Jogging z psem - jak zacząć?

Jeśli twój pies lubi biegać, a nie tylko wychodzić na spacer, zabierz go na trening. Czworonożny pupil wzmocni twoją motywację i będzie ci łatwiej ćwiczyć.

Doskonale wiedzą o tym ci, dla których canicross (bieganie z psem) to ulubiony sposób na poprawę kondycji. Ale uwaga, nie każdy pies dobrze jogging zniesie. W pieskim świecie nie obowiązuje zasada: biegać każdy może. Twój psi towarzysz powinien ważyć przynajmniej 12 kg i być w niezłej kondycji. Większe i cięższe psy będą sobie gorzej radzić na długich dystansach.

Biegacz potrzebuje uprzęży na biodra, a pies specjalnych szelek, łączyć je powinna elastyczna, amortyzująca linka o długości przynajmniej 2,5 m. Idealna sytuacja to taka, kiedy pies biegnie przodem i trochę pomaga właścicielowi. Na pewno będziecie potrzebować kilku tygodni na treningi i zgranie się w biegu, ale potem już sama przyjemność.

Gdzie biegać? Najzdrowiej na naturalnych nieutwardzonych ścieżkach. Jeśli wybierzesz las, pamiętaj, że według przepisów nie wolno puszczać tam psa luzem, to wykroczenie, za które grozi grzywna. A po biegu koniecznie sprawdź, czy ty i twój przyjaciel nie macie kleszczy.

Fot. GettyImages