choinka z szyszek

Zrób to sam: choinka z szyszek w wersji DIY. Proste i efektowne pomysły!

Zrób to sam

Taka własnoręcznie przygotowana choinka przywoła świąteczną atmosferę, będzie oryginalna, a przede wszystkim przyjazna dla środowiska. Oto kilka sposobów jak ją zrobić.

reklama
choinka z szyszek na pniu
Szyszki mogą też pełnić rolę naturalnych ozdób; fot. Mak Media/ Flora Press

Jak zrobić choinkę z szyszek

Najlepsze do tego celu będą szyszki sosnowe, które mają zwartą i pękatą formę. Do zrobienia choinki z szyszek potrzebny będzie klej na gorąco, ponieważ jest łatwy w użyciu i mocny, dlatego z łatwością utrzyma szyszki na podstawie. Bazą choinki może być stożek zrobiony z brązowego brystolu, do którego rzędami jedna przy drugiej należy przykleić szyszki. 

Choinka z szyszek na styropianie

Alternatywą dla bazy choinki może być stożek styropianowy. Jest biały, dlatego należy pomalować go na brązowo lub zielono. Na takim tle szyszki będą wyglądały lepiej, jak prawdziwa choinka. Warto pomalować styropian farbą akrylową, która dobrze pokryje styropian. Choinka na bazie styropianu może być większa niż ta wykonana na bazie papierowej.

Oryginalna choinka z szyszek z lampkami

Tak przygotowaną choinkę można ozdobić lampkami ledowymi.

Kolorystycznie najlepiej do szyszek będą pasowały białe lub żółte albo zielone lampki. Lampkami można opleść choinkę z szyszek od góry do dołu. 

Choinka z szyszek krok po kroku

Przygotowując się do zrobienia choinki z szyszek, należy zgromadzić odpowiednią ilość szyszek, które powinny być suche. Przed przymocowaniem ich do papierowego lub styropianowego stelażu można je pomalować. Najlepiej będzie się do tego nadawać farba akrylowa w spreju złota lub srebrna. Żeby lepiej wyglądała na szyszkach, można je najpierw pomalować na biało.

jak zrobić choinkę z szyszek
Choinka z szyszek w wersji mini sprawdzi się jako ozdoba stołu; fot. Shutterstock

Choinka z długich szyszek

Fajną alternatywą dla krótkich i pękatych szyszek sosnowych będą podłużne szyszki świerkowe. Technika przytwierdzania podłużnych szyszek do bazy styropianowej jest trochę inna. Każdą szyszkę należy przymocować do krótkiej tasiemki ok. 10 cm i przytwierdzić ją szpilką. Budowanie takiej choinki należy zacząć od dołu.

Jak ozdobić choinkę z szyszek

Ozdobami, które świetnie pasują do choinki z szyszek są wszelkie dekoracje w kolorze czerwonym, zwłaszcza jeśli szyszki pomalowane są na złoto. Do tych w kolorze naturalnym pasują ozdoby, np. bombki, gwiazdki i łańcuch w kolorze zielonym. Blasku dodadzą jej złote lub srebrne włosy anielskie.

Duża choinka z szyszek o zapachu piernika

Do stworzenia dużej choinki szyszek warto użyć bazy styropianowej albo jeszcze lepiej drewnianej.

Do ozdoby choinki z szyszek pokaźnych rozmiarów można użyć pachnących pierniczków, lasek cynamonu przewiązanych czerwonymi tasiemkami oraz plastrami podsuszonej w piekarniku pomarańczy. Świetnie będą wyglądały również rajskie jabłuszka zawieszone na czerwonych tasiemkach.

Jak zrobić ośnieżoną choinkę z szyszek sosnowych

Ostatnio trochę brakuje nam prawdziwej zimy, a śnieg rzadko pada w czasie świąt. Białe święta można zorganizować sobie samemu. Wystarczy gotową choinkę z szyszek sosnowych lub świerkowych popryskać nierównomiernie białą farbą akrylową w spreju. Jako dekorację dodać śnieżynki i gwiazdki wycięte z białego lub srebrnego papieru i białe światełka

stroik z szyszek
Wystarczy kilka szyszek ułożonych między świeczkami i dom nabiera świątecznej aury; fot. Shutterstock

Choinka dobrych życzeń

Innym ciekawym pomysłem na stworzenie choinki z szyszek jest oprócz tradycyjnych ozdób, udekorowanie jej karteczkami w formie, np. mikołajowych czapek, butów, bombek z zapisanymi na odwrocie życzeniami szczęścia, powodzenia lub pomyślności. Przyjaciele i rodzina będą mogli odkrywać te dobre życzenia w czasie świąt.

Zaskakująco piękna choinka z szyszek modrzewiowych

Szyszki tego drzewa przypominają kwiat róży i są pękate tak jak szyszki sosnowe. Choinka z tych szyszek w kolorze naturalnym będzie wyglądała wyjątkowo elegancko zwłaszcza w towarzystwie czerwonych i złotych ozdób, np. małych matowych bombek i kokardek. Choince z szyszek modrzewiowych nie potrzeba wiele, żeby zachwycała.

 

Choinka z szyszek na patyku

Podstawą takiej choinki powinien być dość grupy patyk o śr. 5-7 cm. Warto pomyśleć, żeby osadzić go w prostej i dosyć wysokiej donicy glinianej z pomocą drobnych kamieni polnych lub białego żwiru. Szyszki trzeba przykleić proporcjonalnie  do kształtu choinki – u dołu kilka rzędów, tak żeby utworzył się ładny stożek choinki.

Warto przygotować kilka mniejszych choinek wykonanych własnoręcznie z szyszek świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych na bazie stożka z zielonego papieru. Każda może być w innym kolorze. Taka dekoracja będzie wyjątkową ozdobą sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni czy holu i każdy z domowników będzie miał swoją własną choinkę.

stroik z szyszek diy
Stroik z szyszek, bombek i gałązek możesz postawić na stole albo na parapecie; fot. Shutterstock

Piękny i wyjątkowy stroik choinka z szyszek

Ciekawą alternatywą dla choinki z szyszek jest stroik z szyszek. Wystarczy połączyć ze sobą trzy lub cztery rzędy, siedem w najniższym rzędzie, kolejno sześć i pięć wyżej. Do środka wstawić dużą  świecę, całość ozdobić kokardami i złotymi elementami. Stroik pięknie udekoruje świąteczny stół lub parapet.

To świetna alternatywa dla małych mieszkań i domów, w których są zwierzęta, zwłaszcza koty. Ta oryginalna ozdoba świąteczna jest łatwa do zrobienia, a co ważniejsze można jej używać przez kilka lat z rzędu, wtedy będzie jeszcze bardziej ekologiczna.

Mała choinka z szyszek to świetny pomysł na prezent dla bliskich, który można wykonać wspólnie z dziećmi lub przyjaciółmi.
Tekst: MW Zdjęcia: Shutterstock, Mak Media/ Flora Press
Zobacz także:

Choinka inaczej - 10 inspiracji na alternatywne choinki
Choinka w doniczce w wersji mini
Czym zastąpić choinkę? Pomysły na dekoracje bożonarodzeniowe

Zobacz również