedynie trochę manualnych umiejętności i kreatywności. Zatem do dzieła!

reklama

Choinka w stylu eko

Jeśli żyjesz w duchu eko, po prostu zrób sobie choinkę. Ta prawdziwa niech rośnie sobie przed domem. Przystroisz ją pięknie na święta, a przez resztę roku będzie po prostu cieszyła zielenią. Za to w domu wcale nie potrzebujesz żywego drzewka. Możesz je z powodzeniem zastąpić. W jaki sposób? Konstruując choinkę z patyczków, malując ją na papierze czy tekturze, robiąc drzewko ze słomy, z gałązek wstawionych do wazonu… A może nasze pomysły zainspirują cię do wymyślenia jeszcze innego nietypowego drzewka?

Zobacz także: 5 ekogrzechów świątecznych i jak im zaradzić?

Choinka na drabinie półce
Choinka na drabinie półce, fot. loberon.pl

1. Choinka na drabinie

W ciągu roku jest nietypową półką, na której ustawiasz dekoracje, świece, książki. Teraz zamienisz ją w świąteczne drzewko. Potrzebna ci będzie girlanda ze sztucznych świerkowych czy sosnowych gałązek. Przywiążesz ją sznurkami do drabiny. Udekorujesz światełkami. Możesz też wykorzystać żywe gałązki (często zostają w miejscach, gdzie sprzedawane są drzewka). Pozwiązuj je tak, aby utworzyły girlandę. Potem czas na dekoracje. Na półkach ustawisz świece, poukładasz bombki. Będą też one doskonałym miejscem na wyeksponowanie prezentów.

Pamiętaj o: wybraniu kolorów. Tutaj dominuje zieleń, złoto i róż. Możesz zdecydować się na srebro i błękity albo turkusy. Nie powinno być zbyt pstrokato.

Zobacz takze: 10 rzeczy, których nie wiesz o choince

Choinka ze światełek
Choinka ze światełek, fot. lights4fun.co.uk

2. Drzewko świateczne ze światełek

Do tej aranżacji potrzebować będziesz dwóch kompletów lampek najlepiej z białym albo przezroczystym sznurem. Powinien być cienki i giętki.

W markecie budowlanym bez problemu dostaniesz haczyki, które przykleisz do ściany, a po świętach odkleisz i nie będzie po nich śladu. Kup też przylepną taśmę, która ułatwia malowanie ścian. Dwa kawałki taśmy nakleisz tak, aby odwzorowywały kształt choinki. Na krawędzi taśmy zaznaczysz miejsca, w których przykleisz haczyki. Więcej haczyków oznacza bardziej „gęstą choinkę”. Udekorujesz ją świątecznymi kartkami, wycinankami, papierowymi bombkami. Możesz dodać świecącą gwiazdę na czub.

Pamiętaj o: zmierzeniu świetlnego łańcucha i policzeniu ile go potrzeba przy danej liczbie haczyków. Zrób to, zanim je przykleisz.

Zobacz także: 10 pomysłów na dekoracje świąteczne z gwiazd

Choinka z gałązek w wazonie
Choinka z gałązek w wazonie, loberon.pl

3. Gałązki w wazonie

To najprostsza alternatywna choinka z możliwych. Do ciężkiego, efektownego wazonu włóż zielone gałązki, na przykład modrzewia i gałązki bazi, tutaj z widocznymi już kotkami. Aby dekoracja była kompletna brakuje jeszcze bombek. Mogą wszystkie złote ale w różnych kształtach. Ciekawie wyglądałyby małe kolorowe bombki, wszystkie tej samej wielkości. A co powiesz o kilku babcinych świecidełkach, chociażby w kształcie grzybków czy bałwanków? Z powodzeniem wykorzystaj też kokardy. Dobrym pomysłem jest też całkowita rezygnacja z bombek na rzecz światełek zaczepionych na gałązkach.

Pamiętaj o: takiej „choince” trzeba często dolewać wody. Postoi wtedy jeszcze długo po świętach.

Zobacz także: Choinka z szyszek - zrób ją sam

Choinka plakat - własnoręcznie zrobiony kolaż
Choinka plakat - własnoręcznie zrobiony kolaż, fot. myk-berlin.com

4. Kolaż w kształcie drzewka

To drzewko „ubierzesz” z całą rodziną. Potrzebny ci będzie duży bały papier. Do tego dwie listewki, które zamocujesz pineskami na jego końcach i kawałek sznurka, na którym dekorację powiesisz. Możesz też wykorzystać stary plakat, tym bardziej jeśli spodnią stronę ma w jednolitym kolorze, niekoniecznie nawet białym. Na papierze rysujesz kształt choinki i rozkładasz przedmioty, które chcesz potem przykleić. Mogą to być gwiazdki, malutkie bombki, sztuczne kwiatki, maskotki, zdjęcia…

Pamiętaj o: dokładnym wysuszeniu kolażu w pozycji leżącej. Wtedy elementy nie odpadną.

Zobacz także: 5 pomysłów na świąteczne dekoracje stołu z iglaków

Choinka z trójkątnej półki udekorowanej gwiazdami betlejemskimi
Choinka z trójkątnej półki udekorowanej gwiazdami betlejemskimi, fot. starsuniteeurope.eu

5. Choinka z półki i gwiazd betlejemskich

Sukcesem tej aranżacji jest półka w nietypowym kształcie. Została ona pomalowana farbą w kolorze butelkowej zieleni. W roli bombek występują kubeczki z kolorowymi poinsecjami. Każdy jest inny, a i rośliny mają różne barwy. Zamiast kubków możesz wykorzystać wazoniki albo kryształowe szklanki. Kolejnym pomysłem jest ustawienie na półce paczuszek z prezentami, natomiast poisencja ozdobi najwyższą półkę, jak gwiazda na klasycznej choince.

Pamiętaj o: jeśli zdecydujesz się samodzielnie zrobić półkę, dostosuj wymiary do wielkości pomieszczenia, w którym ją powiesisz. Małą - nad blatem w kuchni, większą - na ścianie w salonie.

Zobacz także: 10 pomysłów na świąteczne dekoracje na okna, drzwi i kominek

Choinka zrobiona z patyków, ozdobiona bombkami
Choinka zrobiona z patyków, ozdobiona bombkami, fot. Shutterstock

6. Choinka z patyków

Już za wczasu przygotowując drewno do kominka na zimę, pomyśl o tej świątecznej dekoracji. Będziesz potrzebowała ok. 30 gałązek, od najdłuższych i grubych po cienkie i krótkie. Przyda się także pieniek, który będzie podstawą drzewka i drut o długości równej wysokości choinki. W pieńku wywiercisz otwór do którego wsadzisz drut. Ponakładaj na niego gałązki z otworami. Choinkę, jak na drzewko przystało, ozdobisz gwiazdą i bombkami. Tu wszystkie są w czerwonym kolorze, pięknie pasują do drewna.

Pamiętaj o: tym, że żywiczne, nie wysuszone gałązki mogą puszczać soki. Uważaj więc, aby nie ubrudzić podłogi żywicą.

Choinka zrobiona z patery
Choinka zrobiona z patery, fot. loberon.pl

7. Choinka z piętrowej patery

To może być bardzo uniwersalna dekoracja salonu. Przed świętami na każdym piętrze patery ułożysz świeże gałązki, bombki choinkowe, lampki. Warto poeksperymentować z kolorem. Monochromatycznie z bielą i złotem? Proszę bardzo. A może ekspresyjnie z zielenią czerwienią i fioletem? Masz mnóstwo możliwości. Po świętach w moment zmienisz tę ozdobę układając taniej owoce, świece, suche gałązki. A na wiosnę ustawisz malutkie doniczki z pierwszymi kwiatami.

Pamiętaj o: tym, że dekoracji musi być dużo, z czubem. W przeciwnym wypadku „choinka” będzie wygladała za biednie.

 

Choinka z wieszaka
Choinka z wieszaka, to dopiero pomysł, fot. johndyergallery.com

8. Choinka zrobiona z wieszaka

Czy choinka w roli wieszaka? Chyba jedno i drugie. W każdym razie ten drewniany przedmiot ma prostą, piękną formę. Pasuje do niego kilka bombek z papieru, ceramiki, raczej utrzymanych w nowoczesnej formie. Kiedy skończą się święta, choinka wróci na swoje miejsce do przedpokoju.

Pamiętaj o: zbieraniu niebanalnych przedmiotów, takich, które urządzą ci całe wnętrze.

Choinka zrobiona ze słomy
Choinka zrobiona ze słomy, fot. shutterstock.com

9. Choinka inaczej – drzewko zrobione ze słomy

Aby zrobić takie cudne drzewko, potrzebny ci będzie pieniek z osadzonym kijkiem, może być od starej szczotki i trochę słomy. Powiąż ją w pęczki o długości ok. 40 cm. Do dekoracji przydadzą się też kłosy. Choinkę robisz od dołu. Mocujesz za pomocą sznurka pierwszy pęczek, kolejny i kolejny formując drzewko. Od czasu do czasu możesz dowiązać po kilka kłosów. Drzewko ozdób drewnianymi bombkami i delikatnymi światełkami.

Pamiętaj o: tym, że nie pasują do niego błyszczące, zdobne bombki, raczej z naturalnych materiałów.

Choinka z płaskiej drabiny i światełek
Choinka z płaskiej drabiny i światełek, fot. lights4fun.co.uk

10. Drabina w świątecznej aranżacji

Gałązki tui, bukszpanu, zielone liście, znalezione na spacerze w lesie szyszki… Z tego wszystkiego upleciesz dwie girlandy ciut dłuższe niż wysokość twojej drabiny. Za pomocą sznurka przymocujesz je po bokach. Natomiast szczebelki opleć sznurem światełek i dodaj świetlną gwiazdę. Tu została ona powieszona na ścianie. Takie nietypowe drzewko udekoruj kilkoma bombkami.

Pamiętaj o: nierównomiernym powieszeniu bombek. Choinka sprawi wrażenie bardziej artystycznej.

Tekst: Beata Woźniak Zdjęcia: materiały firm, Shutterstock

Zobacz również