klon

Klon – najpiękniejsze drzewo jesieni

Krajobraz

W jesiennej orkiestrze to klony grają pierwsze skrzypce. Ich czerwienie, żółcie i brązy we wszystkich odcieniach nadają ton parkowym alejom i ogrodom. 
 

reklama

Chyba tylko klony mają w ofercie wszystkie barwy jesieni po trosze. Jeśli mamy trochę więcej czasu, warto wybrać się do arboretum w Rogowie pod Łodzią. Rosną tam gatunki krajowe i egzotyczne.

Prosto z Kanady: klon cukrowy

Będzie okazja, żeby zobaczyć słynne klony cukrowe. Te od syropu klonowego, z kanadyjskiej flagi. Wielu spacerowiczów ich widok zaskoczy. Kształtem liści i pokrojem bardzo przypominają nasze klony zwyczajne, i wcale nie są czerwone. A i sok, którego dostarczają wiosną, jest niewiele słodszy od tego z naszych rodzimych drzew. Sekret ich sławy tkwi raczej w tym, że w Kanadzie i na północy USA rośnie ich mnóstwo, więc i soku z nich jest tyle, że nawet po zagęszczeniu, czyli odparowaniu wody, zostaje dużo.

W Polsce klony spotyka się często, ale nie tworzą lasów, trudno zatem zorganizować choćby niewielki syropowy biznes. My zresztą wolimy wiosną popijać sok brzozowy – taka tradycja.

W japońskim ogrodzie: klon palmowy  

Miło zaskakują za to klony palmowe. To z nich właśnie słynie arboretum. A jesienią jest to zbiór wyjątkowo ciepły, we wszystkich możliwych odcieniach żółci, czerwieni oraz koloru pomarańczowego. Klony palmowe – w przeciwieństwie do cukrowych – są krzewami. Wysokie odmiany z daleka nawet przypominają drzewo, kiedy jednak podejdziemy bliżej, okaże się, że mają co najmniej kilka pni, często fantazyjnie powyginanych.

reklamaW lesie byłyby mieszkańcami dolnego piętra, trochę przytłumionymi. Chyba dlatego karierę zrobiły w ogrodach. Szczególnie upodobali je sobie Japończycy. Bez ich ażurowego pokroju, zwiewności i jesiennej barwy (bo są odmiany o purpurowych liściach) trudno sobie wyobrazić japoński ogród.

Klony palmowe chętnie korzystają z osłony i zacisza, które oferują sąsiedzi, czyli wyższe drzewa. Dzięki nim nawet wrażliwe na mróz odmiany są w stanie przetrwać kolejne zimy. Tu tych większych kolegów mają pod dostatkiem – dlatego tak dobrze się czują. To lekcja, którą warto zapamiętać – żeby w swoim młodym ogrodzie sadzonek nigdy nie sadzić w miejscu, gdzie będą w pełnym słońcu i gdzie hulają wiatry.

Klony ozdobne: strzępiastokory, jesionolistny i tatarski 

Teraz chodźmy do niewielkiego i być może nie najbardziej kolorowego o tej porze roku drzewka, które jednak pod liśćmi skrywa pewną tajemnicę. Ma charakterystyczną korę: postrzępioną i łuszczącą się płatami. To klon strzępiastokory (Acer griseum). Jego czas przyjdzie mniej więcej w połowie listopada. 

Tymczasem nasz wzrok na pewno przyciągnie klon tatarski. Te wysokie krzewy przygotowały kolorowe widowisko z udziałem całkiem zwykłych i niepodobnych do klonowych liści i czerwonawych skrzydlaków, czyli owoców. Klony tatarskie tworzą tę wyjątkową ozdobę w masowych ilościach i naprawdę miło na nie popatrzeć.

Spacerując jeszcze chwilę, spotkamy kolorowe odmiany klonu jesionolistnego, najwyraźniej zmęczone długą wiosną i latem. Napracowały się już wystarczająco i jesienią niespecjalnie się wysilają. Ale one już wcześniej miały swoje pięć minut i lada dzień zrzucą liście na ziemię. Po zimie wypuszczą nowe.

Cytrynowa wiosna: klon zwyczajny 

Wiosenny pokaz klonów to zresztą osobna historia. Może nie jest tak spektakularny jak ten jesienny, ale – moim zdaniem – jednak wyjątkowy. Gdy przyroda budzi się do życia, klony kwitną. I choć kwiaty nie są specjalnie okazałe, to jednak rozwijają się przed liśćmi i jest co podziwiać. Chyba najbardziej wtedy zaskakują klony zwyczajne, które kwitną na cytrynowo, i klony srebrzyste oraz czerwone o kwiatach czerwonych. Na to poczekamy jednak parę miesięcy, a teraz popatrzmy jeszcze na odmianę polną o liściach jak klonowe miniaturki.

Mam nadzieję, że wreszcie znajdę czas, zbiorę nasiona i wysieję. A z siewek posadzę naprawdę wyjątkowy klonowy żywopłot.  

Klon – ciekawostki

  • W Polsce naturalnie występują tylko trzy: klon zwyczajny, jawor i klon polny. Większość gatunków spotykanych w naszych parkach i ogrodach to przybysze z innych krajów i kontynentów. 
  • Klon jesionolistny nie słynie z jesiennego przebarwienia, niektórzy wręcz nazywają go chwastem, ale jego odmiany o kolorowych liściach są wyjątkowe. ‘Odessanum’ ma liście żółte, ‘Variegatum’ biało-zielone, a ‘Flamingo’ biało-zielono-różowe.
  • Klony nie boją się cięcia i formowania, jednak do małych ogrodów lepiej wybrać odmiany kuliste, które w naturalny sposób same kształtują koronę. Wiele z nich ma przez cały sezon kolorowe liście.


Tekst: Witold Czuksanow dziennikarz, ogrodnik, współtwórca programu telewizyjnego „Rok w ogrodzie” 
Zdjęcia: materiały prasowe arboretum SGGW, shutterstock 

Więcej zdjęć zobaczysz w galerii.

Zobacz także: Oszczędzanie wody – dlaczego jest takie ważne?

Zobacz także: Róże w ogrodzie – jak dbać o nie jesienią?

Zobacz również