

Jakie są koszty ogrzewania domu gazem płynnym?
Urządzamy domCoraz więcej mówi się o ekologii przy wyborze ogrzewania. Jednocześnie nie można zapominać, że równie ważna jest ekonomia. Nie każdego bowiem stać np. na pompę ciepła, gdzie koszt inwestycji jest naprawdę wysoki. Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie domu gazem płynnym, tym bardziej że cena gazu propan utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.
Ogrzewanie gazem płynnym - co warto wiedzieć?
Ogrzewanie gazem płynnym jest tanie. Biorąc pod uwagę, np. ogrzewanie ekogroszkiem czy olejem opałowym, koszty są niemal o 40% niższe. W ostatnim czasie doświadczyliśmy wielu zawirowań na rynku. W ciągu roku ekogroszek zdrożał nawet o 70%, podobnie zresztą jak węgiel. Za to cena gazu propan nadal oscylowała na podobnym poziomie, zaś użytkownicy praktycznie nie odczuli zmian. Warto zdecydować się na dobrego dostawcę gazu. Możemy Wam polecić Gaz dla Ciebie. Jest to dostawca, u którego cena gazu propan nie jest windowana i jest zawsze jawna, a obsługa klienta zawsze dostępna pod infolinią. Rzeczywiście decydując się na ogrzewanie gazem płynnym można sporo zaoszczędzić, ale też można zyskać bezpieczeństwo, gdyż zbiorniki, w których przechowywany jest gaz spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakości, bezpieczeństwa, a także trwałości. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, gradobicia, zmienną temperaturę i to zarówno bardzo wysoką, jak i bardzo niską. Ogrzewanie gazowe jest ogrzewaniem czystym. Gaz w przeciwieństwie do pelletu, drewna czy węgla nie brudzi. Nie trzeba też posiadać odrębnego pomieszczenia czy kotłowni. Wystarczy zamontować zbiornik na gaz, przy czym działka nie musi być specjalnie duża. Trzeba go zamontować 1,5 metra od sąsiedniej działki oraz w odległości 3 metrów od zabudowy. Zgodnie z art. 29 prawa budowlanego - budowa instalacji przydomowej na gaz płynny nie wymaga pozwolenia na budowę.
Uniwersalne ogrzewanie gazowe idealne dla każdego
Cena gazu LPG do ogrzewania domu utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Jednocześnie według prognoz nic nie wskazuje na to, by miało dojść do podwyżek. Wręcz przeciwnie, ekonomiści szacują, że cena propanu do ogrzewania może jeszcze spaść o kilka procent, co oczywiście jest dobrą informacją dla wszystkich użytkowników. System ogrzewania jest bezobsługowy, zaś instalacja jest całkowicie bezpieczna. Oczywiście gaz płynny jest uniwersalnym paliwem, co oznacza, że możecie zasilać nim zarówno kuchenkę, jak i kocioł centralnego ogrzewania czy też wodę użytkową. Jeżeli dodatkowo chcecie ograniczyć koszty, to wykonajcie termomodernizację domu bądź przynajmniej zadbajcie o uszczelnienie stolarki okiennej. Jest to niezwykle ważne, gdyż właśnie nieszczelna stolarka zwiększa koszty o 30%. Zamów gaz online - to takie proste!
Czy ogrzewanie gazem płynnym wiąże się z dodatkowymi kosztami?
Wiecie już, że dobry dostawca gazu propan zaoferuje Wam korzystną cenę. Wiecie również, że cena gazu propan utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Jednak pojawia się pytanie - czy takie ogrzewanie wiąże się z dodatkowymi kosztami? Zasadniczo nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty. Jedynie raz w roku należy przeprowadzić przegląd instalacji pod kątem szczelności. Przegląd techniczny instalacji zbiornikowej nie jest bardzo drogi, kosztuje ok. 400 zł. Zakres prac obejmuje ocenę stanu instalacji, a także kontrolę szczelności połączeń. Wykonuje się ją od zbiornika do skrzynki z reduktorem. Specjaliści oceniają także stan zaworu bezpieczeństwa, a w razie konieczności usuwają drobne nieszczelności. Na sam koniec serwisanci wystawiają protokół z kontroli instalacji wraz z podpisem.
Materiał partnera Zdjęcia: materiały firm, Shutterstock