jaki szampon dla psa

Długa, krótka, szorstka – jak dbać o sierść psa?

Zwierzęta domowe

Według danych Międzynarodowej Federacji Kynologicznej obecnie na świecie istnieje blisko 300 ras psów. Obserwując różnice w usposobieniu, a także wizualne –  w wielkości, umaszczeniu, długości i rodzaju sierści, można odnieść wrażenie, że niekiedy mamy do czynienia z przedstawicielami różnych gatunków! 

reklama

Pielęgnacja sierści jest jednym z podstawowych zabiegów higienicznych wykonywanych przez opiekunów czworonogów, zwłaszcza tych, które mieszkają w domach, użytkując wspólnie z nami kanapy i fotele. Okrywa włosowa i skóra stanowią nie tylko „ozdobę” psa, ale także warstwę ochroną dla jego narządów wewnętrznych. Osłonięta gęstą sierścią skóra, jest znacznie delikatniejsza niż ludzka, dlatego wymaga szczególnego traktowania.

Najlepiej sprawdza się holistyczne podejście w tym temacie – stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety poprzez podawanie psu pełnowartościowej karmy, zdrowych przekąsek, ale również poprzez dobór odpowiednich wysokogatunkowych preparatów pielęgnacyjnych dedykowanych konkretnemu typowi sierści.

Jak dbać o sierść psa: rozpoznaj rodzaj sierści

Znane nam rasy psów można podzielić na trzy grupy: psy bezwłose, o pojedynczej warstwie sierści oraz o podwójnej okrywie włosowej. Pierwsza z grup charakteryzuje się bardzo rzadką sierścią lub jej całkowitym brakiem. Sierść dwuwarstwowa wyróżnia się obecnością podszerstka, czyli gęstej i delikatnej warstwy włosów znajdujących się przy skórze, oraz dłuższych i twardszych włosów okrywowych. Trzecia grupa posiada jedynie sierść okrywową, u tych psów proces linienia jest prawie całkowicie niezauważalny. 

Dlaczego warto wiedzieć jaki typ sierści ma nasz pies? Ponieważ każdy z typów wymaga innych zabiegów i specjalnie dobranych kosmetyków. Dla przykładu, w przypadku czworonoga z długą sierścią może być konieczne strzyżenie, częste szczotkowanie zapobiegające splątaniu i kosmetyki odpowiednio obciążające włos, które wydobywają oraz podkreślają efekt jedwabistości. Sierść puszysta ma tendencję do „zbijania się”, zatem opiekun takiego czworonoga będzie poszukiwał preparatów, które podkreślą efekt volume up i pomogą odbić włosy od nasady. Natomiast typy obdarzone gęstym podszerstkiem wymagają okresowego trymowania, aby pozbyć się niepotrzebnie zalegających martwych włosów, a do pielęgnacji – preparatów zapewniających odpowiedni efekt usztywnienia – mówi Katarzyna Gębala, brand manager marki Champ-Richer, producenta szamponów dla psów.

Jaki szampon dla psa wybrać?

Wybór kosmetyków, dedykowanych konkretnej okrywie włosowej, pozwoli uwydatnić jej piękno. Szczególnie ważna jest decyzja dotycząca szamponu, podstawowego produktu pielęgnacyjnego. Szeroka oferta dostępnych na rynku preparatów pozwala odpowiednio dobrać kosmetyk nie tylko pod kątem typu sierści, ale też umaszczenia, czy nawet konkretnej rasy. 

  • Psy obdarzone długimi i miękkimi włosami, czyli: cavaliery, spaniele, setery, charty afgańskie czy maltańczyki, wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – kąpania i szczotkowania. Do tej grupy należą też psy ras: Yorkshire Terrier czy Shih Tzu, dla których powstają specjalne receptury kosmetyczne. Zadbana szata włosowa przesądza o pięknie i elegancji tych psów. W kosmetykach dla nich szukajmy dodatków: olejku jojoba, protein jedwabiu czy mleczka bawełnianego. Długi i miękki włos powinien być przede wszystkim wygładzony, błyszczący i łatwy w rozczesywaniu.
  • Psy o puszystej sierści stanowią wyjątkowe wyzwanie pielęgnacyjne dla opiekuna, powinny być regularnie kąpane i szczotkowane. Brak dbałości o stan włosów doprowadzi do ich kołtunienia, złej kondycji, a w konsekwencji do nieestetycznego wyglądu naszego pupila. Popularne rasy z puszystą sierścią to owczarki szkockie, pudle, chow-chow czy szpice.
  • Wypielęgnowana szata włosowa psów o krótkim i gładkim włosie powinna charakteryzować się odpowiednią strukturą i naturalnym połyskiem. Troska o taką sierść jest stosunkowo łatwa i nie sprawia kłopotów. Raz na jakiś czas powinno się przeczesać sierść gumową szczotką, w celu zebrania martwego włosa. Pieski o gładkiej i krótkiej okrywie włosowej, czyli między innymi buldogi francuskie, boksery, rottweilery, jamniki krótkowłose pięknie prezentują się po użyciu kosmetyków z dodatkiem olejku jojoba
  • Szorstka sierść terrierów czy sznaucerów wymaga pielęgnacji zapewniającej połysk oraz optymalną szorstkość. 

Jakich informacji szukać na etykietach szamponów? W szamponach szukajmy informacji o renatłuszczaniu i ochronie bariery skórnej. To istotne, ponieważ każde mycie jest pewną ingerencją w tę barierę. 

Źródło: materiały prasowe
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Dieta małego czworonoga
Zobacz także: Ugryzienie kleszcza – zabezpiecz siebie i psa

Zobacz również