Zrób to sam: buraczki do słoików

Zrób to sam: buraczki do słoików

Eko życie

Z buraczkami jest tak, że są smacznym dodatkiem do wielu dań, zwłaszcza dziczyzny, zrazów czy kaczki, ale ich przygotowanie może nastręczać trudności, kiedy nie mamy zbyt dużo czasu. Upichcenie buraczków jednak trochę zajmuje. Co robić? Oto kilka porad jak łatwo i prosto włożyć buraczki do słoików, żeby móc się nimi cieszyć późną jesienią i zimą.

reklama

Buraki do słoików

Pieczone lub gotowane buraki, starte na drobnej lub grubej tarce, zawekowane na zimę lub jesień, zaoszczędzą ci czasu przygotowania obiadu. Buraczki pasteryzowane na zimę? Trzeba zacząć od gatunku buraczków. Ich jakość musi być sprawdzona, bo jak wszystkie korzeniowe pochłaniają trujące substancje z gleby jak gąbka. Zanim kupisz buraczki na przetwory, upewnij się, że są bio. Można wkładać buraczki na zimno do słoika lub na ciepło. Pierwsze wymagają pasteryzacji, drugie nie. Bez obaw. Pasteryzacja buraczków czerwonych nie jest skomplikowana!

Buraki do słoików: jakie wybrać?

Na targach widać dwie odmiany buraka ćwikłowego idealne na przetwory. Okrągły i podłużny, bardziej słodki. Najlepiej zrób część przetworów z obu gatunków, a dowiesz się, które odpowiadają ci bardziej. Kup buraczki na pasteryzowanie w słoikach u sprawdzonego dostawcy albo na eko-bazarze. Jak zrobić buraczki do słoików? Przepis na buraczki pasteryzowane znajdziecie poniżej.

Buraczki do słoików: od czego zacząć

Buraki można gotować w wodzie, w łupinach. Wystarczy dobrze je wyszorować szczoteczką lub szorstką stroną gąbki. Po wystygnięciu łatwo je usuniesz. Zdrowszym sposobem jest gotowanie ich na parze. Żeby lepiej wydobyć smak i aromat buraczków, zamiast gotować, można je upiec. Każdy burak, niezbyt duży (nie obrany) zawiń w folii, piecz w temperaturze ok. 180 st.C przez 2 godziny.

Jak zrobić buraczki do słoików

Tak przygotowane buraczki trzeba obrać i zetrzeć na grubej lub drobnej tarce. W zależności od upodobań można je przyprawić odrobiną cukru, octu winnego lub cytryny, soli i zagotować. Gorące buraczki (w trakcie kiedy stoją na ogniu) można wkładać bezpośrednio do słoików i zwracać uwagę, żeby rant słoiczka był czysty. Ale jak długo gotować buraki w słoikach. Pasteryzacja buraczków nie musi trwać długo, wystarczy 20-30 min.

Pasteryzacja buraków

Jeśli włoży się tak przygotowane buraczki (gorące) do słoików, zalać łyżką oliwy, dobrze zakręcić i odwrócić do góry dnem. Słoik powinien zamknąć się w ten sposób bez pasteryzacji. Musi być wyparzony, a pokrywki muszą być czyste i dobrze dobrane. A potem tylko gotować słoiki na wolnym ogniu.

Buraczki pasteryzowane

Jeśli brakuje wielkiego garnka i nie ma możliwości pasteryzacji buraczków, jak pasteryzować burak? Można użyć do tego piekarnika. Ile pasteryzować buraczki? Wystarczy wstawić słoiczki na blachę do piekarnika. I „piec” w temperaturze 130 st.C przez 30 min. 

Buraczki w słoiku jak zrobić?

Potrzebujesz 3 kg buraków, 200 ml octu spirytusowego, szklankę cukru (może być brązowy), 10 łyżek oleju roślinnego, 10 ziaren pieprzu czarnego, 4 liście laurowe, 6 ziaren ziela angielskiego, 5 goździków, 2 płaskie łyżki soli kłodawskiej

Buraczki gotowane na zimę – sposób przygotowania

Buraki umyj i ułóż w dużym garnku.Gotuj do miękkości. Wybierz niezbyt duże buraki, wtedy będą gotowały się krócej. Sprawdzaj ich twardość w trakcie gotowania. Ok. 90 min wystarczy. Po ugotowaniu zostaw buraki w wodzie do ostygnięcia – łatwiej zdejmiesz skórkę. Obieraj bez noża w rękawiczkach. 

Buraki pasteryzowane na zimę: czas na zalewę

Na patelni bez tłuszczu podpraż przyprawy – będą aromatyczniejsze. W garnuszku zagotuj resztę składników zalewy, dosyp przyprawy, gotuj ok. 4 minuty. Zalej marynatą tarkowane buraczki. Przełóż do czystych słoiczków. Pasteryzuj w razie potrzeby w garnku – na dno połóż ściereczkę. Ile gotować buraki w słoikach? Po 20 min od zagotowania wystaw słoiczki i postaw je do góry dnem. Przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.  

 

Tekst: MW

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Kiszonki, marynaty i susze – jak przygotować przetwory na zimę?

Zobacz także: Śledź z burakami i ziemniakami

Zobacz również