Poznaj 10 sposobów, jak poczuć świąteczny nastrój już dziś. Zadziałają nawet na najbardziej opornych!

Poznaj 10 sposobów, jak poczuć świąteczny nastrój już dziś. Zadziałają nawet na najbardziej opornych!

Styl życia

Kochacie święta? Te wszystkie światełka, aromaty, ubrane drzewko, charakterystyczne kolory i nastrój, który udziela się nawet poważnym ludziom i sprawia, że częściej uśmiechają się do ludzi mijanych na ulicy? Jeśli odpowiedzieliście tak, to pewnie chcecie, by ich wyjątkowy klimat trwał jak najdłużej. Podpowiadamy, jak przywołać go już teraz i podtrzymać aż do Bożego Narodzenia.

reklama
Oświetlenie świąteczne

1. Zadbaj o oświetlenie świąteczne

Aby poczuć atmosferę świąt powieś gwiazdę adwentową w oknie albo nad stołem. Drobne lampki porozwieszaj w różnych miejscach domu. Możesz ułożyć kompozycję z nich i gałązek jodły albo głogu. Wieczorem zapal kilka świec albo tea lightów. Ustaw lampion albo zawieś też lampki przed domem. Warto wybierać te, które dają ciepłe, nie zimne światło, będzie jeszcze przyjemniej.

Zobacz także: 10 pomysłów na dekoracje świąteczne z gwiazd

Muzyka świąteczna

2. Puść muzykę świąteczną, która wprowadzi w nastrój

Nieważne, czy ze świętami kojarzą ci się polskie tradycyjne kolędy czy amerykańskie swingujące przeboje. Kiedy z głośników leci „Przybieżeli do Betlejem” albo „I’m dreaming about white Christmas” w sercu od razu robi się ciepło. Muzyka i poszczególne piosenki przenoszą wspomnienia, więc te świąteczne rytmy uruchamiają obrazy z dzieciństwa, które się z nimi kojarzą. Zrób sobie własną świąteczną składankę albo wyszukaj jakąś na serwisach streamingowych.

Filmy świąteczne

3. Jak poczuć świąteczny nastój? Odpal świąteczne filmy

Ich wielka moc bierze się z tego, że niosą na przesłanie, że świat, mimo wszystko, jest pełen dobra, życzliwych ludzi, a sprawy koniec końców układają się pomyślnie. Trochę nierealistyczne? Nie szkodzi, szczególnie w tej ciemnej i zimnej porze roku potrzebujemy takich opowieści. Największy klasyk to oczywiście „To właśnie miłość”, choć skończył 20 lat, nadal świetnie się ogląda. Doskonałe pozycje to także „Holiday”, w którym postaci grane przez Kate Winslet i Camerron Diaz wymieniają się na czas świat domami (i tak znajdują miłość), wszystkie części „Dziennika Bridget Jones” czy uroczy, kameralny serial Netflixa „Chłopak na święta”, który dzieje się w małym fińskim miasteczku i pełen jest sympatycznych bohaterów.

Sweter świąteczny

4. Załóż świąteczny sweter, by wyglądać jakby święta były już dziś

Pamiętacie pierwszą scenę z „Dziennika Bridget Jones”? Bridget i Mark spotykają się, a matki nakłaniają ich, by zaczęli randkować. Konsternację obojga rozładowują świąteczne swetry, w które są ubrani. Amerykanie i Anglicy odkryli to już dawno – zabawne swetry z wizerunkami Mikołaja, reniferów czy bałwanków wywołują uśmiech na twarzy niemal automatycznie. Chcesz poczuć klimat świąt – kup świąteczny sweter w sieciówce albo second handzie i noś go z radością i uśmiechem przez cały grudzień.

Jak poczuć świąteczny nastrój pierniczki

5. Upiecz świąteczne pierniczki

Ten zapach jest nie do podrobienia. Gdy rozchodzi się po całym domu, od razu wiadomo, że idą święta. Świąteczne zapachy uruchamiają w nas wspomnienia, podobnie jak muzyka. Kiedy pieczemy pierniczki, nasz mózg przypomina sobie, jak robiliśmy to z babcią albo mamą i od razu robi się ciepło na sercu. Pamiętaj, że pierniczki warto upiec już na początku grudnia, także dlatego, że będą lepsze na święta, gdy poleżą.

Zapachy świąteczne

6. Sięgnij po świąteczne zapachy

Oprócz charakterystycznego zapachu piernikowej przyprawy ze świętami kojarzy się cynamon, imbir, goździki, sosna, pomarańcze. Wystarczy je powąchać i już przenosimy się do magicznej krainy świąt. Wlej do dyfuzora lub kominka zapachowego tak pachnące olejki, zapal aromatyczną świecę. Idą święta, czujesz to?

Kolory świąteczne i świąteczne dekoracje

7. Udekoruj dom w świątecznych kolorach już dziś, po co czekać

Czerwony, zielony, złoty to świąteczna klasyka. Wymień na takie barwy poszewki poduszek, postaw świece w tych kolorach, połóż czerwony albo zielony pled. Zrób wieniec adwentowy i połóż go w domu albo powieś na drzwiach. Klimat zimy i nadchodzących świąt zbudują też wszelakie puchate dodatki – poduchy, kocyki, termofor.

Zobacz także: 
Jak zrobić wieniec adwentowy w 4 krokach?
Jak zrobić świateczny bukiet z głogu i poinsecji krok po kroku?

Jak poczuć świąteczny nastrój – kalendarz adwentowy

8. Odliczaj dni do świąt z kalendarzem adwentowym

Codziennie otwieraj jedno okienko, pudełeczko, woreczek i wyjmuj smakołyki czy miłe drobiazgi. Albo każdego dnia zapal jedną adwentową świecę. To piękny rytuał, a ty dzięki temu będziesz myśleć o świętach choć przez chwilę przez cały grudzień.

Zobacz także: 10 najciekawszych pomysłów na kalendarz adwentowy 2023

Jak poczuć świąteczny nastrój? Ubierz choinkę

9. Ubierz choinkę wcześniej, wprowadzi potrzebny nastrój

Nie trzeba czekać prawie do Wigilii, by zaprosić udekorowane drzewko do domu albo przed dom. Zrób to tydzień–dwa przed świętami albo nawet wcześniej i ciesz się migocącymi światełkami i pięknym zapachem choinki już wtedy. Co wieczór siądź obok, popatrz na tegoroczną choinkę, zamknij oczy i przypomnij sobie, co tak lubiłeś w świętach jako dziecko. A może którąś z tych rzeczy wciąż możesz robić jako osoba dorosła?

Zobacz także: Choinka inaczej - 10 inspiracji na alternatywne choinki

Jak poczuć świąteczny nastrój – zagraj w planszówki

10. Zagraj w planszówki, nie tylko świąteczne

W długie zimowe wieczory usiądź z bliskimi przy stole albo przy kominku, zróbcie sobie gorącej czekolady (może być z piankami) i zagrajcie w planszówki. To świetny sposób, by spędzić rodzinnie nie tylko świąteczny czas. Gry planszowe od ładnych paru lat przeżywają prawdziwy renesans, więc znajdziesz ich wiele i dopasowanych do graczy o bardzo różnych zainteresowaniach. To co wybierasz – klasycznego „Chińczyka”, strategiczne „Carcasonne”, fantastyczne „Potwory w Tokio” czy może „Wsiąść do pociągu”?

Powodzenia!

Tekst: Agnieszka Wójcińska  
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również