styl marynistyczny

Wnętrze w stylu marynistycznym – niebieska mozaika, drewniane motywy

Urządzamy dom

Szum fal i morska bryza to coś, co uwielbia wielu z nas. I chociaż morski klimat kojarzy nam się z letnim słońcem, beztroską i piaszczystą plażą, nie znaczy, że musimy czekać na niego cały rok. Wystarczy, że zaprosimy go do siebie. Nie bez powodu styl marynistyczny jest jednym z trendów, które zdobywają coraz więcej zwolenników.

 

reklama

Wnętrze urządzone w stylu marynistycznym jest świeże, jasne i orzeźwiające. Po jakie materiały wykończeniowe i dodatki sięgać i w jakich powinny być kolorach?

Marynistyczne barwy

Zacznijmy od kolorów. Łatwo się domyślić, że jednym z podstawowych będzie niebieski. Może być w wielu odcieniach. Dobrze będzie wyglądać błękit i turkus, ale też coś ciemniejszego, jak granat. Ponadto powinien się pojawić kolor piasku, a więc włączmy w wystrój écru, beż, jasny brąz. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli całość przełamiemy mocniejszym akcentem kolorystycznym. Idealna będzie czerwień, ale możemy pokusić się również o dodatki w kolorze żółtym.

Wystrój rodem z wakacyjnego kurortu – urządzamy wnętrze

Kiedy wiemy już, na jakich powinniśmy się skupiać barwach, pora przejść do materiałów wykończeniowych. Na ścianach i podłogach idealna będzie mozaika niebieska, zwłaszcza jeśli styl marynistyczny chcemy stworzyć w kuchni albo łazience. Mozaiki mają różne kształty, więc są znacznie ciekawsze aniżeli zwykłe płytki ceramiczne. Interesujący efekt uzyskamy na przykład wtedy, kiedy postawimy na kafelki heksagonalne.

Chociaż płytki są trwałe i efektowne, nie są jedyną propozycją na wykończenie ściany. W pokojach na ścianie może być tapeta nawiązująca do statków i morza. Pionowe pasy, pojawiający się na niej motyw kotwicy albo koła sterowego od razu podkreślą charakter wnętrza. Jeżeli obawiamy się, że takie wzory są zbyt wyraziste i wprowadzą chaos, taka wzorzysta tapeta może być tylko na jednej ze ścian. Tak samo na jednej ścianie może być fototapeta.

Klimatyczne dodatki

Aranżacja to również meble i dodatki. W przypadku wnętrz marynistycznych dominującym materiałem powinno być drewno. Najlepsze będzie drewno jasne lub pobielane i z przetarciami. Całość powinna uzupełniać jasna kanapa. Niech pojawią się na niej poduszki w paski lub z kotwicą. Szczególnie polecanym materiałem jest len. Poduszki i zasłony w takim wnętrzu najczęściej barwione są na biało, czerwono bądź niebiesko. Poza tym warto przyjrzeć się takim dodatkom jak okrągły marynistyczny zegar, koło ratunkowe, model statku, figurki mew i latarni. Wśród nietuzinkowych dekoracji mogą być na przykład wiosła, który powiesimy na ścianie.

Kuchnia w stylu marynistycznym

W kuchni nie ustawimy kanapy i raczej nie znajdziemy miejsca na wiele dekoracji, ale i w kuchni styl marynistyczny może robić duże wrażenie. Zainteresujmy się wspomnianą niebieską mozaiką, która ozdobi przestrzeń nad blatem, czy fototapetą, która może być przy stole. Poza tym stawiajmy na jasne drewniane meble. Ciekawie będą prezentować się żaluzje lub rolety nawiązujące do głównych kolorów tego stylu albo kuchenne ręczniki z motywem kotwicy bądź koła sterowego.
Materiał Partnera: rawdecor.pl

Zobacz również