domek ogrodowy

Domek ogrodowy - jaki będzie pasował do twojego ogrodu?

Urządzamy dom

Potrzebujesz go, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw ogrodu. Możesz schować w nim narzędzia. Możesz też zorganizować wypoczynkowy kącik. Taki z kanapą albo z leżanką, z półką na książki i stolikiem. Nawet deszcz czy upał nie staną wtedy na drodze, aby wypoczywać wśród zieleni. Domki uwielbiają też dzieci. Urządzą w nich cały swój świat.

reklama

Kiedy w ogrodzie masz już kwiatowe rabaty, urządziłaś warzywnik i dobrze się mają owocowe drzewka, czas zrobić kolejny krok. Pomyśl o kupnie ogrodowego domku. Jaki powinien być? Zastanów się najpierw, co najczęściej robisz na działce. Czy uprawiasz rośliny, a może większość czasu spędzasz czytając i popijając kawkę? Być może, że w ogrodzie pracujesz. Od tych przemyśleń zależał będzie twój wybór.

 

domek w ogrodzie

Drewniany domek ogrodowy

Z jakiego materiału powinien być? To niełatwa decyzja. Pięknie wyglądają domki zrobione z drewna, może z niewielkim tarasem czy wiatą.
Mogą być w naturalnym kolorze, jedynie pociągnięte bejcą albo lakierem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym, deszczem czy wiatrem.
Taki domek pasował będzie do naturalnego ogrodu. Jeśli drewno będzie miało słoje zbudujesz go w rustykalnym otoczeniu, gdzieś obok „wiejskiej” rabaty z floksami, warszawiankami i astrami, cyniami. Domek przeszklony, z płaskim dachem wstawisz do minimalistycznego ogrodu albo w stylu japońskim.
W pierwszym przypadku posadź obok trawy, żurawki, różnego rodzaju iglaki. W drugim, niech stanie przy oczku wodnym z rybami, przystrzyżonymi roślinami albo obok japońskiego klonu. Bo domek musi pasować do miejsca, do stylu ogrodu i do stylu twojego domu. 

 

Metalowy domek narzędziowy z prostym montażem

W sklepach ogrodniczych czy w marketach budowlanych bez problemu go znajdziesz. Jest on przeznaczony zazwyczaj na składowanie narzędzi czy wstawienia roweru, jeśli w garażu nie ma już miejsca. Nie wygląda więc tak spektakularnie jak wykonany z drewna. Zazwyczaj robi się go z blachy ocynkowanej, która przetrwa lata. Dobrze by było, aby stanął w jakimś zacienionym miejscu. Wtedy jest szansa, że wewnątrz będzie chłodniej. Zresztą taką, nie najładniejszą blaszaną konstrukcję, lepiej ukryć wśród zieleni.

Zamów domek z tworzywa

Niektóre domki przypominają do złudzenia te z drewna. Z bliska, niestety, zobaczysz różnicę. Są też jednak poważne zalety. Tworzywo jest bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Przetrwa więc lata. Nic nie musisz z nim robić. Drewno  trzeba od czasu do czasu pomalować i zabezpieczyć. Tworzywo to lekki materiał, więc zdecydowanie łatwiej będzie ci złożyć zrobiony z tego materiału domek. Właściwie zbudujesz go jak z klocków lego. Może więc okazać się idealny dla ciebie. 

Zobacz koniecznie: She shed – kobiecy domek ogrodowy. Jak stworzyć swój mały azyl?

 

domek w ogrodzie
fot. ogrodosfera.pl

Zobacz, co spodoba się dzieciom

To zupełnie inna kategoria. Najładniejsze są te drewniane, pomalowane na bajkowe kolory jak błękitny, zielonkawy czy różowy. Mogą mieć malutkie okienka, okiennice i tarasik.
Będą wtedy przypominały domek księżniczki, więc dla subtelnej dziewczynki, jak znalazł.
A jak sprawić frajdę bardziej szalonym dzieciom? Zafundować im domek m.in. ze zjeżdżalnią, a może nawet niewielką ściankę wspinaczkową. 

domek w ogrodzie
fot. lectus24

Gdzie go ustawić na działce?

Miejsce jest kluczową decyzją. Mały domek na działkę potraktuj więc jako architekturę ogrodową. Ma być nie tylko wygodny ale też upiększyć działkę.
Jeśli decydujesz się na romantyczną wersję, z miejscem do odpoczynku, ustaw go w romantycznej części ogrodu z pięknym widokiem… na sad, kwiaty, staw.
Jeśli to domek na narzędzia, schowaj go w dalekim kącie. Nie musi być przecież na środku trawnika. Natomiast domek dla dzieci rządzi się innymi prawami.
Musi być na widoku i najlepiej blisko domu. Będziesz widziała wtedy, co robią twoje pociechy. Nie stawiaj go tylko od frontu, bo nie będzie wyglądał dobrze. 

Zobacz też: Jak urządzić ogród na wiosnę? Zobacz najpiękniejsze ogrodowe dodatki i ozdoby

domek ogrodowy
fot. loberon

Jak urządzić schowek a jak domek letniskowy?

Zacznijmy od domku narzędziowego czy schowka ogrodowego. Możesz kopić same ściany i dach, które po prostu złożysz. Zrobienie półek będzie wtedy należało już do ciebie.
Zastanów się, czy nie lepiej wybrać całkowicie urządzony domek. Ktoś zaplanuje z głową, gdzie mają leżeć konkretne narzędzia, gdzie ustawisz kosiarkę czy taczki.
Nad niczym nie będziesz musiała się zastanawiać. Tym bardziej, że domek ma być wygodny i funkcjonalny. Rekreacyjny bez problemu urządzisz sama. 
To tak, jak być miała urządzić dom w miniaturze. Jeszcze prostsze jest zadanie, jeśli pod dachem ma znaleźć się tylko sofa czy wygodne łóżko. A co z wyposażeniem domku dla dzieci?
Oczywiście kupisz gotowy z krzesłami w środku i stołem. Możesz też zostawić urządzanie swojemu dziecku. Wykorzysta chociażby poduszki, czy niepotrzebny dywanik, skrzynkę… Zabawi się w dekoratora wnętrz. Taki domek sprawi maluchowi wielką frajdę.

Czytaj dalej: Huśtawka ogrodowa - jak ją wybrać i zaaranżować?

Opracowanie Beata Woźniak 

Zobacz również