podbitka dachowa

Podbitka dachowa – jaką pełni funkcję i kiedy warto ją stosować?

Budujemy dom

Końcowe prace związane z budową konstrukcji dachu oraz wykonaniem jego poszycia wymagają precyzji, zaangażowania oraz wykorzystania sprawdzonych materiałów budowlanych. Nowoczesna podbitka dachowa to systemy z surowca PVC, które są tanie, proste w montażu i dają niesamowity efekt wizualny.

reklama

Jest mnóstwo elementów, które składają się na wykończenie dachu. To nie tylko blachodachówka i osłony rynnowe, ale także podbitka dachowa. To inaczej podsufitka, która stanowi estetyczną część wykończenia konstrukcji dachu. Jej funkcje to przede wszystkim ochrona więźby dachowej przed uszkodzeniami oraz izolacja górnych kondygnacji budynku.

Funkcje podbitki dachowej – co warto wiedzieć?

Montaż podsufitki dachowej ma wiele praktycznych funkcji. Każdy wykwalifikowany
i doświadczony dekarz wie, że konstrukcja dachu niezabezpieczona podbitką znacznie szybciej ulegnie zniszczeniu. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do poważnego uszkodzenia krokwi.

Ten element wykończeniowy dachu jest widoczny od spodu okapu dachowego i pełni funkcję: ochronną oraz izolacyjną. Poprawnie ułożona podbitka chroni więźbę dachu przed promieniami słonecznymi, ptakami oraz obfitymi opadami deszczu. Zamknięcie konstrukcji dachu w ten sposób to gwarancja wieloletniej trwałości oraz nienagannego stylu.

Podbitki dachowe – z jakich materiałów są wykonywane?

Dostępne na rynku podbitki dachowe występują w kilku wersjach, biorąc pod uwagę materiał wykonania. Trzy najpowszechniejsze produkty wykorzystywane w trakcie prac wykończeniowych konstrukcji dachowej to:

  • Drewno – podsufitka drewniana jest elegancka i wytrzymała, ale dość ciężka.
    Do poprawnego montażu wymaga budowy mocnej konstrukcji. Minusem może być konieczność impregnacji raz na kilka lat.

  • PVC – podbitki PVC na dachy są lekkie, trwałe i dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Główne atuty tego materiału to łatwy montaż oraz brak konieczności konserwacji – nawet po wielu latach użytkowania.

  • Blacha – taka forma podbitki raczej już nie występuje, aczkolwiek dekarze
    z wieloletnim doświadczeniem wciąż pamiętają czasy, kiedy ten materiał był powszechnie wykorzystywany do wykończenia konstrukcji dachu.

Na jaki rodzaj podsufitki dachowej warto się zdecydować? Biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne, estetyczne oraz finansowe – najlepszą opcją będzie podbitka PVC. Tworzywo sztuczne jest odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, dzięki czemu wykonana konstrukcja dachu nie wymaga remontu nawet przez kilkanaście lat.

Podsufitka dachowa – dlaczego warto wybrać produkt od KROP?

Oferta firmy KROP na podbitkę dachową z PVC to ciekawe rozwiązanie, które umożliwia eleganckie wykończenie dachu wraz z wykonaniem estetycznego połączenia z elewacją. Ten rodzaj podsufitki ułatwia montaż oświetlenia dachowego, świetnie dopasowuje się do bryły budynku i występuje także w wersji drewnopodobnej.

Na ten materiał wykończeniowy na dach warto zdecydować się, chociażby przez wzgląd na: trwałość, odporność, estetykę i brak związków ołowiu w składzie, które są szkodliwe dla środowiska.

Materiał partnera

Zdjęcia: Unsplash, materiały firmy

Zobacz również