kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym - jak urządzić ją ze smakiem?

Urządzamy dom

Kuchnia to jedno z najprzyjaźniejszych miejsc w domu. Pięknie zaaranżowana i przytulna wabi domowników zapachem dobrego jedzenia. Tu najczęściej spotyka się cała rodzina, żeby pogawędzić przy lampce wina a przy okazji wspólnie coś upichcić. Jeśli lubisz wnętrza z duszą, ciepłe, swojskie i z klimatem, zaaranżuj kuchnię w stylu rustykalnym. Wybraliśmy dla ciebie najpiękniejsze aranżacje. 

reklama
kuchnia rustykalna
W kuchni rustykalnej liczy się klimat, który przywołuje na myśl kuchnie naszych babć, pełen aromatu mleka i drożdżowego ciasta.

Z naszego arytkułu dowiesz się:

Kuchnia w stylu rustykalnym – podpowiadamy, jak stworzyć sielską aranżację

W zaprojektowanej na wymiar zabudowie każdy element powinien do siebie pasować jak w układance. Ale w kuchni w stylu rustykalnym możesz sobie pozwolić na więcej luzu. Tu bardziej od katalogowej perfekcji liczy się klimat, który przywołuje na myśl kuchnie naszych babć, pełen aromatu mleka i drożdżowego ciasta. Obok rzędu szafek śmiało może stanąć eklektyczny kredens pomalowany na odcień szałwiowej zieleni, a przy masywnym stole tradycyjna ława zamiast krzeseł. Drewniane meble z ludowymi zdobieniami, rzeźbione otwarte półki, koronkowe zazdrostki w oknach – wprowadzają przytulny i pełen ciepła nastrój.

Na ścianie powieś haftowaną makatkę, a na podłodze połóż klinkierowe kafle lub szerokie dechy. W starych domach często można jeszcze spotkać piec kaflowy, pod którym dawniej podpalano ogień, żeby ugotować coś pysznego. Nie burz go! Nie zastąpi co prawda gazowej kuchni, ale będzie wspaniałą dekoracją, która wykreuje wiejski klimat. Postaw na nim rośliny w glinianych donicach, wiklinowe kosze z owocami, a na belce stropowej powieś sznury cebuli i czosnku.

białą kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia w bieli też może być przytulna - wszystko zależy od dodatków, których użyjesz

Biała kuchnia w stylu rustykalnym – czy może być przytulna?

Jak najbardziej! Zwłaszcza jeśli na szafkach położysz masywny blat z litego drewna. Nie oszczędzaj go – im więcej śladów się na nim zapisze, tym będzie szlachetniej wyglądał. Garnki i większe naczynia pochowaj do dolnych szafek, a górne zastąp witrynkami – ułóż w nich porcelanowa zastawę i rodowe szkło – podświetlone po zmroku będą pięknie się prezentować. Na biało możesz pomalować też drewnianą podłogę – narzuć na nią dywan z juty, albo wzorzysty chodnik typu patchwork z kolorowych gałganków.

Zadbaj o zioła w doniczkach – mięta, rozmaryn, oregano wypełnią kuchnię zapachem i świeża zielenią. Na tle białych mebli kolorowe dodatki staną się jeszcze bardziej wyraziste – na krzesłach połóż poduchy w kwiaty, na półkach ustaw malowane dzbany, gipsowe ptaszki czy ręcznie robioną ceramikę.

Rustykalna kuchnia w starym stylu – jak ją urządzić

Kuchnia w stylu rustykalnym jest bardzo wdzięczna do urządzania. Tu nie musisz sztywno trzymać się reguł. Łącz pokrewne stylistyki (rustykalny łatwo pożenić z prowansalskim, boho czy shabby chic), odwiedzaj targi staroci i wyszukuj smakowite perełki, zestawiaj różne meble (obok antycznej witryny na porcelanę postaw bufet na obrusy i sztućce, a przy stole drewnianą, masywną ławę zamiast krzeseł).

Zobacz także: 
Jak nietypowo zaaranżować zasłony w kuchni i innych wnętrzach?
Jak urządzić niebieską kuchnię w stylu country?

sprzęty agd do kuchni rustykalnej
Na szczęście coraz więcej producentów wypuszcza na rynek agd w stylu vintage. Pod retro formą kryje się funkcjonalny sprzęt i najnowsze technologie.

W rustykalnej kuchni urządzonej w starym stylu ważną rolę odgrywają sprzęty. Stalowy zlew zamień na porcelanowy, miedziany lub kamienny. Nad blatami połóż na ścianie płytki w historyzujące wzory (stworzą mozaikę jak ze starej kamienicy) – takie same możesz ułożyć na podłodze wzdłuż szafek kuchennych – będą pięknym elementem dekoracyjnym odcinającym się od parkietu lub szerokich desek. Nowoczesne oświetlenie zastąp lampami retro – nad szafkami sprawdza się kinkiety stylizowane na dawne lub zwieszone z sufitu porcelanowe klosze. W oknach za jasnymi zasłonami z lnu powieś rzymskie rolety w  kwiatowe desenie – zrobi się ciepło i elegancko. W tak urządzonej kuchni będzie może mniej folkloru i typowej dla stylu rustykalnego ludowości, za to więcej nostalgii i czaru szlacheckiego dworku.

Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni rustykalnej

To zawsze jest zagwozdka. No bo jak tu dopasować do stylizowanych frontów i rustykalnych drewnianych mebli nowoczesne urządzenia? Na szczęście coraz więcej producentów wypuszcza na rynek agd w stylu vintage. Pod retro formą kryje się funkcjonalny sprzęt i najnowsze technologie. Bez problemu wybierzesz elektryczny czajnik przypominający emaliowany z gwizdkiem, czy piekarnik z analogowymi wskaźnikami i retro uchwytami. Lodówkę czy zmywarkę możesz ukryć za frontami mebli kuchennych (do kuchni rustykalnej idealnie pasują proste w szejkerskim stylu) a okap schować za pięknie zdobioną nadstawką z drewna.

Drewno w ciepłym odcieniu doda kuchni wiejskiej przytulności
Drewno w ciepłym odcieniu doda kuchni wiejskiej przytulności
W rustykalnej kuchni nie musi panować idealny porządek, lekki nieład tworzy bardziej naturalny klimat
W rustykalnej kuchni nie musi panować idealny porządek, lekki nieład tworzy bardziej naturalny klimat
blat w kuchni rustykalnej
W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać wybierz blat z drewna, kamienia lub konglomeratu.

Dobieramy blat do rustykalnych mebli kuchennych

W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać wybierz blat z drewna, kamienia lub konglomeratu. Do białych frontów będzie pasował drewniany, z gatunków o ciepłym wybarwieniu. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny odcień dopasuj go do podłogi lub ściany nad szafkami – z dębowymi deskami i cegłą dobrze będzie wyglądał w ciepłej miodowej tonacji, delikatnie postarzany. Widoczne sęki dodadzą mu charakteru, ale uwaga: unikaj spękań – będą zbierać się w nich resztki jedzenia. Do kolorowych szafek dobierz blat kuchenny z kamienia o surowym wykończeniu – od wypolerowanego, idealnie gładkiego granitu lepiej sprawdzi się płomieniowany, o chropowatej fakturze.

Rustykalnego charakteru doda trawertyn, ale ze względu na porowatość musisz go wcześniej odpowiednio zaimpregnować, żeby nie nasiąkał wodą. Mniej zabiegów pielęgnacyjnych wymagają spieki kwarcowe – do złudzenia przypominają naturalny kamień, a nie są tak kapryśne. Ciekawym pomysłem jest położenie blachy miedzianej, która z czasem nabierze efektownej patyny.

Tekst: Joanna Kornecka, zdjęcia: archiwum wydawnictwa

Zobacz też jak urządzić
Łazienka w stylu rustykalnym
Sypialnia w stylu rustykalnym
Salon w stylu rustykalnym

Zobacz również