Budujesz dom? Sprawdź opcję budowy na zgłoszenie

Budujesz dom? Sprawdź opcję budowy na zgłoszenie

Budujemy dom

Zamiana mieszkania w bloku na własny dom, najlepiej z własnym ogrodem, to marzenie wielu z nas. W głowie zazwyczaj mamy efekt końcowy, jednak budowa domu to także szereg formalności, a wśród nich przede wszystkim uzyskanie zgody na budowę. Opcje są dwie: tryb pozwolenia na budowę lub dom na zgłoszenie. Dlaczego warto wybrać tą drugą?
 

reklama

Dom na zgłoszenie - skąd to się wzięło?

Możliwość budowania domu w trybie zgłoszenia została wprowadzona w 2015 po nowelizacji ustawy “Prawo budowlane”. Po szeregu zmian w ustawie, druga nowelizacja weszła w życie 3 stycznia 2022. Jest to więc dość świeża sprawa, ale daje możliwość budowy nie tylko w formie pozwolenia, ale także zgłoszenia. Jest to opcja dużo wygodniejsza jeśli chodzi o formalności.

Różnica pomiędzy pozwoleniem na budowę, a budową na zgłoszenie

Zgłoszenie to przede wszystkim tryb dużo mniej skomplikowany niż pozwolenie na budowę. Podstawowe różnice pomiędzy nimi to na przykład czas trwania procedur. Zgłoszenie proceduje się maksymalnie 30 dni podczas gdy pozwolenie aż 65 dni. Dodatkowo niezbędna dokumentacja w przypadku zgłoszenia może być przygotowana samodzielnie, zaś w przypadku pozwolenia wyłącznie przez uprawnionego projektanta. Rozpoczęcie budowy w przypadku zgłoszenia nie wymaga formalności, a przy pozwoleniu trzeba zawiadomić organ Nadzoru Budowlanego o planowanym rozpoczęciu prac. Co istotne, przy zgłoszeniu, w trakcie trwania procedury zgłaszania domu, nie ma obowiązku zawiadamiania właścicieli sąsiednich posesji, że za ich ogrodzeniem planowana jest budowa domu. W dużym skrócie - dom na zgłoszenie to co do zasady mniej formalności i mniej czasu, w którym te formalności się procedują.

Jaki dom wybudujemy w trybie zgłoszenia? 

Budowa domu na zgłoszenie nie dotyczy wszystkich inwestycji. W tym trybie nie wybudujemy domu jednorodzinnego czy sieci. Możemy jednak zbudować domek letniskowy, wolnostojące altany oraz parterowe budynki gospodarcze o powierzchni nie większej niż 35 m2. Pamiętajmy jednak, że dom na zgłoszenie to nie tylko plusy. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to na pewno przestrzeganie dokładnych parametrów planowanego budynku. Niestety w trakcie realizacji nie ma możliwości wprowadzania zmian.

Dom na zgłoszenie - wymagane dokumenty 

Mimo, że procedura zgłoszenia budowy jest sama w sobie dość prosta, nie oznacza to, że pozbawiona dokumentów. Co będzie nam potrzebne w tym trybie zgłoszenia budowy?

•  trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego,

•  opis techniczny instalacji: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomościami decyzja o warunkach zabudowy – jeżeli jest to działka, na której nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/dom-na-zgloszenie-co-warto-wiedziec/

Materiał partnera

Zobacz również