Jakie ptaki przylatują na wiosnę? Czy wiedziałeś, że bociany ani jaskółki wcale nie są pierwsze?

Jakie ptaki przylatują na wiosnę? Czy wiedziałeś, że bociany ani jaskółki wcale nie są pierwsze?

Zwierzęta w naturze

Czy znasz ptaki wiosenne? Czy wiesz, jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski? Najpierw tańce zaczynają majestatyczne żurawie. Potem przylatują rozmaite polne świergotki. Wreszcie bociany zmiatają skrzydłami resztki śniegu. W ślad za nimi nadchodzi wiosna.

reklama
Jakie ptaki przylatują na wiosnę: żurawie
Pierwsze żurawie przylatują już w lutym.

Jakie ptaki przylatują na wiosnę: żurawie wyprzedzają bociany białe!

Kiedyś na powitanie ptaków przylatujących na wiosnę z ciepłych krajów ptaków gospodynie piekły zabawne bułeczki w kształcie bocianich łap, a gospodarze wkładali gościńca do gniazd. Zakładali drewniane koła na drzewach i słupach, żeby ułatwić bocianom budowę domu. Jeśli dziś chcecie zaprosić boćka do siebie – zróbcie podobnie. Po kolejnej zimie boćki wracają do tego samego gniazda. Najlepiej zawiadomcie pogotowie energetyczne – przyjedzie ekipa, która założy na słupie specjalny podest. Ale czy wiecie, że bocian wcale nie jest pierwszym wracającym wiosną wędrowcem. Zimę spędzają w Afryce i na Półwyspie Iberyjskim żurawie (jeśli zima jest ciepła, wystarcza im wycieczka na zachodniosłowiańskie ziemie, czyli Pojezierze Meklemburskie) i już w lutym wracają z ciepłych krajów. Im wcześniej wracają – tym cieplejsza ma być wiosna. Ich klucze widać na niebie, słychać też na kilka kilometrów gardłowe okrzyki przypominające trąbienie.

Majestatyczne, kawowe, większe od bocianów ptaki z ciemnymi pióropuszami na kuprach, pasą się na polach oziminy przyprószonych jeszcze śniegiem. W nocy ich donośne gardłowe głosy zwane klangorem zapowiadają nadejście świtu. Jakie jeszcze gatunki ptaków wiosną śpieszą do Polski?

Ptaki zwiastujące wiosnę: skowronek
Skowronki pojawiają się najwcześniej ze wszystkich ptaków lęgowych.

Kolejne ptaki zwiastujące wiosnę: dzikie gęsi, skowronek i szpaki

Za nimi ciągną dzikie gęsi. Odpoczywają u nas w drodze z Syberii do centralnej Europy. Niespodziewanie pojawiają się skowronki – ot, któregoś słonecznego dnia na spacerze zauważycie małego, niepozornego, ziemistego ptaszka zawieszonego nad polem, łąką lub pastwiskiem, śpiewającego głosem perlistym, srebrzystym jak dzwonek.

Szpaki najpierw wysyłają zwiadowców; sprawdzają, czy z ziemi da się już wygrzebać robaki. Za nimi nadciągną hałaśliwe rodziny ciemnych ptaków z piórkami w cętki jak perełki. Z upodobaniem naśladują głosy rozlicznych kuzynów, na przykład bociani klekot. Biada wam, jeśli zainteresują się czereśniami, wiśniami czy śliwkami w sadzie. W owocach porobią pełno dziurek, wypiją sok, a objedzone resztki zostawią dla was. Uwaga, nie boją się strachów na wróble, by chronić owoce, pomaga za to siatka rozciągnięta nad drzewkami.

Zobacz także: Jakie ptaki zostaja na zimę w Polsce?

Wiosenne ptaki kruki
Kruki to ptasi rekordziści wierności – łączą się w pary na całe życie, czasem na kilkadziesiąt lat.

Kruki zakochane już na Walentynki

Jeśli będzie wam sprzyjało szczęście, może podpatrzycie zakochane kruki, które swoje amory prezentują już w lutym oraz na przełomie lutego i marca. Mają zaloty i bawią się w parach. Łączą się na całe życie (absolutni rekordziści, nawet na kilkadziesiąt lat!), a kochają wyjątkowo romantycznie – gruchają do siebie, czyszczą sobie nawzajem połyskliwe czarne piórka i przepięknie tańczą na wietrze.

Na bagnach Biebrzy w marcu tokują bataliony, które przylatują do Polski na wiosnę  – zazwyczaj niepozorne, w tym czasie stroszą purpurowe, niebieskie, pomarańczowe pióra na kołnierzach i popisują się przed samiczkami. Ich upierzenie godowe jest równie niepowtarzalne, jak nasze linie papilarne.

Zobacz także: Jakie sikorki żyją w Polsce – czy znasz je wszystkie?

Jakie jeszcze ptaki przylatują na wiosnę: raniuszek
Malutkie raniuszki są w Polsce objęte ochroną. Spotkać można je przede wszystkim na Dolnym Śląsku.

Jakie jeszcze ptaki przylatują na wiosnę do Polski, a jakie opuszczają nasz kraj?

TE PRZYLATUJĄ – raniuszki i sikory zimujące w Niemczech albo Holandii wracają do Polski w marcu, także wtedy możemy przywitać pierwsze jaskółki, które wiosną spieszą do naszego kraju. Począwszy od przełomu marca i kwietnia, do końca kwietnia wracają prawie wszystkie ptaki lęgowe. Najwcześniej skowronki, świergotki łąkowe, szpaki, pliszki, czajki. Ostatnie są strumieniówki, w połowie maja do Polski docierają jerzyki, lecące z tropików, a także wracające z Indii dziwonie oraz wilgi.

TE ODLATUJĄ – W kierunku Dalekiej Północy zaczynają odlatywać (i to już w lutym) śnieguły, łabędzie krzykliwe, kaczki lodówki oraz gęsi – bernikle obroźne i białolice. W marcu opuszczają nas kaczki morskie.

Tekst: Joanna Halena Fotografie: Shuterrstock

Zobacz też: 
Śpiew ptaków wiosną: jak zadbać o ptasie koncerty w swoim ogrodzie?
Jak przywabić ptaki do ogrodu?

Zobacz również