Historia stópki królowej
Niewielkie wyżłobienia na kamieniach nazywa się „stopką królowej Jadwigi”. To pamiątka po władczyni, która była jedyną kobietą koronowaną na króla Polski. Jak mówi legenda, pewnego dnia trafiła na kamieniarza, który martwił się tym, że nie ma pieniędzy na ratowanie chorej żony. Królowa oddała mu cenną klamerkę z buta, żeby zapłacił lekarzowi. Zrywając ją, położyła stopę na kamieniu oblanym wapnem i odbił się w nim jej ślad.

Jak rozpoznać św. Jadwigę?
Świętą poznamy przede wszystkim po królewskim stroju i insygniach: płaszczu, najczęściej szkarłatnym, podbitym gronostajami, bogato zdobionej sukni, koronie i berle. Ma piękne, rozpuszczone włosy, niekiedy przykryte welonem; jest młoda i piękna.

Patronka Polski
JADWIGA ANDEGAWEŃSKA słynęła z niezwykłej pobożności. Podobno przemawiał do niej sam Chrystus. Była zakochana w księciu Wilhelmie z dynastii Habsburgów i próbowała z nim uciec, żeby uniknąć aranżowanego małżeństwa. W końcu została jednak żoną starszego o ponad 20 lat Jagiełły, dzięki czemu Litwa przyjęła chrzest. Umarła w wieku 25 lat kilka dni po urodzeniu córki. Jest patronką Polski.   

Tekst: Weronika Kowalkowska 
Zdjęcie: East news, Shutterstock

Zobacz również