Atrakcje Dolnego Śląska Srebrna Góra

Dolny Śląsk i 9 nieoczywistych atrakcji. Za te miejsca pokochaliśmy Kotlinę Kłodzką!

Krajobraz

Ferie to świetny czas, by odwiedzić Kotlinę Kłodzką. Zresztą każda pora roku jest na to dobra, na pewno się nie rozczarujesz. Znajdziesz tu piękne krajobrazy, górskie szlaki na mniejsze i większe wyprawy, urokliwe miasteczka, twierdze i kopalnie, które można zwiedzać. Polecamy, co zobaczyć!

reklama

Atrakcje Dolnego Śląska – ponaj Kotlinę Kłodzką

Zawsze, gdy jadąc drogą krajową numer 8 na południe, mijam Wrocław i zbliżam się w kierunku Kłodzka, wewnętrznie się uśmiecham. Jest coś takiego w tej części Dolnego Śląska, co sprawia, że dobrze się tu czuję i świetnie odpoczywam. Może to piękne tereny – góry, ale nie bardzo wysokie, gęste, stare mieszane lasy, łąki i pola w dolinach, może piękne stare, poniemieckie budynki, które w większości przetrwały do dziś i służą nowym właścicielom, może urokliwe małe miasteczka. Dolny Śląsk to region w Polsce, który na pewno warto odwiedzić i zwiedzić. I to nie jeden raz. Subiektywny przewodnik Werandy Country po Dolnym Śląsku zaczynamy od Kotliny Kłodzkiej. Zobacz, jakie miejsca warto w niej odwiedzić.

Kotlina Kłodzka Srebrna Góra

1. Srebrna Góra – magiczne miasteczko na Dolnym Śląsku przyklejone do zbocza

Już z doliny Srebrna Góra wygląda bajecznie – usytuowana na zboczu lśni w słońcu, niczym osada z jakiejś opowieści. Historia miasteczka zaczęła się w XIV w. od powstania górniczej osady – jej mieszkańcy wydobywali w okolicy rudę srebra. Warto zatrzymać się na chwilę na niedużym, pochyłym ryneczku, otoczonym kolorowymi kamienicami, na środku którego stoi dawny kościół ewangelicki – dziś sala widowiskowa, wypić kawę i zjeść lody w tutejszej kawiarni, zajrzeć do pracowni ceramicznej po drugiej stronie placu. Potem ruszamy krętą wąską drogą w górę do zbudowanej w XVIII w. na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego twierdzy Srebrna Góra. Twierdza położona na kilku szczytach jest jednym z największych zachowanych górskich założeń obronnych naszego kontynentu (zajmuje aż 106 ha), a zwiedzanie imponującego donjonu na długo zostaje w pamięci. 
W okolicach twierdzy jest też kilka szlaków turystycznych, gdzie oprócz pięknej przyrody, możemy podziwiać wiszący most i imponujące ceglane wiadukty, którymi kiedyś jeździła zębata Kolej Sowiogórska.

Kotlina Kłodzka pałac Marianny Orańskiej

2. Pałac Marianny Orańskiej na Dolnym Śląsku

Neogotycka budowla z pięknymi wieżami, stojąca na wzniesieniu i widoczna z daleka, zachwyca swoim rozmachem i finezyjnym kształtem. Ta letnia rezydencja niderlandzkiej księżniczki Marianny Orańskiej, która była też twórczynią kurortu w pobliskim Międzygórzu pod Śnieżnikiem. Pod koniec II wojny światowej wnętrze pałacu zostało zniszczone przez stacjonujących w nim Rosjan, a meble i książki spalone. Po wojnie budowla też nie miała szczęścia, ale od 10 lat, gdy pałac wrócił pod skrzydła gminy, jest pieczołowicie odnawiany dzięki funduszom europejskim i norweskim. W planach jest nawet odtworzenie zespołu fontann, z których najwyższa miała aż 30 metrów i odbudowa monumentalnego posągu Nike i marmurowej rzeźby Perseusza, które stały obok pałacu (mają stanąć już w tym roku). Koniecznie zwiedźcie pałac z przewodnikiem i posłuchajcie historii Marianny, która nie poddawała się konwenansom i walczyła o to, co dla niej ważne. Warto też przespacerować się po pałacowym parku.

 

Kotlina Kłodzka Złoty Stok

3. Dolny Śląsk – kopalnia złota w Złotym Stoku

Kiedyś (już 2000 lat temu) naprawdę wydobywano tu złoto i to w sporych ilościach, a góra, w której znajduje się kopalnia, kryje 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych na 21 poziomach. Zwiedzicie tu z przewodnikiem samą kopalnię, średniowieczną osadę górniczą i sztolnię ochrową. Możecie popłynąć podwodną łódką, płukać złoto lub odlać złota sztabkę. Atrakcje są tak pomyślane, by były ciekawe dla dorosłych i dzieci. W sklepiku z pamiątkami kupicie minerały i płatki złota zamknięte w szklanej buteleczce. Tuż obok znajduje się też pięknie położony między drzewami park linowy, z najwyższą trasą między skalnymi klifami, i ładne szlaki turystyczne.

Kotlina Kłodzka ogród japoński

4. Egzotyczna atrakcja na Dolnym Śląsku, czyli ogród japoński pod Lewinem Kłodzkim

Naszym zdaniem absolutna perełka, którą trzeba zobaczyć. Ogród japoński w Jarkowie, jeden z dwóch w tym stylu, które można zwiedzać w Polsce, docenił nawet ambasador Japonii i ofiarował jego twórcom drzewko bonsai. Zgodnie ze wszystkimi zasadami tradycyjnych ogrodników z Kraju Kwitnącej Wiśni założyli go ponad 40 lat temu i wciąż prowadzą Edward i Lucyna Majcherowie. Swoje dzieło stale rozwijają i udoskonalają, dodając kolejne atrakcje i gatunki roślin. Znajdziecie tu miniaturowe drzewka, japońskie rzeźby, wodne instalacje, szemrzące mini-wodospady i kamienne ścieżki wzdłuż strumyka. Choć ogród nie jest wielki, można w nim spędzić spokojnie kilka godzin i wyjść w nastroju zen.

Kotlina Kłodzka chryzopraz ze Szklar

5. Kopalnia niklu, chryzoprazu i opalu w Szklarach na Dolnym Śląsku

Zielone chryzoprazy, mlecznobiałe opale i czerwone karneole, których podobnie bogate złoża wystepują jedynie w Australii, to wysoko cenione kamienie jubilerskie. Pod koniec XIX w. otwarto w Szklarach kopalnię tych minerałów oraz niklu. Działała aż do 1993 r., a obok powstała osada górnicza. Dziś znajdziecie tu bardzo ciekawą podziemną trasę turystyczną, na której obejrzycie pozostałości kopalni, pozdziemną wystawę wydobywanych tu kamieni i spotkacie...nietoperze oraz posłuchacie ciekawostek o nich. Ambitnym miłośnikom minerałów polecamy, by zaopatrzeni w specjalny młotek, wybrali się ścieżkami za kopalnią na dawne wyrobiska. Wśród kamieni wciąż można tam znaleźć piękne okazy chryzoprazów.

Kotlina Kłodzka Arboretum w Wojsławicach

6. Botaniczna atrakcja Dolnego Śląska – Arboretum w Wojsławicach

Położone na wzgórzach arboretum to zamiejscowy oddział Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Arboretum ma swoje początki w romantycznym parku pałacowym rodziny von Aulock, ale to kolejny jego właściciel (od 1880 roku), Fritz von Oheimb – śląski ziemianin i znawca roślin – nadał mu obecny kształt z osiami widokowymi i malowniczymi krętymi alejkami. Znajdziecie tu nie tylko piękne trasy spacerowe, ale wyjątkowe okazy kwiatów, krzewów (np. wspaniałą kolekcję rododendronów i azalii) oraz drzew. To właśnie część z pomnikowymi drzewami, z których wiele zasadził jeszcze von Oheimb robi największe wrażenie. Obok buków, kasztanowców, lip, cisów, świerków i dębów, znajdziecie tu nawet monumentalne metasekwoje czy mamutowca olbrzymiego.

Kotlina Kłodzka Paczków

7. Paczków czyli polskie carcasonne na Dolnym Śląsku

Paczków ma prawie 700 lat i jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miasteczkiem w Polsce. Już z tego powodu warto go zobaczyć – można tu sobie łatwo wyobrazić, jak kiedyś wyglądały takie obronne osady. Na prostokątnym rynku stoi ratusz o ośmiokątnej wieży, na którą można wejść i podziwiać miasteczko z tarasu widokowego. Dawny, regularny układ ulic robi wrażenie, ale jeszcze większą atrakcją jest zachowany kawałek murów, 19 baszt, 4 bramy miejskie i wielki kościół obronny, w którym chroniła się ludność w czasie najazdów, dlatego wewnątrz jest studnia. Przy okazji warto wyskoczyć do Czech (granica jest tuż, tuż) na pyszne piwo i obiad w niedalekim urokliwym miasteczku Javornik.

Kotlina Kłodzka Wielka Sowa

8. Wielka Sowa – królowa Gór Sowich na Dolnym Śląsku

Królowa Gór Sowich, na którą prowadzi kilka malowniczych szlaków (można zrobić pętlę). Ich trudność nie jest bardzo duża, spokojnie poradzą sobie tu także dzieci w wieku późno przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na szczycie stoi wieża widokowa, z której pięknie widać okolicę (obecnie w remoncie) i drewniane rzeźby sów, są stoły, wiata oraz miejsce na ognisko. Wycieczkę na Wielką Sowę proponujemy zacząć od parkingu na Przełęczy Jugowskiej, gdzie wygodnie zostawicie samochód i posiłku w zabytkowym schronisku „Zygmuntówka”, które ma urok dawnych górskich przybytków. W lecie zjecie tu pyszne racuchy i pierogi z jagodami, siedząc przy stołach z pięknym widokiem na wioskę w dolinie, a cały rok inne smaczne, domowe dania.

Kotlina Kłodzka najwyższe drzewo w Polsce

9. Najwyższe drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku

To studwudziestoletnia daglezja zielona, która rośnie w Górach Bardzkich i ma prawie 60 metrów. Człowiek czuje się przy niej naprawdę malutki. Można się do niej dostać jadąc ulicą pod mostem w miasteczku Bardo aż do końca asfaltu i dalej idąc leśną drogą około 20 minut (dane lokalizacyjne: N: 50° 29′ 30.8″ E: 16° 44′ 17.0″). Daglezja otoczona jest wieloma siostrami w swoim gatunku, a spacer do niej jest bardzo malowniczy. Przy okazji warto zwiedzić samo Bardo. W tym ładnym miasteczku jest bazylika Matki Boskiej, do której ciągną pielgrzymi z całego kraju, kalwaria z pięknymi widokami i droga krzyżowa na pobliskich Górach Bardzkich. Znajdziecie tu także sympatyczną piernikarnię i pyszną kawę w kawiarni obok mostu ozdobionego kamiennymi figurami. Lokalną atrakcją są również spływy pontonami po Nysie Kłodzkiej.

Tekst: Agnieszka Wójcińska  Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również