okna dachowe

7 pomysłów na okna dachowe

Budujemy dom

Niektóre są tak wytrzymałe, że zastąpisz nimi ceramiczne dachówki. Inne zmienią się w balkon. Okna dachowe mogą urządzić poddasze.

1. Okna dachowe obrotowe

Takie okna mają zawias zamontowany w połowie wysokości, więc możesz je obrócić o 180 stopni (stąd ich nazwa). Dzięki temu nie tylko szybko wywietrzysz pokoje, ale i bez problemu umyjesz szyby.

Niektóre modele mają blokadę, więc będzie ci jeszcze wygodniej. Najlepiej wyglądają, jeśli zamontujesz je na wysokości oczu.

Zaleta: są najtańsze. Jeśli chcesz wystawiać głowę ponad dach, wybierz dodatkowy system otwierania, który pozwoli nie tylko obrócić skrzydło, ale też uchylić je o 35-45 stopni.
 

okna velux
velux.pl


2. Okna dachowe zespolone

Jeśli masz 100-metrowe poddasze, okna powinny zajmować minimum 12,5 m (1/8 podłogi). W jaki sposób je rozmieścić, aby dobrze wyglądały i dobrze doświetlały? Pogrupować, np. po 2-3 w poziomie czy po 4 w dwóch rzędach.

Zaleta: kupując komplet, dostaniesz lepszą cenę. Pamiętaj tylko, aby okna ustawione w jednym rzędzie miały taką samą wysokość, a jedno nad drugim taką samą szerokość. Zamontowane na dole mogą się w ogóle nie otwierać. Wstawisz je w dach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni.
 

3. Okna dachowe kolankowe

To połączenie okna połaciowego i tradycyjnego.

Zaleta: więcej światła na poddaszu i wrażenie, że pokój jest większy niż w rzeczywistości. Dzięki nim nie patrzysz tylko w niebo. Możesz łączyć je w zestawy, bawiąc się i wielkością, i układem. Zestaw tworzą np. smukłe uchylne z malutkim pionowym albo dwa uchylne i dwa pionowe, wszystkie tej samej wielkości. Jest tylko jedno ograniczenie – pionowa ścianka powinna być wyższa niż 85 cm. Kolejna zaleta to oryginalność.

4. Okna dachowe balkonowe

Spełnienie marzeń. Stoisz w salonie czy sypialni, przekręcasz klamkę, uchylasz górne i dolne skrzydło, a one, otwierając się, tworzą… balkon. W niektórych modelach dolne skrzydło działa jak furtka, którą wyjdziesz na taras. Okna balkonowe najlepiej prezentują się w duecie czy trio. Aby nie otwierać ich po kolei, wybierz sterowane elektrycznie, na pilota.

Zaleta: wspaniała widoczność od sufitu po podłogę.
 

5. Okna dachowe lukarna

Najczęściej zdobią zabytkowe budynki albo stylizowane na stare. Bywały trójkątne, owalne czy w kształcie tzw. wolego oczka. W wersji współczesnej mają prostokątne szyby. O lukarnach warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Jeśli chcesz przebudować istniejący dach, zmieni się jego konstrukcja, więc musisz ubiegać się o pozwolenie. Przygotuj się też na spory wydatek.

Zaleta: pomieszczenie jest faktycznie większe, a dach z zewnątrz dużo ciekawszy.

Zobacz także: Jak zbudować kominek i komin?
 

okna dachowe velux
velux.pl

6. Okna dachowe w płaskim dachu

Co zrobić, jeśli w domu są pomieszczenia, w których nie można zamontować standardowych okien? Wstaw je 
w… sufit. Jest tylko jedno ograniczenie – dach musi mieć kąt nachylenia do 15 stopni. Otworzysz je pilotem 
albo ręcznie, używając drążka. Najtańsze są wbudowane na stałe.

Zaleta: okna dachowe izolują nie tylko przed upałem, chłodem, deszczem, ogniem, ale i hałasem (łomot kropli o szybę). Dlatego chronione są od zewnątrz specjalną kopułą z poliwęglanu albo szkłem. Są nawet takie, po których można chodzić.

7. Rolety na okna dachowe

Wygoda: przesłonisz nimi dowolny fragment okna zarówno od góry, jak i od dołu. Ustawisz je precyzyjnie w dowolnym położeniu. Zrobisz to, ciągnąc za uchwyty umieszczone na górze i dole żaluzji. Jednak do trudno dostępnych okien wybierz sterowanie elektryczne.

Wygląd: nie przesłaniają szyby, a zwinięte są prawie niewidoczne. Wybierasz spośród 550 tkanin, a jedna plisa może składać się z dwóch tkanin (jedna nad drugą rozdzielona ruchomą rynną). Musisz podjąć jeszcze jedną decyzję – czy chcesz, aby były transparentne, półprzezroczyste albo zaciemniające. 

Więcej inspiracji zobaczysz w GALERII

TEKST: Beata Woźniak
ZDJĘCIA: Shutterstock, materiały prasowe

Zobacz również