czy koty tęsknią

Czy twój kot za tobą tęskni?

Zwierzęta domowe

Jak mruczki znoszą samotność? Odpowiedź brzmi: źle. Jednym z najbardziej krzywdzących mitów dotyczących kotów jest ten, że zwierzęta przywiązują się do miejsca, a nie do opiekunów. 

reklama

Tymczasem, podobnie jak psy, koty odczuwają frustrację związaną z nieobecnością domowników. Jak zmniejszyć im stres, jeśli z różnych przyczyn nie mogą jechać z nami na wakacje? 

Własne kąty są bezpieczniejsze od obcych. Koty są wybitnie terytorialnymi zwierzętami, dlatego jeśli muszą już zostać w domu, to najlepiej w swoim. Oto kilka zasad, które ułatwią kotu ten samotny czas w domu:

Znajomy „intruz” lepszy od obcego

Dla kota każda osoba, która nie mieszka na stałe z nim w domu, to intruz, aczkolwiek spędzenie wakacji z częstym i lubianym (a przynajmniej tolerowanym) przez zwierzę gościem jest znacznie lepsze od zaskoczenia przez kogoś nieznajomego. 

Kot w kryjówce czuje się bezpiecznie

Osobie, która ma doglądać kota, opowiedz o jego ulubionych kryjówkach i uprzedź, że zwierzę może stamtąd nie wychodzić, nawet jeśli opiekun nie jest mu obcy. Może reagować na znajomą osobę inaczej niż zwykle, jeżeli będzie zestresowany wyjazdem domowników.

Kot – obrońca domu

Kot, ze względu na podwójny status w naturze – drapieżcy i ofiary – może bardzo gwałtownie reagować na zagrożenie, a więc utratę rytuałów kojarzonych z domownikami oraz pojawieniem się intruza: sycząc i głośno miaucząc przy każdej próbie kontaktu ze strony obcego. W takich sytuacjach absolutnie nie należy się zbliżać ani „uspokajać” kota, ale bardzo powoli się wycofać i w ciągu całego pobytu starać się być niewidzialnym.

Święte kocie rytuały 

Rytuały to podstawa poczucia bezpieczeństwa. Najlepiej, żeby nic poza nieobecnością domowników się nie zmieniło – te same pory karmienia, czyszczenia kuwety (w ten sam sposób), zabawy (jeśli kot ma na nią ochotę). Gdy identyczne pory posiłków są niemożliwe, warto zainwestować w automatyczne karmniki z czasomierzami.

Smaczne niespodzianki i zabawki dla kota

Ewentualnie można zaproponować kotu miłe niespodzianki, np. ukrywanie smakołyków lub małych porcji jedzenia w domu, aby mógł je „upolować”. Nowe kartonowe pudełko (najlepiej z dodatkowymi otworami) może być alternatywną kryjówką lub atrakcją dla tęskniącego zwierzaka.

Kocie feromony 

Przed wyjazdem warto ubrać kota w relaksującą obróżkę, zawierającą feromony lub uspokajające substancje zapachowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kocie feromony twarzowe w formie dyfuzora, jednak należy pamiętać, że aby uzyskać odpowiednie stężenie w domu, muszą być zamknięte wszystkie okna, a jeden dyfuzor wystarcza na 50-70 metrów kwadratowych powierzchni.

Radzi dr n. wet. JAGNA KUDŁA, specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów, jagnakudla.pl
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Podróż z kotem czy bez kota?
Zobacz także: Kot załatwia się poza kuwetą nie dlatego, że jest złośliwy

Zobacz również