Dekoracje świąteczne na okna, drzwi i kominek. Zobacz, których pomysłów jeszcze nie znasz

Dekoracje świąteczne na okna, drzwi i kominek. Zobacz, których pomysłów jeszcze nie znasz

Styl życia

Kiedy przygotowujesz dom na święta, skupiasz się zazwyczaj na porządkach i ubraniu choinki. Zawczasu też wyjmujesz biały obrus, kilka świec i odświętną zastawę. A gdyby tak iść na całość i udekorować co się da – okna, drzwi, kominek? Zobacz nasze inspiracje, jak to zrobić w stylu country, proste i efektowne. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

reklama
Świąteczne dekoracje na oknie: kalendarz adwentowy domki
fot. gingerray.co.uk

1. Świąteczne dekoracje na parapecie: papierowe domki z kalendarzem adwentowym

To najprostsza dekoracja z możliwych. Na parapecie ustaw domki z papieru, tutaj są z kalendarza adwentowego, mogą być też papierowe choinki, jelonki, pingwin w szaliku… Tego typu ozdoby znajdziesz bez problemu w sklepach internetowych i samodzielnie posklejasz, możesz też zrobić według internetowych instrukcji świąteczne origami. Zrób je z kolorowego papieru albo namaluj na białym papierze. Domki mogą być tej samej wielkości lub każdy inny. W jakim stylu? Od holenderskich kamieniczek po chatki z polskiej wsi.

Świąteczne dekoracje na oknie: kompozycja z bombek
fot. loberon.com

2. Świąteczne dekoracje na parapecie: kompozycja z bombek

Ależ to ładny akcent! Kilka bombek ułożonych obok siebie. Do tego iglasta gałązką i kapka sztucznego śniegu. Nam podobają się też same bombki, które wydają się ciężkie i masywne. Każda ma inny kształt, ale łączy je kolor - opalizująca zieleń. Tę prostą dekorację możesz modyfikować. Wybierz inne kolory, na przykład czerwień, która bardziej przyciągnie uwagę, albo tonizującą dekorację biel. Okno możesz ozdobić też związanymi w pęczek malutkimi bombkami.

 

Świąteczne dekoracje: wieniec świąteczny na oknie
fot. loberon.com

3. Świąteczne dekoracje: wieniec na oknie

Świąteczny wieniec to bardzo uniwersalna ozdoba. Nie tylko powiesisz ją na ścianie, oknie czy drzwiach, ale też położysz na stole. Tutaj wieniec zdobi piękne industrialne okno. Jest w kolorze zieleni i czerwieni, powieszony na cieniutkiej wstążce. Jeśli uważasz, że dekoracja jest zbyt uboga, możesz dodać kilka malutkich bombek, srebrnych, złotych, zielonych. Ciekawie będzie wyglądała jedna duża bombka powieszona w środku wieńca. Inne pomysły? Zawiąż na wieńcu wstążki czy kolorowe sznurki.

Zobacz także: 5 pomysłów na świąteczne dekoracje stołu z iglaków

Świąteczne dekoracje: mini-szklarnia i aniołki
fot. loberon

4. Świąteczne dekoracje: mini-szklarnia i aniołki

Przymocowana do pięknej ściany z z belkowaniem gałązka zachodzi na okno. Zdobią ją malowane gipsowe aniołki ze złotymi skrzydłami i ledowe światełka. Całości tej magicznej kompozycji dopełniają złote świeczniki. Na komodzie przy oknie, bo parapet jest zbyt wąski, znalazło się miejsce na szklarenkę z choinką w środku i sztucznym śniegiem. Pięknie, prawda?

Zobacz także: Choinka inaczej - 10 inspiracji na alternatywne choinki

Świąteczne dekoracje kominka: girlanda z gałązek
fot. gingerray.co.uk

5. Świąteczne dekoracje kominka: girlanda z gałązek

Taką girlandę upleciesz nawet z gałązek tui, chociaż dobrze połączyć je na przykład ze świerkowymi czy jodłowymi. Wtedy girlanda wydaje się subtelniejsza. Aby ją zrobić, potrzebujesz grubszego sznurka, do którego przywiążesz gałązki. Uzupełnieniem energetycznej zieleni może być sznur papierowych bombek-choinek albo drewnianych koralików. Na kominkowej półce ustaw natomiast świece i mini parawan z domków. Uwaga, dekoracja jest łatwopalna, więc szczapy drewna w kominku też są ozdobą.

Świąteczne dekoracje kominka: świecący obrazek
fot. lights4fun.co.uk

6. Świąteczne dekoracje kominka: świecący obrazek

W tym wypadku na półce kominkowej ustawiono mnóstwo różnych rzeczy. Jest i świecznik z gwiazdami, i wazoniki, gałązki, światełka. Główną rolę gra tu podświetlany obrazek z lasem i jelonkami. Pokój pięknie się prezentuje, choć użyto tu niewielu kolorów, tylko złamanej bieli, złota, trochę zieleni i dla kontrastu czerwone świece.

 

Świąteczne dekoracje: skarpety powieszone na kominku
fot. Shutterstock

7. Świąteczne dekoracje: skarpety powieszone na kominku

Zamiast palić w kominku, ułóż w nim drewno ozdobione lampkami albo ustaw kilka różnej wielkości świec i rząd tilightów. Kompozycję dopełnij skarpetami na prezenty (najładniej wyglądają wełniane, robione na drutach) i zielonymi gałązkami. Ciekawy pomysł: dekoracyjna bambusowa drabina postawiona obok kominka, ozdobiona gałązkami iglaków.

Zobacz także: Pomysły na ekologiczne ozdoby świąteczne z drewna, papieru i... suszonych owoców

Świąteczne dekoracje drzwi: świecące gwiazdki
fot. lights4fun.co.uk

8. Świąteczne dekoracje drzwi: świecące gwiazdki

Potrzebujesz kilku różnej wielkości świecących gwiazdek. Możesz je ustawić przy ścianie, powiesić na drzwiach, położyć na blacie. Doskonałym uzupełnieniem będą białe świece i mikro choineczki. Dzięki temu, że w pomieszczeniu brakuje wyrazistych kolorów, wydaje się ono subtelne i takie zimowe. Jeśli chcesz, by twój dom miał bardziej wyraziste akcenty, dodaj pomarańczowe tkaniny, czerwone i żółte świece. Poeksperymentuj.

Zobacz także: 10 pomysłów na dekoracje świąteczne z gwiazd

Świąteczne dekoracje drzwi: krasnal
fot. home-you.com/pl

9. Świąteczne dekoracje drzwi: krasnal

Nawet tak banalny detal jak blokada drzwi, może nawiązywać do świąt. Tutaj tę role pełni krasnal. Jest zabawny, bo spod wełnianej czapki wystaje tylko nos, wąsy i broda. Ciężka podstawa przytrzymuje drzwi. Przy takim strażniku przeciągi nie mają szans.

Świąteczne dekoracje drzwi: wianek na drzwi i girlanda nad wejściem
fot. oka.com

10. Świąteczne dekoracje drzwi: wianek na drzwi i girlanda nad wejściem

Zanim wejdziesz do domu, już wiadomo, że nastał świąteczny czas. Na drzwiach powieś wieńce, obok nich postaw starodawne narty, kijki i kilka świec w szklanych osłonach. Wejście możesz też udekorować drewnianymi saniami z prezentami. Aż chce się zajrzeć do środka, spotkać z rodziną, zasiąść do stołu. To zapowiedź niezwykłego czasu, czyli wesołych świąt.

Tekst: Beata Woźniak Zdjęcia: materiały prasowe, Shutterstock

 

Zobacz również