Kwiaty dzwonki do ogrodu: czarują zapachem, uwodzą kolorem

Kwiaty dzwonki do ogrodu: czarują zapachem, uwodzą kolorem

Rośliny ogrodowe

Dla ochrony ginących owadów zapylających zrobiliśmy już wiele: nie pryskamy pestycydami, ustawiamy poidełka, budujemy azyle-kryjówki, w których znajdują schronienie i miejsce do rozmnażania. Teraz czas na rośliny – sadźmy takie o kwiaty dzwonki, żeby mogły odpocząć, najeść się i schronić w czasie nieoczekiwanego deszczu. To połączenie przyjemnego z pożytecznym w najlepszym wydaniu.

reklama
konwalie
Konwalie

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
KONWALIA MAJOWA

Jedne z najmniejszych, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych dzwonków. Filigranowe, kremowobiałe czarki z fikuśnie wywiniętymi brzegami kryją się pomiędzy szerokimi liśćmi, ale niepowtarzalny zapach zdradza ich obecność już z daleka.

Utworzą zwarty kobierzec w miejscach, gdzie trawa nie chce rosnąć, szczególnie pod gęstymi drzewami. Na takich stanowiskach przeważnie brakuje wilgoci, ale konwalia sobie z tym radzi.

Pamiętajmy, że cała roślina jest silnie trująca, więc pilnujcie, żeby nie ubrudzić sobie palców jej sokiem, gdy zrywacie kwiatki do bukietu.

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
DZWONKI IRLANDZKIE

Są niezwykłe, bo zielone. Ich płatki otoczone są trwałymi, okazałymi kryzami kielichów, które nie opadają po przekwitnięciu. Mnożą się więc w nieskończoność, zatrzyma je dopiero pierwszy przymrozek.

Dobrze sprawdzają się na wielokolorowych rabatach kwiatowych, którym często brakuje limonkowej zieleni.

Te jednoroczne rośliny rozmnaża się z nasion wysiewanych w marcu do doniczek lub w kwietniu wprost do gruntu.

Zobacz też: Jak podlewać rośliny i nawadniać ogród w lecie - poznaj praktyczne wskazówki! 

naparstnica purpurowa
Naparstnica purpurowa

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
DZWONEK BRZOSKWINIOLISTNY

Kwitną w czerwcu na biało lub lawendowo, ale poza okresem kwitnienia trudno zwrócić na nie uwagę: są zaledwie kępką ciemnozielonych liści.

Dobrze rosną nawet na stosunkowo nisko koszonych trawnikach.

Kwiaty są poziomo umiejscowione na łodydze, jednak wśród jego kuzynów znajdziemy zarówno gatunki z kwiatami kierowanymi ku słońcu, jak i tradycyjnie zwieszonymi ku ziemi. Łatwo daje samosiejki.

Zobacz też: Pelargonie w ogrodzie – odmiany, uprawa, jak je pielęgnować?

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
NAPARSTNICA PURPUROWA

Dzwonkowate, a właściwie naparstkowate kwiaty zapylane są przez trzmiele, które przywabiają do ogrodu. Dlatego warto posadzić je koło warzywnika.

Ci pożyteczni zapylacze odwiedzą przy okazji również kwitnące warzywa, przyczyniając się do większych plonów.

Naparstnice lubią wilgoć, radzą sobie i z ostrym słońcem, i większym cieniem. Wspaniale wyglądają razem z paprociami.

Zobacz też:  Naparstnica purpurowa w ogrodzie – jak wygląda, kiedy kwitnie i jak ją uprawiać?

Zaślaz mieszańcowy
Zaślaz mieszańcowy

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
POWOJNIK CAŁOLISTNY

Ten ciekawy powojnik, w odróżnieniu od wielu pokrewnych mu gatunków, nie potrafi się piąć. Tworzy za to luźne kępy ozdobione ciemnofioletowymi, dzwonkowatymi kwiatami na długich łodyżkach.

Kwitnie na jednorocznych pędach, dlatego wczesną wiosną należy wyciąć przy samej ziemi wszystkie suche łodygi z poprzedniego roku. Posadzony bez możliwości oparcia się o sąsiadujące rośliny, po pierwszej ulewie rozłoży się na ziemi, ale kwiaty wciąż będą próbowały odzyskać pion. Dobrze wygląda z azaliami, które ukwieci latem i doda im koloru w czasie, kiedy ich jedyną ozdobą są już tylko liście.

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
ZAŚLAZ MIESZAŃCOWY

Częściej bywa nazywany klonikiem pokojowym (chociaż z prawdziwymi klonami, poza podobieństwem liści, nie ma nic wspólnego) lub abutilonem. Przez cały rok uprawia się go w donicy, ale latem może być ozdobą balkonu i tarasu. Ma aksamitne w dotyku liście i białe, żółte, pomarańczowe, różowe lub wiśniowe kwiaty. Bezpośrednie słońce potrafi go silnie poparzyć, dlatego najlepiej czuje się w jasnym lub przefiltrowanym cieniu.

Regularne nawożenie pobudza jego obfite kwitnienie, które może trwać od kwietnia do listopada. Ma wiele różnokolorowych odmian, w tym także o pstrych liściach. Na płatkach dzwonkowatych kwiatów często biegną kontrastowo zabarwione żyłki.

Zobacz też: Motyle to prawdziwy cud natury! Gdzie je spotkać, jak przywabić do ogrodu i czym się żywią motyle?

Wilec purpurowy
Wilec purpurowy

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
WILEC PURPUROWY

Niezastąpione pnącze do szybkiego okrycia kratek, pergoli, płotów i wszystkiego, co kłuje w oczy lub do ograniczenia widoku z ulicy lub od… sąsiada.

Kwiaty wilców rozwijają się w środku nocy i przekwitają jeszcze przed południem. Na szczęście każdej nocy rozwijają się całe setki kolejnych pąków, które ze spiralnie skręconych igiełek otwierają się w okazałe dzwony.

Po południu, gdy wszystkie kwiaty przekwitają, ozdobą rośliny są idealnie sercowate liście. Wilce wysiewa się w wprost do gruntu w kwietniu. Anglicy mówią na niego „morning glory”, czyli „chwała poranka”, co doskonale opisuje jego urok.

Lubi towarzystwo innych roślin, ale jest to nieodwzajemnione uczucie. Plątanina wilcowych pędów potrafi je błyskawicznie udusić.

Zobacz też: Zobacz najpiękniejsze fioletowe kwiaty i rośliny w odcieniach purpury do Twojego ogrodu. 

Kobea pnąca
Kobea pnąca

Kwiaty dzwonki do ogrodu:
KOBEA PNĄCA

Pierwsze dzwony kobei otwierają się dopiero bardzo późnym latem. Dla przyspieszenia kwitnienia należy ją wysiać na początku lutego, po jedynym nasieniu do jednej doniczki. Rozsadę można wysadzić do gruntu na początku maja.

Liczne wąsy czepne zakończone przyssawkami umożliwiają kobei wspinaczkę po niemal każdej powierzchni i każdej podporze. Kwitnie umiarkowanie obficie, ale prowadzona po łuku nad bramą do ogrodu, stworzy niezapomniany widok. Można ją spotkać w dwóch wersjach: o brudnobiałych lub purpurowo fioletowych kwiatach. Jest rośliną wieloletnią, jednak najczęściej traktuje się ją jako jednoroczną.

Inne rośliny o kwiatach w kształcie dzwonków:

  • Białe – jukka karolińska, funkia ogrodowa, dzwonek karpacki
  • Żółte – szachownica cesarska, powojnik tangucki, naparstnica zwyczajna
  • Pomarańczowe – bieluń drzewiasty, tunbergia oskrzydlona, trytoma groniasta
  • Czerwone – milin amerykański, dipladenia, penstemon
  • Różowe – dzwonek kropkowany, kalina bodnantska, krzewuszka cudowna
  • Fioletowe – dzwonek rozpierzchły, żywokost lekarski, rozwar wielkokwiatowy
  • Niebieskie – goryczka krótkołodygowa, hiacyntowiec hiszpański, wilec ‘Heavenly Blue’

Tekst: Łukasz Skop 
Autor bloga Bez-ogródek fascynuje go życie ogrodowe od podszewki – jak rośliny rosną,
zmieniają się i rozmawiają ze sobą.

Zdjęcia: Gap Photos, Shutterstock

Zobacz również