co zrobić z palet

Ogród w stylu eko: pomysły na użyteczne dekoracje ogrodowe z palet

Porady

Wiosna w pełni, zatem najwyższa pora na przegląd ogrodu po zimie. Co zrobić, żeby w tym roku było w nim jeszcze przyjemniej? Jeśli marzą ci się nowości i lubisz majsterkowanie, mamy dla ciebie kilka pomysłów na wykorzystanie palet w stylu zero waste. 

Ogromną zaletą palet, oprócz ich przystępnej ceny jest to, że można z nich budować modułowo. Wystarczy użyć o jedną paletę więcej, albo mniej, i zupełnie zmienia się proporcja oraz wygląd siedziska, stolika, kwietnika czy podestu. Budowanie rzeczy do ogrodu z palety, ułatwi ci pracę, bo wielkość i gabaryty mebli ogrodowych ustalają się same!

Co można zrobić z kilku niepozornych palet do małego ogrodu?

Możliwości jest wiele. Mogą to być zaawansowane konstrukcje (to dobry pomysł, jeśli masz w domu majsterklepkę) albo proste rozwiązania, które możesz wykonać własnoręcznie. Jednym słowem z palet można zrobić wiele. Dla każdego coś miłego! Liczy się pomysł i kreatywność. Inspiracji szukaj wśród potrzeb. Sprawdź, czego brakuje Ci w ogrodzie, poszukaj europalet w przystępnej cenie i do dzieła!

Zrobienie mebli ogrodowych z palet wcale nie jest skomplikowane, a efekt może być naprawdę wspaniały
Zrobienie mebli ogrodowych z palet wcale nie jest skomplikowane, a efekt może być naprawdę wspaniały

Podest z palet do ogrodu

Mały podest przyda się w ogrodzie, w którym główną zaletą jest dzika, bujna roślinność. Użyj sześciu lub dziewięciu palet. Wystarczy umocować je razem, żeby palety nie przesuwały się i tworzyły stabilną całość. Całość należy przeszlifować, żeby pozbyć się drzazg i nierówności. Następny kro to impregnacja i podest gotowy. Żeby wzbogacić fakturę jego powierzchni, układaj palety w naprzemiennych kierunkach: pionowo i poziomo. Wszystko zależy od tego jaką masz fantazję.

Masz przy domu zadaszoną werandę, ale ciągle brak ci pomysłu na meble ogrodowe?

Zrób siedzisko z sześciu palet. Po dwie z nich połóż na sobie. Dwóch pozostałych użyj jako oparcie siedziska. Przeszlifuj deski, a następnie pomaluj je białą farbą akrylową do drewna. W ten sposób adasz swojemu siedzisku rustykalnego charakteru i wyglądu prosto z prowansalskiej wsi. Na to poduchy, które na noc będziesz chować w domu i gotowe!

A jak już masz siedzisko, możesz zrobić do kompletu stolik. Potrzebne będą swie palety. Połóż je jedna na drugiej. Żeby móc łatwiej go przesuwać, warto zainstalować kółka. Można je tanio kupić w każdym markecie budowlanym.

Podwyższone grządki to jeden z najlepszych pomysłów na wykorzystanie drewnianych palet
Podwyższone grządki to jeden z najlepszych pomysłów na wykorzystanie drewnianych palet

Inne ciekawe pomysły z palet drewnianych, które możesz zastosować w ogrodzie

To na przykład kompostownik, niezbędny jeśli chcesz mieć ekologiczny ogród. Zbudujesz go w prosty sposób z palet. Będzie alternatywą dla plastikowego kubła. Najmniejsza wersja to skrzynka zbudowana z czterech palet. Można obok dostawić drugą, a nawet trzecią. 

Wybierz miejsce na kompostownik. Weź cztery palety. Ustaw je na sztorc – stroną z większą ilością desek do wewnątrz. Zbij trzy z nich gwoździami – wbijaj je w co drugą deskę. W wolne brzegi pierwszej i trzeciej wbij gwoździe do połowy. Przyłóż czwartą paletę. Zagnij gwoździe tak, żeby utworzyły skobelki. Dzięki temu czwarta część kompostownika będzie ruchoma, co umożliwi dostęp do środka. Do kompostownika możesz użyć palet w stanie surowym.
 

Masz kominek, dużo drewna do palenia, ale nie wiesz, gdzie je umieścić?

Z palety wykonaj kącik do przechowywania drewna. Ten pomysł przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy w aranżacji wnętrz cenią sobie sielskość, pomysłowość i ekologiczne rozwiązania. W dodatku, palety stworzono właśnie do przechowywania. Z palety wykonaj kącik do przechowywania. Spód zrób z całej palety. Boki ze zdemontowanych palet – zachowaj tylko część z większą ilością desek. I gotowe. Przyda się mały daszek, żeby nie padało na drewno.

Grządki i kwietniki z palet drewnianych

Okazuje się, że to rozwiązanie przypadło do gustu wielu ogrodnikom i jest wyjątkowo modne. Nic dziwnego. Skrzynki, które zrobisz z palet mogą stać bezpośrednio na ziemi i przypominać grządki. Mogą też być mobilne dzięki zamontowaniu kółek na ich spodzie. Jak przygotować taką konstrukcję? Umocuj jedną paletę na sztorc, nasyp ziemi. W dolnej części palet możesz zainstalować skrzynki z roślinami.

Z palet można również zrobić efektowne półki i kwietniki ogrodowe

Gdzie zdobyć palety budowlane? Oto kilka podpowiedzi

Jeśli mieszkasz przy budowie – zapytaj, czy pracownicy nie mają kilku na zbyciu. Popytać możesz też w firmach transportowych albo w marketach, nie koniecznie tylko budowlanych. Kurier, który dostarcza paczki w twojej okolicy, również może nimi dysponować. Sprawdź serwisy z ogłoszeniami lub aukcje internetowe. Nie zapominaj o tym, że jakoś trzeba będzie je przewieźć.

Zanim zaczniesz konstruować dodatki z palet

Osusz je przed użyciem na słońcu. Zdarza się, że palety są przechowywane na zewnątrz i namokły deszczem. Kiedy już wyschną przydałoby się przeszlifować ich powierzchnię. Możesz użyć papieru ściernego i ręcznie pozbyć się nierówności. Ale jeśli lubisz gładkie powierzchnie – do wyrównywania użyj specjalnej nakładki na wiertarkę. Na koniec zastosuj impregnat – neutralną lakierobejcę. To wystarczy. Jeśli chcesz nadać meblom z palet dodatkowej jakości – pomaluj je na kolorowo. Najlepsze będą do tego farby akrylowe do drewna.

TEKST: MW
ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK

Zobacz także: Zrób to sam: lampiony ze słoików

Zobacz również