łapacz snów diy

Jak zrobić łapacz snów?

Zrób to sam

Łapacz snów to piękna ozdoba, która dla rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej ma wielkie symboliczne i magiczne znaczenie. Możesz zrobić go dla siebie albo dać komuś w prezencie. To proste!

reklama

Łapacz snów – jak go zrobić

Oryginalnie ta ozdoba zainspirowana została pajęczą siecią. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej wierzą, że babka-pajęczyca jest ich najstarszą przodkinią. Tworząc łapacz snów, można połączyć się z jej mądrością, sprytem i umiejętnością odpędzania złej energii oraz przyciągania dobrej. 

Podstawą tej magicznej ozdoby jest drewniane koło. Jego średnica powinna być dostosowana do wielkości, jakiej potrzebujemy. Można zacząć od małej średnicy. Do wyplatania łapacza snów warto wybrać bawełniane, niezbyt grube nici, do mniejszych sprawdzi się kolorowy kordonek. Biały łapacz snów będzie działał uspokajająco i kojąco, różowy łapacz snów to świetna ozdoba dla każdej dziewczynki, a czerwony będzie miał super ochronne moce. 

Z czego zrobić obręcz do łapacza snów

Można wykorzystać do tego wiklinowe lub drewniane kółko. To drugie będzie stabilniejsze do zrobienia łapacza snów. Może to też być gałązka znaleziona w lesie lub kawałek drucika. Wybierz materiał, który będzie najlepiej odpowiadał twoim oczekiwaniom. Obręcz można też wyciąć z podwójnego kartonu lub tektury falistej – opleciona sznurkiem, będzie dość mocna. 

Jeśli masz już okrągłą podstawę, na której wypleciesz swój łapacz snów, kolejnym krokiem będzie oplecenie jej kolorem sznurka lub włóczki, z którego wykonany będzie cały łapacz snów. Potrzebny ci będzie również pistolet na klej, który dobrze przymocuje elementy łapacza snów i końcówki sznurka.

Na kółku, które jest podstawą łapacza snów trzeba odmierzyć równe odległości – dzięki temu wzór splotu będzie symetryczny i jednorodny.

Kolejny etap do zrobienie pętelek z długiego sznurka wokół obręczy. Wiązanie pętelki powinno zbiegać się w miejscach i odległościach odmierzonych wcześniej.

Łatwiej przepleciesz sznurek jeśli przygotujesz mniejszy i podłużny motek sznurka, odwinięty z dużego motka. Kolejna pętelka powinna łączyć środki dwóch sąsiadujących ze sobą odcinków sznurka. W ten sposób powstanie charakterystyczny „pajęczynowy splot twojego łapacza snów, który będzie zmniejszał się ku środkowi.

Ważne jest wykończenie łapacza snów. Możesz wykorzystać do tego wszelkiego rodzaju paciorki drewniane lub koraliki z kamieni półszlachetnych. Świetnie sprawdzą się tu ametysty, kwarc różowy, tygrysie oko, koral. Wszystkie te minerały mają kojące i ochronne działanie. 

Łapacz snów: jak go ozdobić

Istotnym elementem łapacza snów są pióra. Pióra w łapaczu snów reprezentują żywioł powietrza, swobodny przepływ energii i dobrą komunikację twojego łapacza snów ze światem niewidzialnych sił. W łapaczu snów dla dziecka warto wykorzystać pióro przepiórki lub sójki, a dla dorosłego świetnie sprawdzi się pióro myszołowa lub sroki. 

Można użyć specjalnych, barwionych piórek, które dopełnią kolorystykę łapacza snów. Świetnie sprawdzą się też kolorowe, atłasowe tasiemki, najlepiej niezbyt szerokie. Każdą tasiemkę można dociążyć kolorowymi koralikami, dzięki temu będzie się łatwiej układała. 

W środku łapacza snów można zainstalować specjalny kształt, np. diament lub serduszko wykonane ze sztywnego drutu, oplecionego wcześniej tym samym sznurkiem lub włóczką. Można też zakończyć łapacz snów kilkoma kryształkami lub paciorkami w kolorze sznurka lub w innym, bardziej kontrastowym odcieniu.

Do zrobienia łapacza snów warto wybrać bawełniany sznurek w ciepłym odcieniu bieli.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest, żeby w czasie wyplatania nanizać na sznurek małe okrągłe, perłowe koraliki, które będą wyglądały jak krople rosy na pajęczynie. Można użyć koralików tej samej wielkości lub większych i mniejszych, te pierwsze dodać na początku, bliżej obręczy, a te drugie bliżej środka. 

Jak zrobić łapacz snów dla dzieci

Bazę łapacza snów – obręcz z wyplecionym sznurkiem można ozdobić tak, żeby przypominało zwierzątko – jeża, wiewiórkę lub kotka, w zależności od tego, co lubi dziecko. Wystarczy u góry przymocować uszy zwierzątka, o adekwatnym kształcie i kolorze. Z kolorowych paciorków można już w czasie zaplatania przygotować oczy i nosek. 

Świetnym pomysłem jest przygotowanie łapacza snów wspólnie z dzieckiem. Może ono opleść sznurek w prostszy sposób wokół obręczy, a nawlekanie paciorków i koralików będzie ciekawym wyzwaniem również matematycznym. Warto zachęcić dziecko do własnoręcznego wykonania łapacza snów zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko ma problemy z zasypianiem lub budzi się często w nocy.

Do zrobienia takiego łapacza snów warto wybrać bawełniany sznurek w ciepłym odcieniu bieli, większą obręcz, białe pióra i koraliki z howlitu lub kryształu górskiego. Taki łapacz snów można powiesić w oknie salonu lub na honorowej ścianie w przedpokoju.

Tekst: MW

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Jak zrobić makramę?

Zobacz także: Jak odnowić stół?

Zobacz również