Jak przechytrzyć mszyce

Wypijają sok z roślin, przez co ich liście zwijają się i zaczynają ciemnieć. Jeżeli mszyce obsiądą twoje rośliny doniczkowe, jest prosty sposób, by się ich pozbyć.

Wystarczy odwrócić doniczkę do góry dnem i oprzeć ją na dwóch deseczkach położonych na wiadrze z wodą o temperaturze pokojowej, tak by liście rośliny znalazły się pod nią. Godzinna kąpiel powinna wystarczyć, by mszycom zabrakło powietrza. Żeby ziemia nie wysypała się z doniczki, przykryj ją tekturą i ściśle obwiąż foliową torebką.

Jeśli mszyce zaatakują drzewa i krzewy, raz w tygodniu spryskuj je roślinnymi wyciągami. Aby nie spływały z liści, dodawaj kilka kropel płynu do naczyń albo kawałek szarego mydła. Pod drzewami i obok grządek z warzywami możesz też posadzić nasturcje. Mszyce na pewno wybiorą ich intensywnie pomarańczowe kwiaty, a jabłoniom czy kapuście dadzą spokój.

reklama
  • wyciąg z pokrzywy – kilogram dopiero co zerwanych liści zalej gorącą wodą. Po 24 godzinach odcedź i dokładnie spryskaj miejsca, w których siedzą mszyce.
  • z czosnku – zmiel około 5 średnich główek czosnku i zalej je na 24 godziny gorącą wodą. Przed spryskaniem odcedź.
  • z cebuli – 200 g łusek cebuli zalej gorącą wodą. Po 3-4 dniach odcedź i spryskaj rośliny.
  • z wrotycza pospolitego – 10 litrami gorącej wody zalej 300 g świeżych liści lub 100 g suszu. Mocz przez 24 godziny. Potem odcedź i po dodaniu około 5 litrów letniej wody wyciąg jest gotowy do użycia.
  • z mniszka lekarskiego – zmiel 250 g korzeni lub 400 g świeżych liści i zalej je ciepłą wodą. Po 2 godzinach odcedź i spryskaj rośliny.

Podane przepisy są na 10 litrów wody.


Tekst: Weronika Kowalkowska
Fotografie: Archiwum

Zobacz również