cebule kwiatowe jesienne

Jesień w ogrodzie: jakie kwiaty sadzić?

Porady

Cebulki sadzimy od połowy sierpnia do połowy listopada. Im dłuższa zwłoka, tym większe ryzyko, że nie zdążą się ukorzenić przed zimą i przemarzną.

kiedy sadzić krokusy
Z jesiennych cebulek krokusów na wiosnę wyrosną piękne kwiaty.

Jesień w ogrodzie: kalendarz ogrodnika

 •  Termin wkładania do ziemi hiacyntów, cebulic, irysów, krokusów, szafirków, tulipanów to od połowy września do połowy listopada. Narcyzy sadzimy już od 15 sierpnia, a przebiśniegi na początku września.
 • Cebulki zakopujemy na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości, nieco głębiej na glebach piaszczystych, płycej na gliniastych. Przebiśniegi, szafirki i krokusy zagłębiamy na ok. 5 cm, tulipany botaniczne na 10 cm, a tulipany ogrodowe, hiacynty i narcyzy na 13-15 cm (zależnie od rozmiarów).
 • Rośliny cebulowe najładniej wyglądają w grupach, sadźmy więc obok siebie po minimum 5 cebulek jednej odmiany czy gatunku.
 • Cebulki umieszczamy w dołkach, spiczastymi końcami do góry – gatunki wysokie (np. tulipany) co 30-40 cm, niskie (szafirki, cebulice, przebiśniegi) w odstępach 4-5 cm, a hiacynty, narcyzy i niskie tulipany botaniczne co 5-10 cm.
 • Większość cebulowych lubi słońce lub lekki półcień oraz próchniczną, przepuszczalną ziemię, wcześniej przekopaną i wymieszaną z ziemią liściową. Na ciężkich glebach są niskie i niekształtne, na piaszczystych wyrośnięte i wiotkie.
sadzenie tulipanów
Sadzenie tulipanów dobrze jest zaplanować na jesień.

Jesień w ogrodzie: Zrób to teraz 

 • Obficie podlewaj iglaki i inne rośliny zimozielone – łatwiej będzie im przeżyć zimę. 
 • Pod koniec miesiąca wykop cebule, kłącza i bulwy bylin niezimujących w gruncie (mieczyków, pacioreczników, dalii, krokosmii). 
 • W pierwszej połowie września przesadzaj krzewy iglaste – zdążą się ukorzenić przed zimą. To dobra pora na sadzenie roślin kupowanych w pojemnikach.
 • Przytnij żywopłoty liściaste, zrzucające liście na zimę. Jeśli zrobisz to później, krzewy mogą przemarznąć.
 • Zasil murawę nawozem jesiennym,aby wzmocnić ją przed zimą. Chcesz założyć trawnik? Zrób to teraz. Ciepła, wilgotna pogoda sprzyja kiełkowaniu.
 • Wysiej na pustych grządkach warzywa na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, sałatę roszponkę), posadź czosnek.
sadzarka do cebulek
Sadzarka do cebulek Esschert design, sklep.weranda.pl

Jesień w ogrodzie: To szkodzi 

Jesienią nie stosuj nawozów zawierających azot, pobudzających rośliny do wzrostu, opóźniających ich przejście w stan spoczynku. W efekcie rośliny mogą przemarznąć.

Jesień w ogrodzie: To pomaga 

Zasilaj rośliny nawozami jesiennymi, ze zwiększoną ilością fosforu i potasu. Pomogą im przetrwać zimę.

Tekst: ALDONA ZAKRZEWSKA, ARCHITEKTKA KRAJOBRAZU, DZIENNIKARKA, AUTORKA KSIĄŻEK O OGRODOWYM DESIGNIE, PROWADZI BLOG BLOGRODOWO.BLOGSPOT.COM
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także:
Jesienna pielęgnacja trawnika
Jak dbać o ogród, żeby nie truć jeży?

Zobacz również