użądlenie osy

Użądlenie osy, pszczoły lub innych owadów - co robić? Pierwsza pomoc, która łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę.

Naturalna apteczka

Wiosna i lato to czas, kiedy natura budzi się do życia, a wraz z nią aktywizują się również owady takie jak pszczoły, osy czy komary. Chociaż obecność tych stworzeń jest kluczowa dla ekosystemu, ich użądlenia mogą być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla wielu osób. Uczulenie na jad i spowodowana tym reakcja alergiczna mogą być bardzo groźne. Warto zatem znać skuteczne metody pierwszej pomocy oraz domowe sposoby na odstraszenie owadów, które pomogą zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych spotkań.

reklama
użądlenie przez osę
zdjęcie: shutterstock

Czym odstraszać owady - domowe sposoby

Jest wiele zapachów, za którymi owady nie przepadają. To m.in. rozcięta cebula, roztarta mięta, geranium czy liście pomidora skutecznie je odstraszają. Ale najlepszy jest wrotycz. Pospolity chwast łąkowy, który po zebraniu, powiązaniu w pęczki i wywieszeniu odstrasza muchy, meszki, kleszcze, komary i mole.

BUKIET POSTRACH

Zbierz kwiaty wrotyczu i ususz w piekarniku. Wsyp je do potpourri i postaw w kilku miejscach na tarasie. Na mole: woreczki zawieś w garderobie. Świeże kwiaty ustaw w wazonach w pobliżu miejsc, gdzie lubią siedzieć domownicy.

WYWAR Z WROTYCZU

Pół kilograma kwiatów zalej 10 litrami wody, a po dobie pogotuj przez pół godziny. Wystudź, przecedź, przelej do butelek i trzymaj z dala od dzieci i zwierząt. Rozcieńcz wodą (1 do 5) i noś w butelce z atomizerem. Opryskuj ubranie przed wyjściem na spacer do lasu.

Zobacz: dlaczego potrzebne nam są owady

 

użądlenie osy
Wolfgang Hasselmann/ Unsplash

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia pszczoły, osy bądź ukąszenia komara

Co zrobić w przypadku gdy osa lub pszczoła użądlą, pojawia się duża opuchlizna, ból, i świąd, a cała sytuacja wygląda mało ciekawie. 

Poznaj nasze naturalne sposoby, które pomogą złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk w okolicy ukłucia lub ukąszenia. 

Zobacz jakie kwiaty, które pięknie wyglądają, ale też leczą, warto mieć w swoim ogrodzie. 

użądlenie osy
Colin Davis/ Unsplash

SODA 

Wacik lub gazę zmocz zimną wodą z sodą i połóż na rance. Zmieniaj je co kilka minut. Takie okłady z sody oczyszczonej wspaniale wyciągają jad. 

OKŁAD Z CEBULI

Pokrój cebulę na cienkie plasterki i przykładaj je w miejscu ukąszenia. Przymocuj opaską ze skarpetki lub bandażem. Podobnie działa rozcięty listek aloesu.

KWAŚNY SPREJ

Do buteleczki z atomizerem wlej trochę octu i zawsze noś przy sobie. Gdy cię coś ugryzie – popsikaj. Jeśli sam ocet jestza mocny, rozcieńcz go wodą lub używaj naturalnego jabłkowego, soku z cytryny lub domowego octu ogórkowego.

Skórki z ogórków ekologicznych włóż do wyparzonego słoja, dodaj kilka listków mięty, zalej letnią wodą z cukrem (4 łyżki na litr). Po trzech tygodniach jest gotowy do smarowania.

Ocet jest też łagodzącym tonikiem do twarzy.

użądlenie osy
zdjęcie: shutterstock

SOK Z BABKI I PIETRUSZKI

Działa łagodząco i przeciwzapalnie. Liść babki lancetowatej utrzyj w palcach i zrób okład. Sok z mięty pieprzowej, stokrotek, nagietków, z korzenia i naci pietruszki, a nawet z hedery działa podobnie.

PAPKA Z WĘGLA LUB GLINY

Dobrze wyciąga jad meszek, pszczół, komarów, zmniejsza opuchliznę. Węgiel aktywny z kilku kapsułek zmieszaj z odrobiną wody i olejku lawendowego. Nakładaj na ugryzienia. Podobnie działa glina lub rozkruszona aspiryna.

użądlenie osy
Jason Leung/ Unsplash

Odpowiednia wiedza i przygotowanie mogą znacznie złagodzić skutki użądlenia przez owady, a nawet całkowicie unikać tych nieprzyjemnych sytuacji. Stosowanie domowych sposobów na odstraszanie owadów i naturalnych metod leczenia ukąszeń to nie tylko efektywne, ale i bezpieczne rozwiązania, które każdy z nas może wykorzystać. 

Nie zapominajmy o zachowaniu ostrożności, szczególnie w miejscach, gdzie owady są szczególnie aktywne i lubią atakować. A w przypadku silnej alergii na jad owadów lub gdy domowe metody nie przynoszą ulgi w miejscu użądlenia, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Odpowiednio przygotowani, możemy cieszyć się letnimi dniami, minimalizując ryzyko i dyskomfort związany z użądleniami.

Zobacz też: Wymieranie pszczół – jak wygląda sytuacja owadów zapylających?

Tekst: Joanna Halena i Antonina Rzeszotarska Zdjęcia: shutterstock, Wolfgang Hasselmann, Colin Davis, Jason Leung 

Zobacz również