wrzosowiska w polsce

Wrzosowisko jak z „Wichrowych Wzgórz”? Odwiedź Mostówkę pod Warszawą

Rośliny ogrodowe

Nie trzeba go szukać na pagórkach w Szkocji ani na poligonach koło Drawska Pomorskiego. Takie cuda mamy niedaleko Liwca.

Przez większą część roku Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie niewiele różnią się od tych nadmorskich, choć rzadko kto spodziewa się zobaczyć piaszczyste pagórki niemal pod Warszawą. Jest szarosrebrno, trawiasto, wkoło aż po horyzont mnóstwo kocanek, macierzanek, traw, porostów i innych sucholubnych, trzymających się blisko ziemi roślin.

Wrzosowiska w polsce – nie musisz daleko szukać

Nagrzane powietrze pachnie sosnową żywicą. Do wygrzewających się na słońcu roślin przylatują pszczoły, bąki, ważki. Cisza, aż w uszy kole. Od czasu do czasu w oddali słychać turkot pociągu, zatrzymującego się na stacji Mostówka pod Wyszkowem. 
 

Zdjęcie: Łukasz Zandecki
Zdjęcie: Łukasz Zandecki
Zdjęcie: Łukasz Zandecki
Zdjęcie: Łukasz Zandecki

Jednak pod koniec lata ta szara, spalona słońcem kraina zakwita milionami fioletowych kwiatów. W drugiej połowie sierpnia swój spektakl zaczynają wrzosy, a wtedy okolica przypomina falujący purpurowoliliowy ocean z bielejącymi gdzieniegdzie łachami wydm (dawniej była tu kopalnia piasku). Trwa to około dwóch-trzech tygodni. Pszczelarze zwożą wtedy na obrzeża wydm ule, więc w powietrzu uwijają się tysiące owadów, a młode pary przyjeżdżają specjalnie po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcia do albumów.

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie – jedno z największych wrzosowisk w Europie

Co ciekawe, wpisane na listę Natura 2000, jedno z największych w Europie wrzosowisk (ma ponad 300 hektarów) powstało stosunkowo niedawno, po wielkim pożarze lasu w 1993 roku. Jest najlepszym dowodem na to, jak przyroda radzi sobie z kataklizmami. Na wypalonym pustkowiu błyskawicznie rozsiały się sosny (dziś porośnięte srebrzystym chrobotkiem reniferowym) i brzozy.

wrzosy
Zachwycające wrzosowisko w Mostówce, zdjęcie: Łukasz Zandecki

W ślad za nimi poszły sucholubne krzewinki, które weszły na oczyszczone przez ogień wydmy: charakterystyczna dla strefy arktycznej i gór mącznica lekarska oraz jej kuzyni – wrzosy. Do tego kępy ostrych szczotlich. Rośnie tu wiele innych ściśle chronionych gatunków roślin, m.in. storczyki. W czasie wycieczki warto odwiedzić Fundację Aviangarda w Mostówce, która ratuje dzikie ptaki.

Do Google Maps wpisz hasło „Wrzosowisko Mostówka” lub „Wrzosowisko Lucynów”. Samochód najlepiej zostaw przy stacji PKP w Mostówce i idź spacerkiem wzdłuż torów w kierunku Wyszkowa.

Więcej zdjęć w galerii.

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Łukasz Zandecki, Shutterstock

Zoabcz także:
Ciekawe miejsca w Polsce. 10 widoków, które warto zobaczyć na własne oczy
Nad Biebrzą. O spotkaniach ze zwierzętami opowiada przewodniczka i fotografka Katarzyna Ramotowska

Zobacz również