Mirabelki rosną wszędzie, ale w sklepie trudno je kupić. Najlepiej więc je znaleźć lub mieć swoje drzewo w ogrodzie. Pięknie i bardzo wcześnie kwitnie na biało, a owoce wyglądają jak mikroskopijne pomarańcze. Są odporne na mróz i nie mają wielkich wymagań, więc poradzą sobie niemal wszędzie. Trzeba tylko pamiętać o podlewaniu, jeśli lato jest szczególnie upalne.
Mirabelki w kuchni
Słodko-kwaśne mirabelki są pyszne i można z nich wyczarować wiele smacznych potraw i dodatków. Najczęściej robi się z nich kompot i dżem. Ale znakomite są też w sosach do mięsa, lodach, kisielach, ciastach i zapiekankach. Można je ususzyć i używać jak bakalii, na przykład dodając do musli czy jogurtu.
Osobny rozdział to mirabelkowe alkohole: likiery, wina, nalewki, a nawet brandy. Są popularne we Francji, gdzie mirabelka ma nawet swoje święto. Raz do roku, latem, w Metz obowiązkowo trzeba spróbować lotaryńskiej śliwowicy z mirabelek. Węgrzy nadziewają nimi pierogi szilvás gombóc, a z suszonych smażą powidła lekvar. W Rumunii je się owoce jeszcze zielone, niedojrzałe. Twarde i bardzo kwaśne uchodzą za najlepsze.
Rodzaje mirabelek
Drzewko ma wiele odmian. W lipcu możemy smakować bardzo soczyste, słodkie i aromatyczne mirabelki flotowe. Najpopularniejsze, uprawiane od 400 lat mirabelki z Nancy dojrzewają pod koniec sierpnia. Drzewka aż uginają się pod ciężarem owoców. Trzeba się spieszyć ze zbieraniem, bo błyskawicznie przejrzewają i opadają z gałązek.
Pestka mocno trzyma się miąższu nawet w dojrzałych mirabelkach. Jeśli więc nie są tak dorodne i miękkie, że niemal się rozpadają, najlepiej drylować je za pomocą szpilki do koków. Wystarczy wbijać jej zaokrąglony koniec w miejsce po ogonku i szybkim ruchem wyciągać pestkę.
Słodko-kwaśnego smaku tej śliwki nie da się podrobić i nic go nie zastąpi. Jej nazwa pochodzi od łacińskiej – mirabilis – i znaczy: wspaniała. Doskonale do niej pasuje.
Porada babci
Jeśli owoce okażą się zbyt kwaśne na kompot czy dżem, skorzystajmy ze sposobu naszych babć, które dodawały cynamon lub wanilię, by wydobyły słodycz.