domek letniskowy budowa

Jakie wyposażenie powinien mieć dobry domek letniskowy?

Budujemy dom

Miejsce do wypoczynku w czasie urlopu bądź wakacji powinno przynosić nam wytchnienie oraz zapewniać odpowiednie warunki do relaksu. Takim miejscem z pewnością jest własny domek letniskowy, wyposażony w odpowiednio dopasowane meble, akcesoria adekwatne do całego stylu oraz podstawowe urządzenia codziennego użytku. Jak wyposażyć swój domek letniskowy, aby miło i przyjemnie spędzić czas wolny?

reklama

Przygotowanie i projektowanie pomieszczeń domku letniskowego

Decydując się na budowę domku letniskowego, stoimy przed niesamowitym wyzwaniem dotyczącym prawidłowego rozmieszczenia poszczególnych pokoi. Łazienka, sypialnia, kuchnia i salon nie łatwo pomieści się na 35 m2, a taką powierzchnię zazwyczaj mają klasyczne domki letniskowe. Należy pamiętać o tym, że domek letniskowy nie jest przeznaczony do mieszkania na co dzień - ma jedynie zapewniać nam bezpieczną i przyjemną przestrzeń do spędzania wakacji, niemniej jednak zachowując przy tym namiastkę naszego domu, w którym mieszkamy.

Drewniany domek letniskowy jest niezwykle klimatyczny, prosty w wyposażeniu i tańszy, niż jego odpowiedniki. Wracając do kwestii rozplanowania pomieszczeń, należy wziąć pod uwagę ilość osób, która będzie z niego korzystać w trakcie wakacji czy urlopu. Jeżeli prowadzimy życie we dwójkę, i tak też chcemy spędzać wakacje w danym domku letniskowym, jednopokojowy w zupełności nam wystarczy. Możemy połączyć ze sobą salon i sypialnię, wybierając dwu-funkcyjne meble wypoczynkowe. Jeżeli jednak mamy większą rodzinę, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą również dzieci, najlepiej będzie zaaranżować dodatkowe, osobne pomieszczenie. Zapewni to odpowiedni wypoczynek dla każdego oraz fragment osobnej przestrzeni na zabawę. Aby ułatwić przemieszczanie się po domku, warto wyznaczyć przestrzeń na korytarze i ciągi komunikacyjne, oraz dopasować ułożenie poszczególnych pomieszczeń według siebie, i w odpowiedni sposób osadzić drzwi i okna. Mała powierzchnia domku letniskowego może utrudniać swobodne przemieszczanie się oraz otwieranie i zamykanie drzwi i okien, kiedy jest źle zaplanowana.

Dobór mebli, oświetlenia i określenie stylu w domku letniskowym

Kolejnym krokiem jest oczywiście dobór odpowiednich mebli w naszym domku letniskowym. To, czego na pewno nie powinniśmy robić, to znoszenie mebli niepotrzebnych np. z garażu czy strychu do domku letniskowego, które nam się nie przydadzą w domu. Postępując tak, często niepotrzebnie zagracamy domek letniskowy, ograniczamy przestrzeń zbędnym wyposażeniem, oraz komponujemy totalny konglomerat wystroju. Aby jak najlepiej wybrać meble do domku wypoczynkowego, należy z początku określić styl, w jakim powinna prezentować się całość. Dobierając odpowiednio meble, dodatki i dekoracje sprawiamy, że look całego domku będzie spójny i przyjemny.

Do wyboru mamy przeróżne motywy. Może to być styl grecki czy skandynawski, gdzie przeważają jasne kolory, malowane drewno czy metalowe detale, albo styl boho, czyli kwiatowe i puszyste dodatki, wielobarwne ściany i hippisowskie symbole. Możemy wybrać styl nowoczesny, ze zdecydowaną przewagą szarości, prostoty i minimalizmu, albo klasyczny z ponadczasowym dużym dywanem, zestawem prostych mebli i narożnikiem. Wszystko zależy tak naprawdę od nas samych - w końcu to my będziemy spędzać w tym domku swój czas wolny. Miejsce, w którym będziemy wypoczywać, powinno nas cieszyć i nam się podobać, dlatego też warto dopasować styl wnętrza do nas samych.

Zadbaj o detale

Namiastka stylu, który mamy w domu, jest jak najbardziej pożądana, jednak nie należy uwzględniać w jego charakterze całości wystroju - domki letniskowe powinny odwracać naszą uwagę od codzienności i rutyny. Bardzo ważne jest oświetlenie. W domkach letniskowych spędzamy wakacje i urlopy, nierzadko przesiadując do późnych godzin nocnych, czerpiąc z pogody i wypoczynku. Oprócz głównego źródła światła warto zadbać o dodatkowe, słabsze oświetlenie. Można sobie tylko wyobrazić, jak klimatycznie będzie wyglądać drewniany domek letniskowy w delikatnym, bocznym świetle na werandzie.

Co jeszcze powinno znaleźć się w dobrym domku letniskowym? Podsumowanie warunków i elementów wystroju

Mając możliwość aranżacji własnego domku letniskowego, możemy w doskonały sposób zapewnić sobie idealne miejsce na wypoczynek. W domkach letniskowych powinniśmy mieć zapewnione kompletne wyposażenie łazienki, kuchni i sypialni. Nie należy jednak przesadzać z artykułami, które na pewno nam się nie przydadzą - szeroki wachlarz garnków czy zastawa stołowa na 16 osób zdecydowanie nie powinny się w nim znaleźć. Czajnik, kuchenka (nawet turystyczna), czy mikrofalówka z pewnością będą koniecznością, jeżeli nie planujemy posiłków jedynie w restauracjach, oraz lubimy raczyć się dobrą kawą czy herbatą.

Dobre domki letniskowe zapewnia nam warunki zbliżone do tych w domu - mając na uwadze, że spełnia wszelkie podstawowe potrzeby, np. sanitarne, higieniczne i te dotyczące bezpieczeństwa. W odpowiednim domku letniskowym powinna być instalacja elektryczna i sanitarna, a jest ona możliwa do instalacji nawet w drewnianym domku letniskowym. Mając na uwadze metraż klasycznego domku letniskowego (rzadko przekraczający 40 m2), warto wybrać jasne kolory na ściany. Bardzo klimatycznie wygląda drewno odmalowane na biało i zbliża ku stylowi rustykalnemu - bardzo popularnego zarówno w wyposażaniu wnętrz, jak i w modzie. Jasne odcienie nadadzą przestrzennego charakteru i z pewnością nie zmniejszą optycznie pomieszczenia nawet w niewielkim domku. Jako dekoracje warto wybrać lejące się tkaniny i dodatkowe oświetlenie, np. punktowe.

Domek letniskowy – drugi dom dla wypoczynku

Domki letniskowe to doskonały pomysł, aby mieć zawsze swoje prywatne miejsce do odpoczynku. Jeżeli mamy ulubione miejsce wakacyjne, które odwiedzamy co roku albo i częściej, warto zdecydować się na stworzenie sobie takiej namiastki własnego domu, zachowując przy tym oryginalny styl i charakter wakacyjnego domku na własny użytek. Nie musimy wtedy martwić się o nocleg czy obecność obcych ludzi w pensjonacie - spędzamy czas we własnym otoczeniu oraz we własnym stylu, ale przede wszystkim - w całkowitym spokoju i relaksie. 

Materiał partnera  Fot. Shuttestock

Zobacz również