weranda.pl werandaweekend.pl
wrzosy

Wrzosowisko jak z „Wichrowych Wzgórz”? Odwiedź Mostówkę pod Warszawą

Rośliny ogrodowe

Nie trzeba go szukać na pagórkach w Szkocji ani na poligonach koło Drawska Pomorskiego. Takie cuda mamy niedaleko Liwca.


Przez większą część roku Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie niewiele różnią się od tych nadmorskich, choć rzadko kto spodziewa się zobaczyć piaszczyste pagórki niemal pod Warszawą. Jest szarosrebrno, trawiasto, wkoło aż po horyzont mnóstwo kocanek, macierzanek, traw, porostów i innych sucholubnych, trzymających się blisko ziemi roślin.

Sesje ślubne z fioletem w tle

Nagrzane powietrze pachnie sosnową żywicą. Do wygrzewających się na słońcu roślin przylatują pszczoły, bąki, ważki. Cisza, aż w uszy kole. Od czasu do czasu w oddali słychać turkot pociągu, zatrzymującego się na stacji Mostówka pod Wyszkowem. 

 

Fot. Łukasz Zandecki
Fot. Łukasz Zandecki
Fot. Łukasz Zandecki
Fot. Łukasz ZandeckiJednak pod koniec lata ta szara, spalona słońcem kraina zakwita milionami fioletowych kwiatów. W drugiej połowie sierpnia swój spektakl zaczynają wrzosy, a wtedy okolica przypomina falujący purpurowoliliowy ocean z bielejącymi gdzieniegdzie łachami wydm (dawniej była tu kopalnia piasku). Trwa to około dwóch-trzech tygodni. Pszczelarze zwożą wtedy na obrzeża wydm ule, więc w powietrzu uwijają się tysiące owadów, a młode pary przyjeżdżają specjalnie po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcia do albumów.

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie – jedno z największych wrzosowisk w Europie

Co ciekawe, wpisane na listę Natura 2000, jedno z największych w Europie wrzosowisk (ma ponad 300 hektarów) powstało stosunkowo niedawno, po wielkim pożarze lasu w 1993 roku. Jest najlepszym dowodem na to, jak przyroda radzi sobie z kataklizmami. Na wypalonym pustkowiu błyskawicznie rozsiały się sosny (dziś porośnięte srebrzystym chrobotkiem reniferowym) i brzozy.

wrzosy
Fot. Łukasz Zandecki

W ślad za nimi poszły sucholubne krzewinki, które weszły na oczyszczone przez ogień wydmy: charakterystyczna dla strefy arktycznej i gór mącznica lekarska oraz jej kuzyni – wrzosy. Do tego kępy ostrych szczotlich. Rośnie tu wiele innych ściśle chronionych gatunków roślin, m.in. storczyki. W czasie wycieczki warto odwiedzić Fundację Aviangarda w Mostówce, która ratuje dzikie ptaki.

Do Google Maps wpisz hasło „Wrzosowisko Mostówka” lub „Wrzosowisko Lucynów”. Samochód najlepiej zostaw przy stacji PKP w Mostówce i idź spacerkiem wzdłuż torów w kierunku Wyszkowa.

 

Więcej zdjęć w galerii.
 

Tekst: Joanna Halena

Zdjęcia: Łukasz Zandecki, Shutterstock

Zobacz również