Chleb pszenny na zakwasie

Trudność: Średnie Czas przygotowania: 90 minut Składnik: Zboża Dieta: Ogólna Danie: Śniadanie

Z reguły piekę w formie do keksa lub okrągłym garnku rzymskim zwanym Romertopf. W tym ostatnim wynalazku jestem wprost zakochana bo bardzo ułatwia pracę domowej piekarni. Służy za koszyk do wyrastania – dzięki niemu chleb ma idealny kształt bochenka oraz rzecz najważniejsza, grubą i niezwykle chrupiącą skórkę. Przed pieczeniem należy namoczyć go w letniej wodzie tak na 10-15 min. Woda wsiąknie w glinę i w trakcie pieczenia będzie parować, idealnie imitując prawdziwy piec do wypieku chleba – tzw. pieczenia z parą. Im dłużej będziemy moczyć garnek tym skórka chleba będzie miej spękana. Po 25 minutach moczenia uzyskałam bochenek o idealnie gładkiej i równej powierzchni. Namoczony garnek dokładnie wycieramy ręcznikiem kuchenny, delikatnie smarujemy olejem i obficie wysypujemy otrębami. Do tak przygotowanego naczynia przekładamy wyrobione ciasto, nakrywamy pokrywką i odstawiamy do wyrośnięcia. Garnek rzymski zawsze wkładamy do zimnego piekarnika i następnie ustawiamy odpowiednią temperaturę. Pod koniec pieczenia możemy zdjąć pokrywkę aby chleb zyskał mocno rumianą skórkę.

Przepis na biały chleb na zakwasie: 500 g mąki pszennej (najlepiej chlebowej, ale może być dowolna mąka pszenna) 1 płaska łyżeczka soli 300 g wody 8 g świeżych drożdży 150 g zakwasu żytniego 2 łyżki oleju 2 łyżki otrąb żytnich

Pieczenie w formie do keksa: Wszystkie składniki łączymy i wyrabiamy na gładkie, dosyć gęste ciasto. Ciasto nakrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 2 godziny w ciepłe miejsce. Formę do pieczenia keksa smarujemy olejem i wysypujemy otrębami żytnimi. Wyrośnięte ciasto wkładamy do keksówki, nacinamy, spryskujemy olejem lub oliwą i posypujemy mąką Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 210 stopni. Chleb pieczemy ok. 40 minut Pieczenie w garnku rzymskim: Garnek rzymski moczymy w letniej wodzie 10-15 minut. Dokładnie osuszamy, smarujemy olejem i obficie wysypujemy otrębami żytnimi. Wyrobione ciasto przekładamy do garnka rzymskiego, nakrywamy pokrywką i odstawiamy do wyrośnięcia na 2 – 3 godziny w ciepłe miejsce. Po tym czasie ciasto spryskujemy olejem lub oliwą, posypujemy mąką, nacinamy i przykrywamy pokrywką. Garnek rzymski wkładamy do zimnego piekarnika i temperaturę ustawiamy na 230 stopni, po jej osiągnięciu zmniejszam do 210 stopni. Chleb pieczemy ok. 45 minut.