z czego zrobić choinkę

Czym zastąpić choinkę? Pomysły na dekoracje bożonarodzeniowe

Zrób to sam

A może powiedziecie w tym roku stanowcze nie tradycyjnej choince i wybierzecie oryginalną, świąteczną dekorację? Albo jeszcze lepiej – sami zrobicie swoją choinkę. Zobaczcie naszą galerię i zainspirujcie się!

reklama
co zamiast choinki w domu
Wieniec bożonarodzeniowy i gałązki zamiast choinki, zdjęcie z kolekcji westwingnow.com

Skąd pochodzi zwyczaj ubierania choinki?

Zwyczaj ozdabiania choinki przywędrował do nas razem z niemieckimi protestantami i przez długi czas nie wychylał nosa poza największe miasta. Nie to, co stare, słowiańskie ozdoby świąteczne, które towarzyszyły nam, jeszcze… zanim zaczęliśmy obchodzić Boże Narodzenie. Symbole płodności i urodzaju, wywodzące się z obchodzonego w przesilenie zimowe święta godowego, zostały „zaadoptowane” przez chrześcijaństwo i z czasem stały się jego częścią.

Zanim Polska zapisała się do fanklubu choinki, święta upływały pod znakiem słomy. Do izby wnoszono snopy zbóż (stawiano je we wszystkich pomieszczeniach i był to zwyczaj powszechny: od chłopskiej chałupy po magnacką rezydencję), słomę rozsypywano na podłodze i wigilijnym stole. Wyplatano z niej ozdoby – najczęściej gwiazdy i krzyże. Drzwi, ściany i święte obrazy przyozdabiano gałęziami drzew zimozielonych.

co zamiast choinki na swieta
Choinka DIY z włóczki to ciekawa dekoracja ścienna.

Jednak najważniejszym poprzednikiem choinki był podłaźnik, zwany też jutką lub bożym drzewkiem. Przybierał różne formy: mógł być czubkiem lub gałęzią drzewka iglastego, konstrukcją z drucianych obręczy owiniętych gałązkami albo tarczą wyplataną ze słomy. Wieszano go pod sufitem izby i ozdabiano solidną porcją symbolicznych dyndadełek. Jabłka, orzechy, ciastka, wstążki, wycinanki i wyplatanki czy nieznane poza Polską „gwiazdy” i „światy” posklejane z opłatków… Każdy drobiazg zaklinał urodzaj i zdrowie dla gospodarstwa na cały nadchodzący rok.

Podczas kiedy choinkę po Bożym Narodzeniu bezceremonialnie wysadza się na śmietnik, podłaźnik dopiero po Trzech Królach zaczynał pełnić ważną rolę. Zakopywany w polnej bruździe, gwarantował obfite zbiory, a dodany (w formie proszku) do paszy, chronił bydło przed chorobami.

Choinka nowoczesna – co zamiast drzewka?

Jeśli chcecie zrezygnować z kupowania drzewka, możecie zastąpić je gotową lub własnoręcznie wykonaną dekoracją. 

co zamiast tradycyjnej choinki
Co zamiast tradycyjnej choinki? Ekologiczna choinka z drewna i szyszek.

Świetnie nadadzą się do tego wieńce żywych gałązek, deseczki, gałęzie (możecie pomalować je na biało, a będą doskonale wyglądały we wnętrzach w stylu skandynawskim), lampki choinkowe, którym nadacie dowolny kształt np. choinki lub gwiazdy, mniejsze i większe ramy, w których zawisą bombki, a nawet drabina, na której powiesicie świąteczne ozdoby.

Choinka DIY – jak ją zrobić?

Najprostszym sposobem jest wycięcie drzewka z kolorowego kartonu. Następnie przyklejcie je do ściany i udekorujcie kulami z papieru. Możecie ułóżyć choinkę z patyków, deseczek czy bombek. Jako świąteczne drzewko sprawdzi się też ramka lub stojak na kartki, do którego przymocujecie świecidełka i drobne prezenty.

W oknie przymocujcie gałązkę, na której zawiesicie ozdoby choinkowe albo papierową gwiazdę. Nad stołem, na lampie lub ramie z drewna, niech zawisną piękne bombki. Przyda się nawet poroże – wykorzystacie je jako hak na dekoracje. Girlandy ułóżcie na stole, a światełka na kablu zamknijcie w słoju lub pod kloszem.
Więcej inspiracji znajdziesz w galerii.
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Westwingnow, Shutterstock, AlmiDecor, Czerwona Maszyna, Fabryka From, Le Pukka, Manufaktura w Bolesławcu.
Zobacz także:
Ozdoby choinkowe z bibuły i z papieru

Zobacz również