weranda.pl werandaweekend.pl
reklama
Wanna narożna – wszystko, co warto o niej wiedzieć jeszcze przed zakupem

Wanna narożna – wszystko, co warto o niej wiedzieć jeszcze przed zakupem

Urządzamy dom

Co sprawdza się lepiej – wanna narożna, czy może jej tradycyjna wolnostojąca wersja? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest jednak pewne - wanna narożna pomaga w oszczędzaniu miejsca w łazience i świetnie wpisuje się w różnego rodzaju aranżacje przestrzeni. Jak wybrać idealną wannę narożną dla siebie? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.

Jakie są zalety wanny narożnej?

Bardzo często uważa się, że wanna narożna to idealne rozwiązanie przede wszystkim do niewielkich łazienek, w których liczy się każda ilość oszczędzonej przestrzeni. Narożna wanna pozwala zaoszczędzić jej naprawdę wiele – zamiast stawiać dużą, wolnostojącą wannę na środku pomieszczenia, można ją poniekąd schować i wykorzystać do tego róg łazienki. W tym wypadku będzie ona zajmować niewiele więcej miejsca niż narożna kabina prysznicowa, która także cieszy się opinią najrozsądniejszego wyboru do niewielkiej przestrzeni.
 
Czy jednak wanna narożna wybierana jest tylko tam, gdzie brak miejsca, aby postawić model o innym kształcie? Oczywiście, że nie. Narożne wanny potrafią być naprawdę piękne, a i nie zawsze małe. W największych propozycjach zmieszczą się spokojnie dwie dorosłe osoby. Zaaranżowanie rogu łazienki to dobry pomysł ze względu na estetykę pomieszczenia – wszystko wówczas wydaje się być bardziej ułożone i schludnie zaplanowane. Gdy wanna ściśle przylega do ściany, domownicy nie będą zmuszeni do sprzątania całej przestrzeni wokół niej. W dodatku ze względu na swój kształt narożna wanna częściej zapewnia miejsce, w którym można usiąść, aby dla przykładu wyłącznie umyć nogi, nie wchodząc całkowicie do środka.

Wanna narożna – akrylowa czy stalowa?

Najbardziej popularne są wanny akrylowe. Występują one w bardzo wielu kształtach i rozmiarach, a sam akryl ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim pozostaje on ciepły w dotyku, a przez właściwości izolacyjne tego materiału, wlana do środka woda wolniej traci swoją temperaturę. Wanna akrylowa jest bardzo gładka, toteż jej powierzchnia nie jest miejscem służącym rozwojowi bakterii. Akryl jest lekki i łatwy w czyszczeniu, jednak jego wada to brak odporności na zarysowania. Z tego powodu dobrze jest czyścić tego rodzaju wannę delikatną gąbką z użyciem odpowiednich do tego celu detergentów.
 
Wanny stalowe to mniej znane i rzadziej wybierane rozwiązanie do łazienki. Stal jest emaliowana, przez co jej kolor nie zawsze musi opierać się wyłącznie na śnieżnobiałych odcieniach. Stalowe wanny podobnie jak akrylowe są lekkie, więc ich wniesienie do mieszkania i ustawienie w przygotowanym miejscu nie powinno sprawić nikomu trudności. Choć są one bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia i niestraszne im żadne silne środki chemiczne służące do czyszczenia, mają one jedną wadę w porównaniu do wanien akrylowych. Stal pozostaje zimna w dotyku, a i woda wlana do takiej wanny szybciej traci swoją temperaturę.

Jak dobrać optymalną wysokość wanny w łazience?

Standardowo wanny mają wysokość sięgającą od 40 centymetrów, aż do nawet 55 centymetrów. Dla w pełni zdrowych i sprawnych osób dorosłych wejście nawet do najwyższego modelu wanny nie powinno być problemem. Inaczej jest jednak wówczas, gdy w domu mieszkają również osoby starsze, niepełnosprawne, lub dzieci. Dla nich znacznie rozsądniejszym wyborem będą wanny o niższej wysokości. Dzięki temu bez problemu poradzą sobie oni z wejściem do środka.
 
Nie zawsze warto jednak brać pod uwagę wyłącznie niskie modele wanien. Gdy w domu mieszkają wyłącznie dorosłe i sprawne osoby, w wysokim modelu będą one mogły cieszyć się dużą ilością wody, która zapewni im przyjemne kąpiele, podczas których będą mogły całkowicie się zanurzyć. Niektóre wanny posiadają nogi o regulowanej wysokości, co może być rozsądnym rozwiązaniem wówczas, gdy nie ma pewności co do tego, kto w przyszłości może z nich korzystać.

Pomysły i inspiracje na obudowę wanny narożnej

Zwykle uważa się, że obudowa wanny narożnej jest w stanie dopasować ją do wystroju łazienki i lekko schować na tle całej aranżacji pomieszczenia. Obudowa z użyciem tych samych płytek, które widać już na ścianach czy podłodze, zapewni właśnie taki efekt. Dzięki temu wanna narożna stanie się w pełni spójna z innymi elementami wyposażenia i nie będzie się wizualnie wyróżniać na ich tle.
 
Nie zawsze jednak o taki właśnie efekt chodzi tym, którzy starają się zaaranżować własną łazienkę w ciekawy i niepowtarzalny sposób. Wówczas niezwykły efekt może zapewnić obudowa łazienki w kontrastowym odcieniu. Głównie w nowoczesnym minimalistycznym stylu wnętrz coraz częściej spotkać można łazienki aranżowane w ciemnych kolorach, wyłamujące się ze standardu, za jaki przyjmuje się odcienie bieli w tego rodzaju pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się połączenie bieli lub jasnego kremu z granatem, szarością, a nawet czernią. Na tle jasnych ścian wanna obudowana płytkami w ciemniejszym odcieniu z pewnością będzie się wyróżniać.

Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

W łazienkach urządzonych w dość tradycyjny sposób dobrze sprawdzi się tradycyjna wanna narożna w białym odcieniu. Obudowanie jej płytkami położonymi na podłodze zapewni jej jeszcze lepsze dopasowanie do stylu całej łazienki. Jeśli jednak planuje się wyróżnienie kilku elementów takich jak na przykład umywalka ciemniejszymi barwami, wanna również może stać w takiej przestrzeni ciekawym akcentem.
 
Przede wszystkim warto pamiętać, że ani wanna akrylowa, ani stalowa, nie musi pozostać biała. Coraz częściej wybierane są odcienie kremowe i pastelowe, które dobrze pasują do jasnych, a zarazem przytulnych wnętrz. Nawet jeśli wanna narożna pozostanie biała, jej obudowa wciąż może stać się kontrastowym elementem. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że aby kontrast nie zburzył całkowicie spójnego wizerunku całego pomieszczenia, akcentów kolorystycznych powinno być więcej.
 
Materiał partnera: Castorama
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również