Jak szybko i łatwo zmienić obicie fotela?

Jak szybko i łatwo zmienić obicie fotela?

Zrób to sam

Fotele z duszą znów są na topie!  Nie pozbywaj się ich! Czasem wystarczy niewielki lifting, żeby przywrócić im nieco przyszarzałą urodę. Moda na vintage, która od kilku lat zawładnęła polskimi domami, zwłaszcza młodszego pokolenia, sprzyja w tych działaniach.

Dawne fotele z PRL-u, kiedyś znienawidzone, dziś znowu dumnie wkraczają na salony. Zmień wysłużoną tkaninę na współczesną w nowoczesne desenie, zestaw ze stolikiem z lat 60. i designerską lampą. Zobaczysz, że cała aranżacja nabierze nowych rumieńców. 

 

reklama

Jak samemu obić fotel? Wstępne oględziny

Otóż okazuje się, że diabeł wcale nie jest taki straszny jak go malują, a cała operacja pt. "jak zmienić obicie fotela" wcale nie jest skomplikowana. Jak się do tego zabrać? Zacznij od obejrzenia fotela. Zobacz czy jest „zdrowy”. Jeśli okaże się, że został zbyt nadgryziony przez ząb czasu czyli przez korniki, szkoda twojego czasu. Mebel zainfekowany przez te małe szkodniki może „zarażać” inne sprzęty. Korniki z łatwością przenoszą się na książki, obrazy na płótnie, drążą nawet w płytach kartonowo-gipsowych. Ich wytępienie często wymaga umiejętności specjalistycznej firmy. Jeśli jednak drewno jest zdrowe, przyjrzyj się czy w dobrej formie również jest tapicerka.

 

Nowy fotel, stare wnętrze

Wymienić tkaninę to nie problem, ale żeby stary fotel spełniał swoją funkcję czyli był wygodny do siedzenia, również to co pod tkaniną musi być w dobrym stanie. W starych fotelach często do wypełnienia używano gąbki, ale też trocin czy pociętych kawałków materiałów, no i oczywiście sprężyn – to one sprawiały, że dawne fotele zachowywały odpowiednią twardość i sprężystość. Jeśli wnętrze siedziska jest jeszcze w dobrym stanie i nie musisz uzupełniać go nową pianką, połowę problemu masz z głowy.  

Jak w prosty sposób zrobić tapicerkę fotela?

Zacznij od zdjęcia starej tkaniny. Postaraj się to zrobić ostrożnie. Jeśli uda Ci się delikatnie wyjąć gwoździki i zszywki i zdjąć stary materiał, może posłużyć Ci on jako forma do nowego obicia. Rozpruj go na szwach i odrysuj poszczególne elementy na nowej tkaninie. Pamiętaj, żeby zawsze robić to na lewej stronie. Jeśli jednak nie udało Ci się zachować w całości starej tkaniny, przyłóż nową do miękkich części – siedziska lub oparcia w zależności od konstrukcji fotela – i postaraj się odwzorować kształt upinając go szpilkami. Wykrój materiał pozostawiając kilka centymetrów na zakładki.

Jak zmienić obicie fotela: narzędzia

Teraz będzie Ci potrzebny zszywacz tapicerski lub taker czyli urządzenie służące do naciągania płótna na blejtram (do kupienia w sklepach dla plastyków). Przyda się też pomoc drugiej osoby. Rozepnij materiał na siedzisku lub oparciu naciągając mocno i podwijając brzegi przymocuj zszywaczem do konstrukcji fotela. Gotowe! Właśnie udało Ci się zmienić obicie fotela!

Jak zrobić ozdobną lamówkę?

Możesz ją uszyć z wąskiego paska tkaniny (szer. ok. 4 cm), tej samej, którą obszywasz fotel lub innej. Zmierz obwód miejsca, do którego będzie przyszyta, z lekkim zapasem – to będzie jej długość. W środek wyciętego paska wszyj sznurek bawełniany (na maszynie zrobisz to łatwo używając stopki do wszywania zamków). Doszyj lamówkę do tkaniny siedziska lub oparcia. Będzie estetycznym wykończeniem dodającym elegancji. 

Tkaniny z włoskiem – o czym warto wiedzieć?

Welur, plusz, aksamit – te materiały mają delikatne włoski. Dzięki temu ładnie się błyszczą, są przyjemne i miękkie w dotyku. Po wykrojeniu z tkaniny poszczególnych części na obicie fotela zwróć uwagę, żeby układały się w tę sama stronę. Profesjonalni tapicerzy uważają, że najlepiej wyglądają ułożone na lewo pod skos.

 

Tekst: JK

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: 

Konserwacja mebli drewnianych domowymi sposobami

Zobacz również