wrzosowiska w polsce

Wrzosowisko jak z „Wichrowych Wzgórz”? Odwiedź Mostówkę pod Warszawą

Rośliny ogrodowe

Nie trzeba go szukać na pagórkach w Szkocji ani na poligonach koło Drawska Pomorskiego. Takie cuda mamy niedaleko Liwca i Warszawy. Zobacz przepiękne Wrzosowisko Lucynowsko-Mostowieckie. Właśnie kwitnie!

reklama

Polskie wrzosowiska – niespodzianka pod Warszawą

Ze wspaniałych wrzosowisk słynie Szkocja, ale i Polska ma się w tym zakresie czym pochwalić. Znane są wrzosowiska w okolicach Drawska Pomorskiego, ale jednym z miejsc, gdzie spotkacie rozległe połacie wrzosów są także podwarszawskie Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie. Przez większą część roku niewiele różnią się od tych nadmorskich, choć rzadko kto spodziewa się zobaczyć piaszczyste pagórki niemal pod Warszawą. Jest szarosrebrno, trawiasto, wkoło aż po horyzont mnóstwo kocanek, macierzanek, traw, porostów i innych sucholubnych, trzymających się blisko ziemi roślin.

wrzosowisko Mostówka rozległy teren
Wrzosowisko pod Mostówką jest jednym z największych w Europie – ma ponad 300 hektarów.

Wrzosowiska w Polsce – nie musisz daleko szukać

Nagrzane powietrze pachnie sosnową żywicą. Do wygrzewających się na słońcu roślin przylatują pszczoły, bąki, ważki. Cisza, aż w uszy kole. Od czasu do czasu w oddali słychać turkot pociągu, zatrzymującego się na stacji Mostówka pod Wyszkowem. Jednak pod koniec lata ta szara, spalona słońcem kraina zakwita milionami fioletowych kwiatów. W drugiej połowie sierpnia swój spektakl zaczynają wrzosy, a wtedy okolica przypomina falujący purpurowoliliowy ocean z bielejącymi gdzieniegdzie łachami wydm (dawniej była tu kopalnia piasku). Trwa to około dwóch-trzech tygodni. Pszczelarze zwożą wtedy na obrzeża wydm ule, więc w powietrzu uwijają się tysiące owadów, a młode pary przyjeżdżają specjalnie po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcia do albumów.

wrzosowisko Mostówka mgły
Zachwycające wrzosowisko w Mostówce pięknie wygląda przed wschodem słońca.
wrzosowisko Mostówka pszczoła
Na podwarszawskie wrzosowisko pszczelarze specjalnie zwożą ule.

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie – jedno z największych wrzosowisk w Europie

Co ciekawe, wpisane na listę Natura 2000, jedno z największych w Europie wrzosowisk (ma ponad 300 hektarów) powstało stosunkowo niedawno, po wielkim pożarze lasu w 1993 roku. Jest najlepszym dowodem na to, jak przyroda radzi sobie z kataklizmami. Na wypalonym pustkowiu błyskawicznie rozsiały się sosny (dziś porośnięte srebrzystym chrobotkiem reniferowym) i brzozy.

W ślad za nimi poszły sucholubne krzewinki, które weszły na oczyszczone przez ogień wydmy: charakterystyczna dla strefy arktycznej i gór mącznica lekarska oraz jej kuzyni – wrzosy. Do tego kępy ostrych szczotlich. Rośnie tu wiele innych ściśle chronionych gatunków roślin, m.in. storczyki. W czasie wycieczki warto odwiedzić Fundację Aviangarda w Mostówce, która ratuje dzikie ptaki.

Do Google Maps wpisz hasło „Wrzosowisko Mostówka” lub „Wrzosowisko Lucynów”. Samochód najlepiej zostaw przy stacji PKP w Mostówce i idź spacerkiem wzdłuż torów w kierunku Wyszkowa.

Więcej zdjęć polskiego wrzosowiska obejrzysz w galerii 

Tekst: Joanna Halena  Zdjęcia: Łukasz Zandecki, Shutterstock

Zoabcz także:
Ciekawe miejsca w Polsce. 10 widoków, które warto zobaczyć na własne oczy
Nad Biebrzą. O spotkaniach ze zwierzętami opowiada przewodniczka i fotografka Katarzyna Ramotowska

Zobacz również