kwietnik wiszący makrama

Makrama na doniczkę – zrób sobie wiszący kwietnik

Zrób to sam

Paulina, autorka bloga Makramowy Splot, od lat zakochana w sznurkach, dzieli się swoim sposobem na życie i największą pasją. Radzi, od czego zacząć, i prowadzi przez kolejne etapy rękodzieła, a jednocześnie opowiada o swoim makramowym slow life.

reklama
kwietnik ze sznurka

Kwietnik tradycyjny

Poziom: łatwy

MATERIAŁY:

  • 30,5 m bawełnianego sznurka plecionego o grubości 5 mm
  • drewniana obręcz do mocowania kwietnika o średnicy zewnętrznej 6 cm


NARZĘDZIA:

  • centymetr krawiecki 
  • nożyczki


UŻYTE SPLOTY:

  • węzeł płaski podwójny
  • słupek spiralny
  • węzeł rybacki


PRZYGOTOWANIE:

Potrzebny sznurek potnij na odpowiednie kawałki:

  • 7 odcinków mierzących 3,5 m każdy
  • 1 odcinek mierzący 5,5 m
  • 1 odcinek mierzący 0,5


INSTRUKCJA:

KROK 1

Siedem 3,5-metrowych sznurków przewlecz przez drewnianą obręcz, tak by po obu jej stronach zwisały odcinki równej długości. Uzyskasz w ten sposób 14 sznurków zwisających z obręczy, które na tym etapie będą sznurkami rdzenia.

Sznurek o długości 5,5 m złóż na pół i wyznaczony w ten sposób środek sznurka przyłóż do wiązki sznurków rdzenia. To końcówki tego sznurka będą sznurkami wiążącymi.

Sznurkiem wiążącym zapleć słupek spiralny składający się z 25 pojedynczych węzłów płaskich.

makrama na doniczkę

KROK 2

Na tym etapie z drewnianej obręczy powinno zwisać 16 sznurków. Podziel je na cztery grupy po cztery sznurki. W każdej znajdują się po dwa sznurki wiążące i dwa sznurki rdzenia. Możesz wyznaczyć je samodzielnie.

Na wysokości około 15 cm, mierzonej od wcześniej wyplecionego końca słupka spiralnego, wypleć kolejny słupek spiralny, składający się z 15 pojedynczych węzłów płaskich. Powtórz czynność w każdej z pozostałych grup sznurków.

KROK 3

Każdy kwietnik, oprócz ramion, musi posiadać również siatkę okalającą doniczkę. Tworzenie takiej siatki polega na zmianie sznurków wiążących w sznurki rdzenia, a następnie sznurków rdzenia w sznurki wiążące.

Z dwóch sąsiadujących ze sobą ramion kwietnika – składających się z czterech sznurków każde – wybierz po jednym sznurku wiążącym i po jednym sznurku rdzenia.

Na tym etapie sznurki, które wcześniej odgrywały rolę wiążących, będą sznurkami rdzenia, a sznurki rdzenia staną się sznurkami wiążącymi.

Na wysokości około 22 cm, mierzonej od wcześniej wyplecionych słupków spiralnych, zapleć jeden podwójny węzeł płaski. Powtórz czynność i zawiąż węzły pomiędzy każdym z ramion kwietnika.

KROK 4

By siatka okalająca doniczkę była kompletna, sznurki rdzenia znów muszą stać się sznurkami wiążącymi, a sznurki wiążące sznurkami rdzenia.

Sąsiadujące ze sobą podwójne węzły płaskie połącz kolejnymi węzłami płaskimi na wysokości około 5 cm poniżej pierwszego rzędu węzłów płaskich.

KROK 5

Podstawą doniczki w kwietniku będzie węzeł rybacki. Zbierz wszystkie sznurki w jedną wiązkę i na wysokości około 7 cm pod węzłami zawiąż węzeł rybacki przygotowanym wcześniej sznurkiem o długości 0,5 m. Wiążąc węzeł, opleć wiązkę sznurkiem pięć razy.

Teraz śmiało możesz umieścić swoją doniczkę w kwietniku. Zostaje tylko wykończenie: przytnij sznurki u dołu kwietnika tak, jak wolisz – równo, tworząc chwost, lub na różnych długościach.

„Makrama nie wymaga żadnych narzędzi ani wrodzonego talentu. Wystarczy kilka drobnych wskazówek, sznurek i umiejętność wykorzystywania tego, co znajduje się wokół ciebie. Wszystko zależy tylko od twojej wyobraźni. Możesz wykonać zarówno dodatki, takie jak osłonki na doniczki czy poszewki na poduszki, jak i duże elementy wystroju wnętrz, zasłony czy dywany. Śmiało eksperymentuj!” 

Tekst pochodzi z książki Pauliny Kmiecik, Makramy i inne cuda ze sznurka, wydanictwa Znak
Zdjęcia: Paulina Kmiecik, Michał Kmiecik
Ilustracje: Anna Waligórska

Zobacz także: Jak zrobić łapacz snów?
Zobacz także: Renowacja starej komody krok po kroku

Zobacz również