Wrzosowisko jak z „Wichrowych Wzgórz”? Odwiedź Mostówkę pod Warszawą
Rośliny ogrodoweNie trzeba go szukać na pagórkach w Szkocji ani na poligonach koło Drawska Pomorskiego. Takie cuda mamy niedaleko Liwca i Warszawy. Zobacz przepiękne Wrzosowisko Lucynowsko-Mostowieckie. Właśnie kwitnie!
Polskie wrzosowiska – niespodzianka pod Warszawą
Ze wspaniałych wrzosowisk słynie Szkocja, ale i Polska ma się w tym zakresie czym pochwalić. Znane są wrzosowiska w okolicach Drawska Pomorskiego, ale jednym z miejsc, gdzie spotkacie rozległe połacie wrzosów są także podwarszawskie Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie. Przez większą część roku niewiele różnią się od tych nadmorskich, choć rzadko kto spodziewa się zobaczyć piaszczyste pagórki niemal pod Warszawą. Jest szarosrebrno, trawiasto, wkoło aż po horyzont mnóstwo kocanek, macierzanek, traw, porostów i innych sucholubnych, trzymających się blisko ziemi roślin.
Wrzosowiska w Polsce – nie musisz daleko szukać
Nagrzane powietrze pachnie sosnową żywicą. Do wygrzewających się na słońcu roślin przylatują pszczoły, bąki, ważki. Cisza, aż w uszy kole. Od czasu do czasu w oddali słychać turkot pociągu, zatrzymującego się na stacji Mostówka pod Wyszkowem. Jednak pod koniec lata ta szara, spalona słońcem kraina zakwita milionami fioletowych kwiatów. W drugiej połowie sierpnia swój spektakl zaczynają wrzosy, a wtedy okolica przypomina falujący purpurowoliliowy ocean z bielejącymi gdzieniegdzie łachami wydm (dawniej była tu kopalnia piasku). Trwa to około dwóch-trzech tygodni. Pszczelarze zwożą wtedy na obrzeża wydm ule, więc w powietrzu uwijają się tysiące owadów, a młode pary przyjeżdżają specjalnie po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcia do albumów.
Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie – jedno z największych wrzosowisk w Europie
Co ciekawe, wpisane na listę Natura 2000, jedno z największych w Europie wrzosowisk (ma ponad 300 hektarów) powstało stosunkowo niedawno, po wielkim pożarze lasu w 1993 roku. Jest najlepszym dowodem na to, jak przyroda radzi sobie z kataklizmami. Na wypalonym pustkowiu błyskawicznie rozsiały się sosny (dziś porośnięte srebrzystym chrobotkiem reniferowym) i brzozy.
W ślad za nimi poszły sucholubne krzewinki, które weszły na oczyszczone przez ogień wydmy: charakterystyczna dla strefy arktycznej i gór mącznica lekarska oraz jej kuzyni – wrzosy. Do tego kępy ostrych szczotlich. Rośnie tu wiele innych ściśle chronionych gatunków roślin, m.in. storczyki. W czasie wycieczki warto odwiedzić Fundację Aviangarda w Mostówce, która ratuje dzikie ptaki.
Do Google Maps wpisz hasło „Wrzosowisko Mostówka” lub „Wrzosowisko Lucynów”. Samochód najlepiej zostaw przy stacji PKP w Mostówce i idź spacerkiem wzdłuż torów w kierunku Wyszkowa.
Więcej zdjęć polskiego wrzosowiska obejrzysz w galerii
Tekst: Joanna Halena Zdjęcia: Łukasz Zandecki, Shutterstock
Zoabcz także:
Ciekawe miejsca w Polsce. 10 widoków, które warto zobaczyć na własne oczy
Nad Biebrzą. O spotkaniach ze zwierzętami opowiada przewodniczka i fotografka Katarzyna Ramotowska